Atlas psów - lista ras: Dog kanaryjski

 

Dog kanaryjski


Dane ogólne
Długość życia: do 10 lat
Pies wzrost: 61-66 cm
Pies waga: 45-57 kg
Suka wzrost: 57-62 cm
Suka waga: 40-50 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:



Opis rasy:
Dog Kanaryjski (Dogo Canario)
Rasa ta powstała około XVI-XVII wieku w wyniku krzyżowania ras pierwotnych Bardino i Majorero żyjących na Wyspach Kanaryjskich z psami przywiezionymi przez hiszpańskich najeźdźców. Psy te odznaczały się dużą siłą, inteligencją jak również nieprzeciętnym temperamentem. Cechy te sprawiły, że psy tej rasy były chętnie używane jako psy pilnujące stad bydła i owiec. Pasterze szybko zauważyli również inne zalety presy i zaczęli używać psów w popularnym XIX-XX wieku walk. W związku z wprowadzeniem w 1 poł. XX w. zakazu walk psów na wyspach, rasa powoli traciła na popularności, aż w końcu popadła w niemal całkowite zapomnienie i prawie wyginęła. W latach 70. XX w na nowo zainteresowano się tą starą rasą i podjęto próby mające na celu wydobycie ze środowiska wiejskiego ostatnich żyjących osobników i zrekonstruowanie rasy. Dog Kanaryjski pod nazwą Perro de Presa Canario. Kilkadziesiąt lat temu, grupa hodowców (w tym Manuel Curto
Gracia), zapoczątkowała proces odtwarzania rasy, kierując się tradycją i doświadczeniem. Od tego momentu Presa Canario stała się rasą starannie hodowaną i szeroko promowaną.W1989 roku został uznany przez hiszpańską organizację kynologiczną RSCE. W roku 2001 pod nazwą Dogo Canario rasa trafiła na scenę międzynarodową dzięki wstępnemu uznaniu przez FCI. Dog Kanaryjski szybko zdobył uznanie w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Dogo Canario to pies zrównoważony, cechujący się opanowaniem, umiejący zachować samokontrolę i powagę wobec zagrożenia. W przypadku zagrożenia reaguje szybko, odważnie, zdecydowanie i skutecznie. Wymaga prowadzenia przez osobę doświadczoną i stanowczą, ze względu na skłonności do zachowań agresywnych w stosunku do innych psów. Duża podatność na szkolenie pies inteligentny i chętny do współpracy z człowiekiem. Już sam jego wygląd wskazuje na dużą siłę. Groźne spojrzenie. Szczególnie obdarzony przez naturę do pełnienia funkcji stróża i psa obronnego. Porywczy, zwinny bojownik. Groźny wygląd i głęboki głos.
Jest łagodny i zacny wśród swoich, a nieufny wobec obcych. Bardzo przywiązany i opiekuńczy w stosunku do dzieci. Za przyzwoleniem właściciela akceptują osoby obce i okazują im nawet serdeczność. Pozostawione jednak same sobie są nieufne i mogą być nawet agresywne. Bez wyraźnej prowokacji raczej nie atakują. Niemniej jednak jest to pies typowo obronno-stróżujący.
Dog Kanaryjski nie jest psem konfliktowym i łatwo się uczy. Może mieszkać wszędzie. Doskonale sprawdza się zarówno pilnując posesji jak i mieszkając w bloku, jeżeli będzie miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji, opieki weterynaryjnej, żywienie jego też nie sprawia kłopotu hodowcom. Te groźnie wyglądające psy są w istocie łagodne i wielkoduszne dla właściciela i członków rodziny.
Wojciech Rojek
"Medok"


Mini galeria