Atlas psów - lista ras: Foksterier krótkow³osy

 

Foksterier krótkow³osy


Dane ogólne
D³ugo¶æ ¿ycia: 12-15 lat
Pies wzrost: 37-44 cm
Pies waga: 7-10 kg
Suka wzrost: 36-42
Suka waga: 6-9


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Og³oszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artyku³y »
Mini galeria
Galeria zdjêæ »
Filmy »

Cechy tej rasy:



Opis rasy:
Foks to taki typowy terier, s³odki anio³ek, ale te¿ trochê pó³diable. Procentowo¶æ tego diab³a mo¿e byæ wyj¶ciowo ró¿na i raczej maleje z wiekiem.
Od ka¿dego nabywcy foksteriera mo¿na us³yszeæ, jakie to jego pies nie robi miny i oczy anio³ka, najczê¶ciej zag³odzonego oczywi¶cie! Który mo¿e w ka¿dej chwili pa¶æ, jak nie dostanie tego kotleta ze sto³u...
W przeciwieñstwie do procentu diabelstwa, procent ¿ebractwa wzrasta wraz z wiekiem. Foks, który nawet za m³odu móg³ ¿yæ na kilku chrupkach karmy i marchewce, teraz staje siê ¿ar³aczem bia³ym... w ³atki.

Foksterier krótkow³osy jak najbardziej nadaje siê do bloku, poniewa¿ jest to pies, który chce wszêdzie chodziæ z cz³owiekiem. Spacery i wszelkie woja¿e to jego ¿ywio³. Wiêc nie wa¿ne, czy jest zostawiony w mieszkaniu, czy w domu z ogródkiem i tak uwa¿a, ¿e jest porzucony ;) Nie jest to pies, który pójdzie do drugiego pokoju i siê po³o¿y, zawsze chce mieæ swojego cz³owieka na oku, bo mo¿e zaraz przecie¿ byæ potrzebny.
Czyli jak wbijamy na poziomie ziemi gwó¼d¼ m³otkiem, to trzeba uwa¿aæ na foksi nos pomocnika... ;)
Poza tym umie postawiæ na swoim, wiêc sposobem trzeba go przechytrzaæ.
Trzeba byæ w tym inteligentnym, bo inaczej nas przerobi niczym cwany 3-latek.
Foksterierem krótkow³osym by³ przecie¿ bajkowy Reksio.

Polecam ksi±¿kê Trzech panów w ³ódce (nie licz±c psa) - Jerome K. Jerome. Angielska komedia o d¿entelmenach wyruszaj±cych na sp³yw Tamiz±, oczywi¶cie z towarzysz±cym im foksem. Du¿o oddaje o specyfice tej rasy w humorystyczny sposób. Nie musi trafiæ siê akurat taki foks jak Montmorency z ksi±¿ki, ale mo¿e ... wiêc lepiej przeczytaæ i przygotowaæ siê.

Foksteriery z linii hodowlanych dostêpnych w Polsce rzadko choruj±, czasem w podesz³ym wieku (>10lat) wystêpuj± nowotwory. W niektórych zagranicznych liniach hodowlanych, zdarzaj± siê niestety problemy z tarczyc± oraz z rzepkami - lu¼nymi lub czasem w najgorszych przypadkach ich brakiem.
Poza szczepieniami raz w roku, odrobaczaniem raz na jaki¶ czas (w zale¿no¶ci od miejsca zamieszkania) i systematycznym zakraplaniem preparatem odstraszaj±cym kleszcze, raczej nie ma powodów do odwiedzin u weterynarza.

Nie wymagaj± specjalnych pielêgnacji szaty. Je¶li siê w czym¶ nie wytaplaj±, nie trzeba ich nawet k±paæ. Foks jest zwykle bia³y i nawet jak siê wybrudzi w piachu na mokro, to zaraz wysycha i wszystko z niego spada (oczywi¶cie w formie mikro piaskownicy na pod³odze, lub gorzej - kanapie).

Przy z³ej pogodzie, deszczu czy ¶niegu, wystarczy po powrocie do domu przetrzeæ ³apki wilgotn± szmatk±.
Foksteriery strzy¿e siê przed wystawami. Nale¿y odwiedziæ groomera, który zna specyfikê rasy, i wie gdzie podgoliæ, a gdzie zostawiæ futro nienaruszone. Generalnie skraca siê w³os na szyji, froncie (aby uwydatniæ d³ug± szyjê i linie frontu), na policzkach a¿ pod uszy (aby wysmukliæ mózgoczaszkê) oraz na ogonie (powinien wizualnie byæ szeroko¶ci nogi), pupie i tylnich nogach od zewnêtrznej strony (dbaj±c przy tym o uwydatnienie k±towania koñczyn tylnich). Mo¿na równie¿ doci±æ futerko na palcach do krótkich pazurków, aby optycznie zmniejszyæ ³apkê (pi±stkê).

¯ywienie foksterierów obecnie nie stwarza problemów. Do mniej wiêcej roku, najlepiej pó³tora roku czasu powinny je¶æ karmê z wysokiej pó³ki dla ras ma³ych - najpierw szczeni±t (do 7-8 miesi±ca ¿ycia), nastêpnie dla doros³ych psów.
Patrz±c na tabelê ¿ywieniow±, powinien je¶æ tyle, ile pokazuje miara co do wieku i wagi - lub mniej! To bardzo ergonomiczna rasa - je¶li karma jest dobrej firmy, zbilansowana, dobrze siê wch³ania, nie trzeba podawaæ jej wiêcej. Mo¿e to powodowaæ oty³o¶æ. Nie nale¿y podawaæ ¿adnych suplementów witaminowych, które tylko i wy³±cznie powoduj± nadmierny wzrost foksterierów oraz zwiêkszaj± ryzyko postawienia uszu.
Roksana Kwa¶nicka-Drozd
Hodowla „CZECZUGA (FCI)"

Mini galeria