Poradnik - ostatnio dodane porady

Wybierz rasę:

Żywienie dorosłych psów

Od momentu zakończenia wzrostu ( ok. roku dla psów małych ras i ok. 1,5 roku dla psów dużych ras) należy przestrzegać zasad żywienia odpowiadających potrzebom dojrzałych osobników. Zdrowy dorosły pies, powinien być karmiony raz dziennie (psy małe i miniaturowe 2 razy dziennie), o tej samej porze. Stała godzina podawania pokarmu sprzyja jego całkowitemu wchłanianiu i wykorzystaniu. Pokarm podawany domowemu pupilowi powinien być zawsze świeży i przygotowany specjalnie dla niego. Nie wolno zapomnieć o stworzeniu psu stałego dostępu do świeżej, niegazowanej czystej wody, bez względu na porę roku.

Przygotowując miskę dla naszego zwierzaka należy mieć na uwadze, że psy poprzez udomowienie, żywieniowo stały się całkowicie zależne od człowieka. Jeśli zatem nie dostarczymy im w odpowiednich proporcjach niezbędnych do życia składników, nie mogą samodzielnie uzupełnić niedoborów pokarmowych. Skutki nieprawidłowego żywienia dają o sobie wówczas znać, w postaci problemów zdrowotnych i zmienionym zachowaniu ( np. smutek, apatia lub nadmierna pobudliwość). Odpowiednio żywiony pies nie jest nadpobudliwy ani ociężały.

Psy to zwierzęta mięsożerne, ale nie oznacza to że podawany im pokarm powinien składać się tylko i wyłącznie z mięsa. Wręcz przeciwnie podawanie psu nadmiernej ilości mięsa jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez właścicieli. Mięso zawiera bowiem zbyt dużo fosforu w stosunku do wapnia. W zbilansowanej porcji żywieniowej na jedną część mięsa powinno przypadać dwie części pokarmu roślinnego. W diecie psa powinno znajdować się zarówno mięso jak i tłuszcz, biały ser, warzywa, węglowodany oraz od czasu do czasu ugotowane jajko z potłuczoną na drobno skorupką. Im bardziej urozmaicimy posiłki naszego psa, tym będzie on szczęśliwszy i zdrowszy. W wymyślaniu posiłków należy jednak zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem, pamiętając o tym, że nie wszystko co smaczne i zdrowe dla ludzi jest zdrowe dla naszego psiego przyjaciela.

Drugim często popełnianym przez właścicieli błędem w żywieniu psów jest naprzemienne podawanie przygotowywanych posiłków z gotowymi karmami. Wielu z nas zapomina iż gotowe karmy są zbilansowanym w witaminy, minerały, białka, tłuszcze i węglowodany posiłkiem. Podając psu dodatkowo mięso lub rybę zaburzamy strukturę fosforowo-białkową co staje się groźne dla jego zdrowia. Nie powinno się również rozcieńczać karm, nawet tych dobrej jakości. Podawanie ich z kaszą, ryżem, czy makaronem nie tylko niepotrzebnie zwiększa kaloryczność posiłku co może przyczynić się do otyłości, ale przede wszystkim zaburza odpowiednie proporcje składników odżywczych. Nie wolno podawać psom karm przeznaczonych dla kotów, nawet jeśli smakują one naszemu pupilowi bardziej niż te dla psów. Karmy kocie zdecydowanie różnią się proporcją składników pokarmowych od wymagań pokarmowych naszych psich przyjaciół. Przede wszystkim charakteryzują się zbyt dużą dla psów ilością białka i tauryny oraz niedoborem lub nadmiarem innych składników, witamin i związków mineralnych. Zdrowo odżywiany pies ma silną lśniącą sierść, nie ma problemu z uszami ani ropieniem oczu a jego stolec jest zwarty, dobrze uformowany, połyskliwy o umiarkowanym zapachu. Jeśli zauważysz że Twój pies jest smutny, bez chęci do spacerów, jego sierść jest matowa, łamliwa i nadmiernie wypada, oczy i uszy ropieją, a stolce wolne o mocnej woni, zastanów się czy dostarczasz mu wszystkich niezbędnych dla niego składników pokarmowych. Jeśli karmisz swojego psa gotową karmą niskiej jakości, rozważ zmianę na inny produkt. Cena karmy jest zwykle ściśle związana z jej jakością.


Czym można karmić psa a czego nie powinno się podawać

Dieta naszych psich pupili może składać się z gotowej karmy przemysłowej lub specjalnie przygotowanych w domu posiłków. Niezależnie od wyboru warto wiedzieć, które z dostępnych składników można podawać, a które powinno się wykluczyć z diety psa.

Mięso- ważny składnik diety psa, jest przede wszystkim niezastąpionym źródłem białka. Warto wiedzieć, że za mięso nie uważa się płuc, nerek, serca i wątroby. Podroby te ze względu na większą zawartość fosforu niż wapnia nie są zalecane psom w okresie intensywnego wzrostu. Najlepsze jest tzw. mięso mięśniowe, zawierające dużo tkanki łącznej i chrząstek. Nasi ulubieńcy mogą jeść mięso różnych gatunków zwierząt, najbardziej jednak zaleca się podawanie wołowiny, cielęciny czy koniny ze względu na niską zawartość tłuszczu. Można je podawać gotowane (bezpieczniejsze) lub surowe gdy mamy pewność że jest świeże. Szczególną uwagę należy zwrócić na mięso mielone, w którym po zmieleniu gwałtownie namnażają się bakterie. Mięso drobiowe podajemy tylko gotowane, nigdy surowe.

Mleko, jaja, ser- nabiał jest bogatym źródłem białka. Biały ser jest pełnowartościowym produktem białkowym i może być częściowo używany jako zamiennik mięsa. Żółtko jaja kurzego oprócz białka jest również źródłem lipidów i nienasyconych kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za zdrowy wygląd skóry i odporności układu oddechowego naszego psa. Można je podawać na surowo do przygotowanego posiłku. Całe jajo można podawać tylko po uprzednim ugotowaniu. Odstawione od matki szczenięta powoli tracą tolerancję na laktozę. Zatem podawanie psu mleka może być przyczyną biegunki. Nie zaleca się podawania mleka psom dorosłym. Można natomiast od czasu do czasu podawać jogurt, kefir czy maślankę. Należy jednak pamiętać iż mleko nie jest napojem a pokarmem i uwzględnić przy przygotowywaniu posiłków bogatych w białko.
Ogółem produkty białkowe pochodzenia zwierzęcego nie powinny stanowić więcej niż 1/3 dziennej porcji pokarmowej.

Kości-podawanie kości psom jest korzystne i dozwolone, należy jednak przestrzegać kilku zasad. Kości są pokarmem, ale nie mogą być jedyną formą żywienia, ze względu na tendencje powodowania zaparć powinno się je traktować raczej jako dodatek do posiłku. Kości wieprzowe i drobiowe mogą być niebezpieczne. Mogą zatykać lub jak igły ranić jelita. Najlepsze są kości cielęce surowe lub zaparzone. Kości podawane szczeniakom powinny być na tyle duże by nie mogły one ich pogryźć i połknąć dużych kawałków. Kości są dobrym źródłem substancji mineralnych, przyczyniają się do wzmocnienia zgryzu i oczyszczania zębów.

Węglowodany- są źródłem energii, powinny stanowić ok. 30% porcji pokarmowej psa. Ryż, makaron czy kaszę gryczaną podajemy ugotowane , ale nie rozgotowane. Nie zaleca się kasz białych typu pęcak. Ziemniaki można włączać do posiłków tylko w postaci rozdrobnionej i rozgotowanej. Połknięcie przez zwierzaka całego ziemniaka może doprowadzić do poważnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Warzywa- oprócz węglowodanów i składników białkowych, warzywa powinny być stałym składnikiem diety naszego psa. Zaleca się podawanie marchwi, pietruszki, buraków ćwikłowych i selera. W grupie warzyw których unikamy są warzywa strączkowe (groch, fasola, soczewica), cebulowate (cebula, por) oraz te których produkcja wymaga pryskania środkami ochrony roślin (np. kalafior, brokuł). Warzywa w diecie naszych pupili są źródłem witamin. Z uwagi na skłonność psów do połykania dużych kawałków w całości powinno się podawać je drobno pokrojone lub starte na tarce. Dorosłym psom, warzywa można podawać w formie surowej lub ugotowanej, szczeniętom natomiast zawsze ugotowane, by nie prowokować zaparć.

Tłuszcz- jest niezbędnym źródłem energii w diecie naszego pupila, jednakże jego dawka nie powinna wynosić więcej niż 20% dziennego posiłku. Uzupełnia dietę psa o witaminy (A, D, E, K) i ważne kwasy tłuszczowe a ponadto wywiera korzystny wpływ na sierść i skórę. Najczęściej zalecanym tłuszczem zwierzęcym jest łój wołowy a roślinnym olej lniany, sojowy lub słonecznikowy. Nie należy natomiast podawać psu potraw smażonych na tłuszczu ani tłuszczu ze smażenia.

Przyprawy- przygotowywane posiłki dla naszego psa nie powinny zawierać żadnych przypraw, ani środków konserwujących (saletra, nitryt). Dlatego też nie wolno karmić psa wędlinami, wędzonkami czy kiełbasą przeznaczoną dla ludzi. Nie zaleca się również solenia psich posiłków.

Karmy przemysłowe- wybierając opcję gotowych karm w żywieniu naszego psa należy mieć na uwadze kilka kwestii. Suche karmy są zbilansowanym, wysokoenergetycznym pokarmem, należy więc dawkować je zgodnie z zaleceniami producenta. Wprawdzie zawierają wszystkie niezbędne witaminy i minerały, ale nie są typowymi preparatami witaminowymi, więc jeśli zachodzi potrzeba podawania dodatkowych środków należy skonsultować to z lekarzem weterynarii. Karma wyprodukowana z dobrej jakości mięsa jest droższa i dostępna tylko w lecznicach czy specjalistycznych psich sklepach. Podając psu powszechnie dostępną w sklepach spożywczych karmę miej to na uwadze. Najważniejsze jest by karma była zawsze dostosowana do wieku, rasy, zdrowia i przeznaczenia psa. Innych składników wymagają psy pokojowe, innych pracujące a jeszcze innych z problemami zdrowotnymi.

Woda- w odróżnieniu od stałych godzin podawania posiłku, woda powinna zawsze znajdować się w zasięgu możliwości psa. Nie wolno o niej zapomnieć również planując wycieczkę czy dłuższy spacer.Katarzyna Nowak
www.KlubLW.pl – pierwszy serwis społecznościowy dla polskich Lekarzy Weterynarii.

powrót