Atlas psów - lista ras: Norwich Terrier

 

Norwich Terrier


Dane ogólne
Długość życia: 14-16 lat
Pies wzrost: 25-26 cm
Pies waga: 4-8,5 kg
Suka wzrost: 25-26 cm
Suka waga: 4-8,5 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Norwich Terrier

Rasa ta pochodzi z Wielkiej Brytanii z hrabstwa Norfolk. W 1932 roku rasa została uznana oficjalnie przez Kennel Club przybierając ostatecznie nazwę Norwich Terier.
Z Norwich Terierów wyodrębniono oddzielną rasę Norfolk Terrier (psy o załamanych uszach) w 1963 roku w Wielkiej Brytanii. Podobnej zmiany dokonano w 1979 w USA.
Norwiche i Nofolki służyły eliminując szkodniki. Cieszyły się uznaniem rolników z południowej Anglii, potem także studentom tamtejszych uniwersytetów (Oxford a przede wszystkim Cambridge) czy wreszcie właścicielom stadnin koni do których wędrowały do najdalszych zakątków dawnego Imperium Brytyjskiego, do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii etc.
Bardzo szybko stał się popularnym psem, głównie jednak dla towarzystwa z wyższych sfer. Obecnie można spotkać pieski tych ras głównie wśród ludzi starszych bądź mających małe dzieci, co zawdzięczają swojemu bardzo ekstrawertycznemu charakterowi.

Norwich terier to niewielkich rozmiarów piesek - 25-26 cm wzrostu (jeden z najmniejszych terierów). Jest niezwykle wesoły, serdeczny i bardzo towarzyski. Z natury żywiołowy, niekłótliwy i nieagresywny. Jak na teriera przystało nie jest też strachliwy, ale za to bywa uparty. Jest przy tym dość pojętny i szybko się uczy.
Norwich teriery lubią towarzystwo swoich właścicieli, także dzieci. Najszczęśliwszy jest na spacerach gdy może powęszyć i pokopać dziury, polując na myszy, krety, koty lisy etc. Może mieszkać w mieście, pod warunkiem, że będzie miał zapewnioną odpowiednią porcję ruchu.
Norwich terier jest psem odpornym na warunki atmosferyczne: nie straszny jest mu śnieg i deszcz.
Ich sierść nie jest kłopotliwa w utrzymaniu: wystarczy czesanie raz w tygodniu i konieczne trymowanie 2 - 3 razy w roku. Ubarwienie szaty: wszelkie odcienie rudego, pszeniczne, czarne z podpalaniem lub grizzle (mieszanka włosów cieniowanych siwo-rudych).

Jak większość terierów polecany dla ludzi o zrównoważonym charakterze, którzy potrafią konsekwentnie i systematycznie wprowadzać elementy wychowawcze w życiu codziennym.
Anna i Jakub Sumowscy
hodowla "Zamlicze"


Mini galeria