Historia rasy
Mastiff Angielski to jedna z najstarszych ras psów. Prawdopodobnie wywodzi się ona z czasów starożytnych. Można dopatrywać się pochodzenia tej rasy od doga argentyńskiego lub mastiffa tybetańskiego a nawet greckiego molosa. Nie wiadomo jednak jak te potężne i waleczne psy dotarły na wyspy brytyjskie. Pewne jest, że gdy rzymianie przybyli do Anglii zastali tam mastiffy, których odwaga i siła wywarła na nich wielkie wrażenie. W roku 1872 założono „klub „ mastiffa, którego celem była poprawa i zachowanie rasy. Licznie prowadzone wojny zdziesiątkowały populację mastiffów, jednak w roku 1941 zostały uznane w USA przez AKC( american kennel club). W 1945 r. w Anglii było zarejestrowanych tylko 8 mastiffów w wieku reprodukcyjnym. Sama nazwa mastiff rodzi wiele spekulacji. Jedna z teorii mówi o tym, ze wywodzi się od łacińskiego mastinus (pies domowy) druga upatruje pochodzenia od dolno niemieckiego Mast-teve (ciężki niezgrabny pies) Inna z teorii głosi ze nazwa powstała od łacińskiego słowa mansuetues ( oswojony)
Mastiff angielski jest dostojnym i wiernym psem o niesamowitej odwadze miłym usposobieniu oraz bardzo wysokiej inteligencji. Proporcje tej rasy psów czynią z mastiffa psa obronnego i działają odstraszająco. Pomimo swych olbrzymich rozmiarów mastiff Angielski jest psem o zrównoważonej psychice temperamencie i łagodnej naturze, co nie oznacza zer ten miły olbrzym w sytuacji zagrożenia nie zawaha się bronić się swojej rodziny. Mastiff jest psem rodzinnym i potrzebuje kontaktu ze swoją rodziną, której jest bez reszty oddany. Ten olbrzym jest przemiłe usposobiony i przywiązany do dzieci a jednocześnie w sytuacji ich zagrożenia staje się ich w pełnym słowa tego znaczeniu obrońcą. Rasa ta wymaga wczesnej socjalizacji i łagodnego, delikatnego aczkolwiek stanowczego ułożenia chociażby ze względu na jego psychikę. Mastiff angielski jest psem jednego właściciela – rodziny a właściciel powinien mieć duże doświadczenie w kontaktach z psami a zwłaszcza psami tej rasy. Nie jest to pies przesadnie aktywny, lecz potrzebuje umiarkowanej ilości ruchu (spacerów), aby utrzymać się w dobrej kondycji zdrowotnej. Jak wynika z powyższego mastiff jest psem spokojnym, łagodnym i niezwykle uczuciowym oraz bardzo wiernym pod warunkiem delikatnej i odpowiedniej socjalizacji i ułożenia. Jest jednocześnie psem odważnym i nieprzekupnym , świetnie stróżującym . Potrafi być bardzo agresywny i niebezpieczny dla obcych sam jego wygląd i wielkość sprawia, że ludzie darzą go respektem .
Umaszczenie Mastiffów jest różnorodne od płowego przez morelowy oraz pręgowany. Porównując powyższe umaszczenia należałoby zwrócić szczególną uwagę na pręgowaną maść. Mastiff pręgowany posiada krótką przylegającą sierść z ochronnym zimowym podszerstkiem . W subiektywnej ocenie na podstawie mojej domowej hodowli mastiffy pręgowane różnią się w fazie rozwoju jak i w wieku dojrzałym pieski tej maści mają znacznie mniej kłopotów zdrowotnych, ale i potrzebują znacznie więcej ruchu. Wykazują dużą aktywność ruchową.
Cechy naszego pupila takie jak dosyć głośne chrapanie , ślinienie się i linienie stanowią pewną uciążliwość , którą na pewno trzeba brać pod uwagą decydując się na przyjęcie do naszego mieszkania nowego domownika – mastiffa angielskiego .
Wielkość jest osobnym zagadnieniem, lecz każdy decydujący się na posiadanie tak wielkiego przyjaciela zdaje sobie z tego sprawę. To naprawdę ogromny pies i ogromny przyjaciel. Lenistwo mastiffa jest prawdą, ale jego powolność jest tylko mitem. Mastiff potrafi poruszać się z dużą szybkością i zwinnością a siła, z jaką potrafi to wykonywać czyni go wyjątkowo sprawnym psem. Nawet pozornie jego spokojny wręcz „posągowy” sen jest często tylko obserwacją otoczenia- stróżowaniem. Dlatego też tak jak wspominałam musimy być odpowiedzialni i mieć doskonały kontakt z naszym czworonogiem, gdyż wówczas jesteśmy odpowiedzialni za jego zdrowie, zachowanie, ale i dobre samopoczucie emocjonalne. Mastiff w żywieniu potrzebuje specjalistycznej karmy, którą dzisiaj oferuje na rynku wiele firm. Powinien dostawać mniejsze porcje 2 razy dziennie.
Rodowód to chyba jedna z ważniejszych spraw, z jakimi należałoby się zapoznać decydując się na mastiffa , który zostanie naszym domownikiem i przyjacielem. Znając rodowód możemy mieć pewność ze nasz mastiff w zdecydowanie mniejszym stopniu może być obciążony wadami genetycznymi wywołującymi np. wady rozwojowe. Znając przodków możemy w znacznym stopniu ograniczyć możliwość ich wystąpienia, co ma wielkie znaczenie w rozrodzie psów – rodziców przyszłych szczeniąt. Musimy mieć pewność ze matka naszego pupila jest otoczona opieką lekarsko weterynaryjną, jest zdrowa, właściwie odżywiana i starannie pielęgnowana. Znajduje się pod stałą opieką lekarską matka jak i szczenięta, które to powinny opuszczać hodowle zaszczepione i odrobaczone.
Reasumując, jeżeli zawsze marzyłeś o dużym psisku a nie przeraża Cię chrapanie, ślinienie, linienie to swojego wiernego towarzysza i oddanego na dobre i złe przyjaciela będziesz miał w MASTIFIE ANGIELSKIM!
Atlas psów - lista ras: Mastif angielski
Mastif angielskiDane ogólne Długość życia: 6-12 lat Pies wzrost: od 75 cm Pies waga: od 70 kg Suka wzrost: od 69 cm Suka waga: od 65 kg Informacje o rasie Wzorzec rasy » Hodowcy » Reproduktory » Ogłoszenia - szczeniaki/psy » Porady i artykuły » Mini galeria Galeria zdjęć » Filmy » |
Cechy tej rasy:
Opis rasy:
Mini galeria