Atlas psów - lista ras: Yorkshire Terrier

 

Yorkshire Terrier


Dane ogólne
Długość życia: 8-15 lat
Pies wzrost: 18-28 cm
Pies waga: 1,8 - 3,1 kg
Suka wzrost: 18-28 cm
Suka waga: 1,8 - 3,1 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:



Opis rasy:
WYJATKOWY, MAŁY PIES

Yorkshire terier to mały, wesoły i inteligentny piesek.
Ich wyjątkowy charakter sprawia, że każdy kto raz miał Yorka, preferuje tę rasę do końca życia i nie wyobraża sobie, że mógłby żyć bez tego małego stworzonka. Większość właścicieli jednego Yorka, marzy o tym by mieć dwa, jeśli ma dwa Yorki, chciałoby mieć trzy.
Yorkshire teriery to nie są zwierzęta, psy, to są „małe ludki”, które żyją koło nas dając nam codzienną radość i zadowolenie. Również żaden właściciel nie powie, że ma psa samca czy sukę, większość powie natomiast, że ma w domu yorkowego chłopczyka albo dziewczynkę.
Urok tej rasy powoduje, że każdy mały York zdoła nakierować działania swego właściciela, a nawet całej rodziny do zaspokojenia swoich zabawowych, spacerowych, żywieniowych potrzeb.
Nieustająca moda na Yorki rozpoczęła się w Polsce około roku 1980 i trwa do dziś. Również w innych krajach Europy i Świata ta rasa zachowała swój prestiż i wypełnia rolę dzielnego, wszędobylskiego przyjaciela. To jedyna rasa, która pasuje i dostosuje się każdego; do rodziny z dziećmi, do singla, do emeryta i podróżnika.
Jedynie jeśli w domu są naprawdę małe dzieci do 3 lat należy się zastanowić, czy na pewno dziecko nie uszkodzi naszego maluszka. Z tego powodu, w rodzinach z dziećmi, zawsze lepiej jest kupić pieska większego ok. 3-3,5 kg, zdecydowanie nie powinno się wybierać „miniatury”.
Zwykle pieski większe są odporniejsze i zdrowsze, mają większy temperament, są chętniejsze do zabawy i spacerów.
Przy należytej opiece Yorkshire teriery są silną, zdrową rasą, rzadko chorują, rzadko występują u nich choroby genetyczne czy wrodzone. Oczywiście należy kupować pieska z rodowodem, ze sprawdzonego źródła, aby uniknąć zakupu szczenięcia od przemęczonej matki lub od mocno spokrewnionych rodziców.
Biorąc małego szczeniaczka do domu, przez jakiś czas trzeba uważać, żeby niechcący nie zrobić mu krzywdy. Czupurny, pewny siebie mały York wejdzie wszędzie i skoczy z każdej wysokości. Tak jak z małym dzieckiem, trzeba przewidzieć, co może stanowić dla niego niebezpieczeństwo i takiej sytuacji zapobiec.
Wiele osób początkowo obawia się trudnej pielęgnacji włosa. Faktycznie trudna jest pielęgnacja włosa psa wystawowego, szczególnie gdy planuje się karierę międzynarodową. Podołać temu mogą zapaleni entuzjaści rasy i wystaw. Natomiast od kilku lat większość Yorków jest strzyżona. W dobrym salonie pielęgnacji, specjaliści rasy stworzą pieskowi wygodną i uroczą fryzurę. Pielęgnacja ostrzyżonego pieska nie sprawi nikomu trudności. Wystarczy co 10-14 dni wykąpać pieska w dobrym szamponie dla Yorków, zastosować balsam, potem rozczesać i wysuszyć suszarką.
Również zapewnienie odpowiedniego żywienia nie jest kłopotliwe. Najlepiej sprawdza się żywienie dobrej klasy karmą dla ras miniaturowych. Zapewnia to piękny i gęsty włos, energię i młodość, oszczędza sensacji żołądkowych. Ponieważ o urodzie Yorka w dużej mierze decydują nawet ostrzyżone, ale połyskujące i wysycone kolorem włosy, należy dodawać regularnie do jedzenia kilka kropli preparatu na włos.
Rozród Yorków związany jest z ryzykiem. Suczki są małe, a szczenięta stosunkowo duże. Także okres wychowania szczeniąt wymaga doświadczenia i uwagi. Taka decyzja powinna być podjęta z rozwagą.
Jesienią i zimą nie powinno się nadmiernie ograniczać spacerów, natomiast konieczne jest zabezpieczenie psa przed wiatrem, wodą czy zimnem. Yorkshire teriery trzeba ubierać. Ich włos nie ma podszerstka, przypomina włos ludzki i nie stanowi ochrony przed zimnem.
Yorki zwykle nie uczulają i polecić je można nawet alergikom. Nie linieją, nie zostawiają włosa na meblach czy na ubraniach.
Podsumowaniem może być stwierdzenie, że Yorkshire terier jest idealnym psem dla każdego, dla wszystkich zapracowanych i zestresowanych, również dzieciatych czy samotnych ludzi. Po jakimś czasie właściciel Yorka będzie zastanawiał się jak mógł żyć bez jego towarzystwa. Wielka przygoda rozpoczęła się…



Mini galeria