Atlas psów - lista ras: Seter angielski

 

Seter angielski


Dane ogólne
Długość życia: 10-12 lat
Pies wzrost: 65-68 cm
Pies waga: 30-33 kg
Suka wzrost: 61-65 cm
Suka waga: 25-28 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Wylewny i łagodny wobec ludzi, nie sprawdzi się w roli stróża. Równie czule przywita ukochanego pana, jak i włamywacza. Nie zachowuje się agresywnie wobec obcych psów i nie prowokuje bójek. Z powodu silnego instynktu myśliwskiego zdarza mu się pobiec za kotem lub ptakami, dlatego w miejscach o dużym ruchu uliczym powinien chodzić na smyczy. Seter jest aktywny i wymaga dość dużo ruchu. Nie wystarczą mu krótkie spacery wokół bloku. Pamiętajmy też, że posiadanie domu z ogrodem nie zwalnia nas z obowiązku wychodzenia z psem poza jego teren. Kilka razy w tygodniu powinien mieć mozliwość swobodnego biegania - conajmiej godzinę, najlepiej na łące poza miastem. To wystarczy, aby w domu zachowywał się spokojnie i nie wykazywał destrukcyjnych skłonności, znudzony bowiem potrafi dać się we znaki.

Setera angielskiego wyhodowano do polowania na ptactwo. Jego zadanie polega na przeszukaniu pola przed myśliwym i wystawianiu zwietrzonej zwierzyny tak długo, aż przewodnik wyda komendę do jej wypłoszenia. Seter dobrze sprawdza się w roli aportera. Może pracować w gęstych zaroślach, na łąkach, polach i bagnach. Obecnie najczęściej jednak jest psem wystawowym i do towarzystwa.     

Seter to odpowiedni pies dla ludzi preferujących aktywny styl życia, doskonale sprawdza sie jako pies rodzinny,także dla rodzin z małymi dziećmi. Wymaga konsekwentnego wychowania, wyrozumiałości i wiele uwagi, szczególnia w okresie dorastania .     

Efektowna długa szata wystepuje w kolorach: bialo-czarnym, bialo-pomarańczowym, bialo-czarnym podpalanym i biało-czekoladowym. Wielkosc psa to ok 65 cm a suczki ok 60cm. W dobrych warunkach dlugosc zycia srednio 12 lat.     

Agata Pawlak
"Magenta"


Mini galeria