Poradnik - ostatnio dodane porady

Wybierz rasę:

Żywienie suk karmiących i szczennych

Zapotrzebowanie pokarmowe suk w okresie ciąży w znaczący sposób różni się od codziennego. W drugim miesiącu ciąży suka potrzebuje nie tylko dwukrotnie większej porcji pokarmu, ale i innych wartości zawartych w nim białek węglowodanów i tłuszczy.

Zbilansowany posiłek dla ciężarnej suki powinien składać się w ok. 60% z węglowodanów, 25%-30% pełnowartościowego białka i 10% tłuszczy. Oprócz tego, przyszłej mamie podajemy preparaty wapniowe lub uzupełniamy wapń nabiałem (mleko, jogurt, twaróg, jaja). Podawanie kości ze względu na tendencje do wywoływania zaparć, zaleca się tylko w początkowym okresie ciąży. Posiłki naszej suki powinny być urozmaicone, a w miarę zbliżającego się porodu lekkostrawne. Nie wolno zapomnieć o stałym dostępie psa do miski z wodą. Zapotrzebowanie pokarmowe suki po porodzie jest zależne od ilości szczeniąt.

W tym czasie dostarczamy psiej mamie ok. 4 bogate w białko i wapń posiłki (np. rosół z rozdrobnionym na kawałki mięsem). Mleko można podawać tylko przy dobrej tolerancji suki (jeżeli wywołuje rozwolnienie lub biegunka należy zaprzestać podawania). Po 3-4 dniach od porodu można wprowadzać posiłki bardziej treściwe, zawierające węglowodany.Katarzyna Nowak
www.KlubLW.pl – pierwszy serwis społecznościowy dla polskich Lekarzy Weterynarii.

powrót