Atlas psów - lista ras: Norfolk Terrier

 

Norfolk Terrier


Dane ogólne
Długość życia: 14-16 lat
Pies wzrost: 25-26 cm
Pies waga: 4-8,5 kg
Suka wzrost: 25-26 cm
Suka waga: 4-8,5 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Rasa ta pochodzi z Wielkiej Brytanii z hrabstwa Norfolk.
Oddzielną rasę Norfolk Terrier wyodrębniono z Norwich Terierów – cecha charakterystyczna - psy o załamanych uszach. Norfolk Terriery służyły eliminując szkodniki. Cieszyły się uznaniem rolników z południowej Anglii, potem także studentom tamtejszych uniwersytetów (Oxford a przede wszystkim Cambridge) czy wreszcie właścicielom stadnin koni do których wędrowały do najdalszych zakątków dawnego Imperium Brytyjskiego, do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii etc.
Bardzo szybko stały się popularnymi psami, głównie jednak dla towarzystwa z wyższych sfer. Obecnie można spotkać pieski tych ras głównie wśród ludzi starszych bądź mających małe dzieci, co zawdzięczają swojemu bardzo ekstrawertycznemu charakterowi.

Norfolk Terier to niewielkich rozmiarów pies - 25-26 cm wzrostu (jeden z najmniejszych terierów). Jest niezwykle wesoły, serdeczny i bardzo towarzyski. Z natury żywiołowy, niekłótliwy i nieagresywny. Jak na teriera przystało nie jest też strachliwy, ale za to bywa uparty. Jest przy tym dość pojętny i szybko się uczy.
Norfolk teriery lubią towarzystwo swoich właścicieli, także dzieci. Najszczęśliwszy jest na spacerach gdy może powęszyć i pokopać dziury, polując na myszy, krety, koty lisy etc. Może mieszkać w mieście, pod warunkiem, że będzie miał zapewnioną odpowiednią porcję ruchu.
Norfolk terier jest psem odpornym na warunki atmosferyczne: nie straszny jest mu śnieg i deszcz.
Ich sierść nie jest kłopotliwa w utrzymaniu: wystarczy czesanie raz w tygodniu i konieczne trymowanie 2 - 3 razy w roku. Umaszczenie: wszystkie odcienie rudego, pszenicznego, czarnego z podpalaniem i grizzle (siwo-rude). Białe znaczenia i łatki są tolerowane, ale niepożądane.
Jak większość terierów polecany dla ludzi o zrównoważonym charakterze, którzy potrafią konsekwentnie i systematycznie wprowadzać elementy wychowawcze w życiu codziennym.
Anna i Jakub Sumowscy
hodowla "Zamlicze"


Mini galeria