Atlas psów - lista ras: Anatolian

 

Anatolian


Dane ogólne
Długość życia: 11-18 lat
Pies wzrost: 74-81 cm
Pies waga: 50-65 kg
Suka wzrost: 71-79 cm
Suka waga: 40-55 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:



Opis rasy:
Owczarek anatolijski - FCI 2 grupa, stróżujący pies pasterski.
PSYCHIKA - anatoliany to psy bardzo niezależne, zrównoważone. To pies obrońca, w żadnym wypadku nie napastnik. Stado, z którym mieszka, za które również uważa rodzinę ludzką, jest dla niego najważniejsze. Czuwa w nocy, zasypia dopiero nad ranem. Nie szczeka bez potrzeby. Tylko, gdy go coś zaniepokoi, i to głośnym grubym głosem. Instynkt stróża, można powiedzieć, wysysa z mlekiem matki. Kocha całym sercem. i pomimo tak wielkiej postury i słusznej budowy, uwielbia być pieszczochem, przytulać się. Nasze anatoliany "mówią oczami". Tak to określamy. Wpatrują się nam w oczy, mówiąc, czego potrzebują. Mają naprawdę bardzo silną więź z człowiekiem. Hodujemy trzy rasy psów. Oprócz anatolianów mamy Ca-de-Bou i rotwailerkę. Wspaniale się dogadują. Ale mają silną osobowość i oczywiście zaraz wiadomo, kto tu rządzi. Trudniejsze relacje są pomiędzy dorosłymi samcami. Dwa silne charaktery, żaden nie odpuści drugiemu. Suki łagodniejsze, delikatniejsze w zabawie, wspaniałe matki. Mioty liczne, szczenięta silne, zdrowe i dosyć spore - waga urodzeniowa często powyżej 700 gram. Matka wyrozumiała, wspaniale opiekuje się pociechami. Do tego stopnia, że potrafi sama nie zjeść i zanieść przepyszne kąski swoim maluchom. Gdyby matce pozwolić, karmiłaby piersią pewnie i trzy miesiące.
Uwielbiają ruch, swobodne bieganie, Chętnie biegają przy rowerze.
To pies nie do bloku. Najlepiej jest zapewnić mu ocieploną budę z płaskim dachem, z którego anatolian może obserwować otoczenie. Tam będzie spędzał całe dni i noce. W budzie chroni się rzadko. To pies wytrzymały zarówno na bardzo wysokie temperatury, jak również bardzo niskie. Chroni je wspaniale gruby podszerstek i gęste futro, które zmienia w zależności od pory roku. Sierść jest dłuższa na łopatkach i na karku. Umaszczenie piaskowe, w różnych odcieniach od koloru jasnego po przybrudzony beż. często białe znaczenia na piersiach, białe łapki. W Turcji niedopuszczalny łaciaty ani też rudy. Zdarzają się osobniki pręgowane. Czarna maska, czarne bądź obramowane na czarno uszy. Charakteryzują je długie łapy, szeroka czaszka, dosyć długa kufa. Ogony od wyprostowanych po lekko zwinięte, aż do zawiniętej sprężynki. Luźno zwisające, w fazie podniecenia zawinięte wysoko. Charakterystyczna pozioma linia grzbietu i głowy.
Pielęgnacja - to przede wszystkim czesanie, przynajmniej raz w tygodniu (uwielbiają to). To również dobre odżywianie. Nasze psy karmimy suchą karmą firmy Acana, szczenięta Royal Canin. Uwielbiają też mięso, kości wołowe. No i oczywiście kozie mleko.
HISTORIA - to rasa wywodząca się z Turcji dokładnie z Anatolii. FCI przyjęło nazwę anatolian, owczarek anatolijski. W Turcji te psy występują pod nazwa kangal lub karabasz. Ta druga nazwa oznacza czarno głowy (czarna maska, czasami aż po całe czoło). Bardzo wiele lat temu w Turcji hodowlą tych psów zajęła się rodzina szlachecka, o nazwisku Kangal. Hodowlę prowadziła z pokolenia na pokolenie, stąd nadała rasie nazwę, od swojego nazwiska. Psy pochodzące z hodowli państwa Kangal uważane były za najbardziej właściwe i najbardziej czyste rasowo.
wielkość w kłębie : psy - 74-81 cm, suki 71 - 79cm\waga: psy - 50 - 65 kg, suki 40 - 55 kg

Porady dla przyszłych właścicieli;
Owczarek anatolijski będzie twoim najlepszym stróżem. Całym sercem będzie oddany twojej rodzinie. Pozwól mu mieszkać na świeżym powietrzu. Zbuduj mu budę, gdyż źle będzie się czuł w gorącym ciasnym mieszkaniu. (to nie jest pies do bloku). Nie zrobi krzywdy twoim dzieciom, będzie je bacznie obserwował, chronił, ale pamiętaj, że to duży pies i sporo waży. Nie łatwo będzie ci znaleźć reprezentanta innej rasy z tak silnie rozwiniętym instynktem stróżującym. Należy również przypomnieć, że jest to w Polsce rasa uznana za agresywną. Jeśli chodzi o nić porozumienia, nigdy groźbą. raczej prośbą.
Ewa i Dariusz Kostanowicz
„D.K. Bubu FCI”


Mini galeria