Atlas psów - lista ras: West Highland White Terrier

 

West Highland White Terrier


Dane ogólne
Długość życia: 15-18 lat
Pies wzrost: 26-28 cm
Pies waga: 8-10 kg
Suka wzrost: 25-28 cm
Suka waga: 7-9 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Westie - dziś pewnie każdy wie, jak wygląda ten pies. To popularny gość w naszych domach i na ringach wystawowych. Jednak moda na tę rasę, bo o modzie można dziś mówić , trwa stosunkowo krótko. Nie tak dawno, bo 10 czy 15 lat temu mało egzemplarzy tej rasy widywało się na ringach nawet wystaw międzynarodowych. A i wyglądały ..różnie, przygotowanie ich szaty też bywało rozmaite. Te naprawdę piękne westy przyjeżdżały do nas zza zachodniej granicy. Najpiękniejsze z hodowlii „Leonhart's” – Marion Grunewald. Minęło wiele lat…psy z hodowlii Marion to nadal ścisła czołówka Europy.
A jak u nas wygląda ta rasa?..Różnie. Niestety jak każda moda, tak i moda na tę rasę przyniosła więcej złego niż dobrego.
Westie- prawdziwy west- to miły, wesoły i wrażliwy pies, choć nie wolno zapominać, że jest terrierem i niech nikogo nie zwiedzie jego wygląd. Pod wdzięczną fryzurą znajduje się prawdziwy terier- odważny, czasami zaczepny wobec innych psów ( zwłaszcza samce ) i wymagający zdecydowanego pana. Nie wolno ulegać słodyczy, którą ma w sobie każde szczenię westa. To terrier i tak trzeba go traktować. Nawet najmniejszy west powinien być pewnym siebie psem, który chętnie, jeśli tylko mu na to pozwolimy, sam ustali hierarchię w „ludzkim stadzie” i na pewno swoje miejsce zobaczy na jej szczycie. Dlatego westie będzie wspaniałym psem rodzinnym, ale tylko pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wychowany.
Od najmłodszych swoich dni musi znać zasady obowiązujące w jego stadzie, należy być konsekwentnym i stanowczym w jego wychowaniu. Pies to zrozumie. Nie wolno być gwałtownym, czy też karcić go niepotrzebnie, stanie się wtedy histerycznym i złośliwym psem. To uczuciowe i wrażliwe psy, przywiązujące się do członków całej rodziny. Jednak żle wychowane, na pewno nie będą dobrymi towarzyszami dla małych dzieci. Dobrze wychowany west jest idealnym towarzyszem dla każdego.
West z racji tego, że od bardzo dawna nie był używany w myślistwie ( jak większość terierów), doskonale zaprzyjaźnia się z innymi zwierzętami domowymi. Królik czy kot bywają jego przyjaciółmi, rzadko zdarza się by traktował je wrogo.
Jest to rasa długowieczna, dożywa nawet 17, 18 lat. W moim domu obecnie żyją 17 letnia suka i 14 letni pies i mimo wieku nadal dziarsko biegają po domu. Może nie bawią się już tak często i chętnie, nie wychodzą na długie spacery, ale nadal są fantastycznymi psami.
Odżywianie westa obecnie nie stanowi problemu. Na rynku jest wielki wybór doskonałych karm. Moje dorosłe westy jedzą 2x dziennie.
Jeden posiłek to sucha karma. Ale tu nie wolno oszczędzać, naprawdę warto podawać karmę dobrą. Są na rynku karmy specjalnie przeznaczone dla westów choć moje jedzą jedną z amerykańskich karm dla ras małych. Do karmy dostają dodatki: jogurty oraz oliwę z oliwek. Drugi posiłek przygotowuję sam. Jest to sparzone ( lub surowe) mięso wołowe, indyk, z rzadka kurczak z dodatkiem gotowanego ryżu z warzywami. Tu niestety należy zapomnieć o marchwi i burakach – zawarty karoten przebarwia włos. Do picia zawsze woda. Jako smakołyki: suszone żwacze wołowe, suszona wątroba lub płuca i wędzone uszy – ukochany gryzak moich psów.
Pielęgnacja westa jest trudna. Tu zdecydowanie polecam by zdać się na dobrego fachowca. Obecnie nie jest problemem znaleźć fryzjera dla psa – groomera, ale patrząc na kwesty chodzące po ulicach, o dobrego trudno. Nie ma smutniejszego widoku niż „obcięty” west.
Psy te należy trymować. Fryzjera, który twierdzi, że westa można ostrzyc mijać należy z daleka. Świadczy to o braku fachowości.
Nawet nie jest to kwestią tego, że strzyżona głowa nigdy nie będzie miała kształtu tak charakterystycznej dla tej rasy „chryzantemy”, ale głównie to, że nietrymowany włos staje się miękki, lokowaty, wciąż ulega spilśnianiu i jest zabrudzony.
Trymowany west ma włos twardy i sprężysty, nieulegający sfilcowaniu, zabrudzony po szczotkowaniu jest nadal idealnie biały a co najważniejsze- nawet przy kilku psach nie ma go na dywanach, fotelach czy.. w zupie. A także, co ma duże znaczenie trymowany prawidłowo west może być doskonałym towarzyszem nawet dla alergików.
West wspaniale nadaje się do agility. Dobrze wychowany chętnie słucha poleceń i współpracuje z właścicielem.
To doskonały pies miejski, intensywny spacer z zabawą 2-3 razy dziennie przez pół godziny sprawi, że będzie idealnym mieszkańcem w bloku. Mimo, że nie jest psem agresywnym i nadmiernie szczekliwym na pewno swoim głosem zaalarmuje gdy ktoś zbliży się do drzwi czy furtki posesji. Ale nie będzie na pewno bezsensownie biegać wzdłuż płotu i oszczekiwać każdego przechodnia.
Sławomir Stępniewski
„Victis”


Mini galeria