Atlas psów - lista ras: Labrador retriever

 

Labrador retriever


Dane ogólne
Długość życia: 10-12 lat
Pies wzrost: 56-57 cm
Pies waga: 35-45 kg
Suka wzrost: 54-56 cm
Suka waga: 25-35 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:



Opis rasy:
Jest zawsze bardzo wiele powodów, dlaczego człowiek wybiera jedną określoną rasę.

Z reguły jest to ściśle związane z wrodzonym charakterem rasy, jak dany pies będzie pasował do naszej osobowości i stylu życia. Jako rasa labrador wyróżnia się przyjacielskością, wesołością i wyjątkowym wdziękiem. Labradory są łagodne, łatwe do wychowania, chętne do podporządkowania się i wiernie oddane swojemu człowiekowi. Lubią bardzo inne zwierzęta domowe, nie tylko koty, lecz nawet chomiki czy papużki. Są w stanie znieść niemalże wszystkie pomysły dzieci, kochają ich towarzystwo i posiadają tolerancję, którą można by znależć chyba tylko u świętych. Nic nie jest dla nich w życiu ważniejsze niż być przy Tobie, należeć do rodziny i wszystkim dogadzać. Nigdy nie zawarczą na człowieka, ale nowych właścicieli należy wyraźnie przestrzec, żeby nie pozwalali swoim, zachwyconym nowym nabytkiem, dzikim dzieciom, na nadużywanie wspaniałego łagodnego charakteru labradora. Nie zapominajcie nigdy, że małe szczenię jest zwierzęciem, a nie zabawką ! Życie z labradorem i opieka nad nim sprawia w zasadzie dużo radości. Miłość i oddanie tej rasy rodzinie potrafi naprawdę rozgrzać serce i poruszyć do głębi. Labrador zawsze chce przypodobać się swojemu właścicielowi . Anglicy nazywają to „will to please”. Ta cecha jest także wymagana przez standard i charakteryzuje przede wszystkim „Field – Trial - Labradors” i z reguły jest powiązana z łagodnym charakterem rasy.

Nie powinno nigdy wystąpić niebezpieczeństwo, żeby labrador rzucił się na inne psy. Jeśli w ogóle mają jakąś wadę, to jest nią ich nadmierna przyjacielskość. One mogą wesoło i niewinnie podbiegać do każdego innego psa, machając ogonem i zapraszając do zabawy. Ty powinieneś jednak pamiętać, że nie wszystkie psy są przyjacielskie! Właśnie ta dobroduszność wpędza labradora czasami w kłopoty.

Mimo że labradory są dobrymi psami rodzinnymi, będą ostrzegać , gdy ktoś obcy stanie przed drzwiami. Ich głębokie, głośne szczekanie, może odstraszyć włamywacza, ale nie są one prawdziwymi psami stróżującymi. Właściwie jest o wiele bardziej prawdopodobne, że odwiedzający zostanie wesoło przywitany, zamiast w sposób agresywny go odstraszyć. Ta przyjazna osobowość powinna być koniecznie chroniona – labradory nie mogą być ( tak jak pozostałe psy myśliwskie ) nigdy agresywne, ani także bojaźliwe czy nerwowe. Jeśli ktoś szuka ostrego, stróżującego psa, będzie typowym labradorem rozczarowany.

Labradory są ogólnie rzecz biorąc wrażliwe na karanie – właściwie wystarczy ostrzejsze słowo przy niepożądanym zachowaniu. Prosta rzeczywistość - gdy Twój głos wyraża niezadowolenie - wystarczy jako kara, ponieważ labradory niczego bardziej nie pragną, niż przypodobać się swojemu Panu. O wiele lepsze wyniki wychowawcze osiąga się poprzez chwalenie i miłość, niż przez twarde traktowanie. Jego tak wychwalana łatwość w wychowaniu i układaniu, nie oznacza jednak, że on się sam wychowa i wszystkiego nauczy. Rzeczywistość jest taka, że labrador wyrośnie nam na dużego, silnego psa z temperamentem i z tym trzeba się liczyć od samego początku.

„Można mu wpoić wszystko, czego pies w ogóle może się nauczyć. Pojmuje szkolenie tak łatwo, jak żadna inna rasa, prześcigając się po prostu w gorliwości.” - Richard A. Wolters

Beata Radomska
"Górska Fantazja"


Mini galeria