Poradnik - ostatnio dodane porady

Wybierz rasę:

Alergia pokarmowa u psów - Właściciele nie zdają sobie sprawy z alergii pokarmowych u swoich pupili

Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Butcher’s Pet Care jednoznacznie wynika, że zdecydowana większość polskich psów nie cierpi na alergię pokarmową. Takiej deklaracji udziela aż 91% właścicieli ankietowanych przez TNS OBOP. Bardzo podobny obraz wyłania się z identycznych badań rynku węgierskiego - aż 93% posiadających psy jest pewnych, że ich psy nie mają alergii.


Alergia pokarmowa u psów


Dane te są, co najmniej zaskakujące, gdyż lekarze weterynarii coraz częściej zwracają uwagę na rosnącą skalę problemu nietolerowania niektórych składników pokarmowych przez naszych czworonożnych przyjaciół. Wnioskiem, który nasuwa się automatycznie jest fakt, że być może nie mamy świadomości objawów nietolerancji niektórych składników pokarmowych lub też często mylimy je z np. ze zwykłym zatruciem pokarmowym (Piotr Jaworzyński, lek. wet. ekspert Butcher’s). Co ciekawe, wyniki podobnego badania z Czech i Słowacji pokazują, że nasi południowi sąsiedzi otwarcie przyznają się do braku wiedzy na ten temat.

Jaki typ alergii jest szczególnie niebezpieczny? Na to pytanie odpowiada Piotr Jaworzyński:

Składnikiem pokarmowym, który może powodować poważne problemy ze strony układu pokarmowego, przy jednoczesnym występowaniu mało charakterystycznych objawów, jest gluten. Jest to składnik pożywienia zbudowany z białek roślinnych - znajdujący się m.in. w ziarnach zbóż pszenicy, jęczmienia, owsa, oraz żyta, który może wywołać reakcję alergiczną o charakterze autoimmunologicznym. Gluten powoduje niszczenie kosmków jelitowych, co prowadzi do zmniejszenia powierzchni wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. Organizm psa przestaje funkcjonować prawidłowo, dochodzi do niedoborów składników mineralnych, witamin, anemii oraz znacznej utraty wagi. Nietolerancja glutenu jest tym bardziej niebezpieczna, gdyż objawy takie jak: rozluźniony stolec, zaparcia, nieprzyjemnie pachnące odchody, bóle brzucha, wzdęcia, utrata wagi, apatia, osowienie, niechęć do ruchu i zabawy, przypisać można do wielu innych schorzeń na czele ze zwykłym zatruciem pokarmowym lub też po prostu leniwą naturą psa. Dezorientacja właściciela może być jeszcze większa, gdyż do kolejnych mało typowych objawów należy też zmiana w wyglądzie sierści, problemy z oddychaniem i kaszel. Co więcej, reakcja uczuleniowa na gluten może wystąpić nawet z kilkumiesięcznym opóźnieniem, co sprawia, że postawienie prawidłowej diagnozy staje się jeszcze trudniejsze.

powrót