Atlas psów - lista ras: Springer spaniel angielski

 

Springer spaniel angielski


Dane ogólne
Długość życia: 9-13 lat
Pies wzrost: ok. 51 cm
Pies waga: 22-23 kg
Suka wzrost: ok. 51 cm
Suka waga: 22-23 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Angielski Springer Spaniel to rasa najbardziej pierwotna i najstarsza wśród wszystkich spanieli, której obecnie używa się do szukania, płoszenia i aportowania zwierzyny "pod broń". Największe i najszlachetniejsze wśród brytyjskich spanieli lądowych. Wykorzystywane w wielu dziedzinach życia - poczynając od zadań psa ściśle towarzyszącego, poprzez konkursy sprawnościowe i myślistwo, aż do pracy w Policji i Straży Granicznej.
Angielskie springer spaniele spotykają się na świecie z ogromnym (i wciąż rosnącym) zainteresowaniem. W Wielkiej Brytanii od wielu lat zajmują pozycję wysoką wśród dziesięciu najbardziej popularnych ras, w Ameryce - znajdują się w pierwszej dwudziestce. Niezwykle popularne są także w Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii, ale przede wszystkim w krajach skandynawskich, stanowiących współcześnie potęgę hodowlaną tych niezwykłych psów. W Szwecji rodzi się obecnie ponad 1500 szczeniąt rocznie, a zainteresowanie rasą stopniowo sięga niewyobrażalnego do pobicia rekordu retrieverów.
Przez wiele lat angielskie springer spaniele pozostawały w Polsce rasa zapomnianą. I choć trudno jest spekulować na ten temat, z całą pewnością można stwierdzić, iż nie pomogły im pokutujące w świadomości społeczeństwa przekonania o uciążliwym niekiedy usposobieniu ich kuzynów - angielskich cocker spanieli. Alarmujące doniesienia o występujących wśród nich przed laty przypadkach agresji przyczyniły się wkrótce do objęcia niesławą wszystkich spanieli, nie oszczędzając także angielskich springerów. Możemy jednak zaobserwować zauważalny dzisiaj wzrost zainteresowania tą niezwykłą rasą. Wszechstronność jej przedstawicieli i umiejętność dostosowania do różnorodnych funkcji sprawia, iż doceniają ją w równym stopniu myśliwi, jak i osoby poszukujące psów rodzinnych i towarzyszących. Chociaż spektakularny rozkwit rasy wciąż jeszcze z pewnością przed nami, jej przyszłość nie stoi pod znakiem zapytania. Angielskie springer spaniele, które rozpoczęły już triumfalny marsz przez polskie ringi wystawowe cieszą się coraz większym entuzjazmem ze strony obserwatorów.

Charakter:
Typowego springera cechuje przyjazne usposobienie, chęć zadowolenia swego opiekuna, łatwość przyswajania wiedzy i posłuszeństwo. Powyższe cechy wzmagają łatwość układania, stanowiącą istotę właściwej kontroli przewodnika nad psem, szczególnie podczas pracy w polu. Na ringu wystawowym pies powinien być zrównoważony oraz spokojnie pozwolić na zbadanie przez sędziego bez oznak zdenerwowania czy nadmiernej uległości. Agresja w stosunku do ludzi lub innych psów, jako całkowicie niezgodna z charakterem psa myśliwskiego i nie do zaakceptowania.
Plusy rasy:
• wybitnie inteligentny
• posłuszny
• łagodny
• otwarty i łatwo nawiązujący kontakt z człowiekiem
• przyjazny
• radosnego usposobienia
• zwinny i wytrzymały
• niestrudzony pies myśliwski
• zrównoważony i mało pobudliwy
Minusy
• nienajlepiej sprawdza się w roli psa stróżującego
• wymaga regularnej i odpowiedniej pielęgnacji
Angielskie springer spaniele to wspaniałe, kochane i mądre psy, które - odpowiednio wychowane i ułożone - będą przez wiele lat cieszyć nasze serce jako najwierniejsi towarzysze i przyjaciele. Wymagają jednak ze strony swego ludzkiego opiekuna wiele ciepła, miłości i zainteresowania oraz poprawnej pielęgnacji, a braki w tym zakresie zaważyć mogą niestety na całym dalszym rozwoju psychicznym bądź fizycznym szczenięcia.

Springer jako pies pracujący:
Springery to psy myśliwskie, użytkowane w tym celu od wielu stuleci! Są niezastąpionymi pomocnikami myśliwych (jako płochacze, aportery i tropowce), obdarzonymi wielką pasją i doskonale rozwiniętym zmysłem węchu.
Jeśli zaś o ich użytkowości mowa, warto też wspomnieć, iż są to psy wszechstronne, używane z równym powodzeniem zarówno do celów ściśle myśliwskich, jak i przez policję (min. czeską) oraz służby celne. Silnie rozwinięty instynkt niezawodne powonienie predysponuje je do pracy psów tropiących i do zadań specjalnych. Rosnące zagrożenie narkomanią i przestępczością, widoczne także w więziennictwie stymuluje służby więzienne do współpracy z przedstawicielami tej rasy. Równocześnie służby graniczne korzystają z ich pomocy, nie tylko przy poszukiwaniu przemycanych towarów, ale również nielegalnych imigrantów. Siły zbrojne przeprowadzają zaś szkolenia, mające na celu wykrywanie ładunków wybuchowych i broni.

Cudowny towarzysz rodziny:
Springer spaniel angielski, łącząc wszystkie charakterystyczne dla tej rasy cechy charakteru - łagodność, niezwykłą podatność na szkolenie, wolę współpracy z człowiekiem i chęć zadowolenia swego opiekuna (ang. "will to please"), ale jednocześnie wytrzymałość, żywiołowość i umiłowanie zabaw - wciąż zyskuje popularność jako niezrównany pies rodzinny i towarzyszący. W zamian zaś potrzebują z ich strony uwagi, zrozumienia i szacunku.
Odizolowane od swej ludzkiej rodziny po prostu cierpią! Zwłaszcza w okresie szczenięcym należy im zapewnić stały kontakt zarówno z ludźmi, jak i ze zwierzętami. Umożliwia to prawidłowy przebieg procesu socjalizacji, wykształcenie pożądanych zachowań i ostateczne ukształtowanie cech psiego charakteru. Angielski springer spaniel kocha dzieci i mocno się do nich przywiązuje. Jego zrównoważony charakter pozwala na cierpliwe znoszenie wylewnych oznak ich miłości (skupiających się zwykle przede wszystkim na uszach, co oczywiście raczej nie dziwi), zaś skłonność do zabaw czyni z niego wymarzonego wprost towarzysza dziecięcych igraszek.
Niezmiernie ważne jest jednak wpojenie dziecku podstawowych zasad komunikacji z psem, tak by uniknąć jakichkolwiek nieporozumień i sytuacji stresowych dla obu stron. Pamiętajmy bowiem, że tryskający na ogół radością i doskonałym humorem springer także potrzebuje czasami błogosławionej chwili świętego spokoju.

ŻYCIE CODZIENNE:
Co należy wiedzieć:
• towarzyski, wesoły i wierny towarzysz człowieka
• wybitnie inteligentny i szybko uczący się
• niezwykle posłuszny i chętny do pracy ze swym przewodnikiem
• niehałaśliwy i pozbawiony agresji
• bez problemu akceptuje innych czterołapych członków rodziny
• kocha przestrzeń - lasy, pola, łąki i wodę
• wymaga długich spacerów
• umiarkowane koszty utrzymania

Warunki życia:
Angielskie springer spaniele bez problemów przystosowują się do życia w mieście i - o ile zapewnimy im możliwość igraszek i harców na świeżym powietrzu - będą tym stanem rzeczy usatysfakcjonowane. Dostarczając psu potrzebnych mu bodźców, pracując z nim w jakikolwiek sposób, zaspokajając jego potrzebę rozładowania energii (dowolnie) połączymy przyjemne z pożytecznym, rozbudowując jednocześnie niezwykłą więź łączącą springera z jego panem.
Duża potrzeba ruchu
Dorosłe osobniki potrzebują przynajmniej jednego godzinnego (lub dłuższego) spaceru dziennie, w celu swobodnego rozprostowania kości, a nie tylko załatwienia potrzeb fizjologicznych. Pamiętajmy jednak, iż w przypadku szczeniąt dalece niewskazane jest ich przemęczanie. Dostosujmy zatem wysiłek fizyczny do ich wieku i możliwości, by nie spowodować nieodwracalnych uszkodzeń kości, tkanki łącznej i stawów, a co za tym idzie - by nieopatrznie nie skrzywdzić naszego malucha!
Zapewnianie angielskim springerom możliwości polowania czy też samego zaliczenia prób pracy, aczkolwiek pożądane, nie jest jednak bezwzględnie koniecznie. Chodzi przede wszystkim o stworzenie psu warunków umożliwiających swobodne rozładowanie energii - czy będzie to np. agility (lub alternatywna forma "psiego" sportu) czy jakikolwiek inny wybrany przez nas sposób ćwiczeń z psem - zależy tylko od naszej decyzji i pomysłowości. Springer zawsze będzie czuł się szczęśliwy mogąc nam współtowarzyszyć podczas aktywnego spędzania wolnego czasu - pieszych wycieczek, joggingu, jazdy rowerem.

Żywienie:
Springer spaniele z natury są żarłokami. Zjedzą wszystko i w każdej ilości. Tym bardziej więc wymagają przemyślanej diety zapewniającej wszystkie potrzebne do właściwego funkcjonowania elementy. Codzienna porcja dobrego (wysokiej jakości!) i dostosowanego do indywidualnych potrzeb pożywienia pozwoli utrzymać organizm w nienagannej kondycji.

Zdrowie:
Springery są w znakomitej większości psami zdrowymi, odpornymi i długowiecznymi (żyją około 10 - 14 lat), co nie oznacza niestety, że nie nękają ich typowe dla rasy choroby genetyczne (np. dysplazja stawów biodrowych, fukozydoza, choroby oczu - w tym PRA, itd.) Tym istotniejsza wydaje się staranna obserwacja zachowań swojego psa oraz natychmiastowa reakcja na niepokojące sygnały.
Coroczne szczepienia ochronne oraz ogólna kontrola stanu zdrowia to absolutna konieczność. Nie wolno jednak również bagatelizować przejściowych niedyspozycji, mogących zawsze świadczyć o toczącym się ukrytym procesie chorobowym.
Znajdźmy więc swojemu springerowi dobrego, godnego zaufania lekarza, którego będziemy mogli odwiedzać w razie jakichkolwiek wątpliwości co do samopoczucia pupila.

Pielęgnacja:
Dzieląc życie z każdym spanielem musimy objąć specjalnym nadzorem jego uszy i oczy, narażone na urazy mechaniczne oraz rozmaite infekcje, a w przypadku oczu - niestety również na choroby genetyczne.
Pielęgnacja springerowego włosa nie jest rzeczą bardzo trudną, choć z pewnością wymaga większej uwagi niż w przypadku ras krótkowłosych. Springer posiada dwie warstwy sierści - włos okrywowy i podszerstek. Włosy na tułowiu średniej długości, proste albo falowane, łatwe do odróżnienia od podszerstka, który jest krótki, miękki i gęsty. Ilość podszerstka uwarunkowana jest klimatem i porą roku. Obie warstwy mają za zadanie zapewnić psu znaczną odporność na wodę, warunki klimatyczne oraz ciernie czy kolce. Na uszach, klatce piersiowej, nogach i brzuchu sierść Springera tworzy pióra, frędzle umiarkowanej długości i obfitości. Na głowie, przedniej stronie kończyn przednich i pod stawami skokowymi z przodu kończyn tylnych, włos jest krótki i delikatny. Szata ma gładki, błyszczący, "żywy" wygląd wskazujący na dobry stan zdrowia psa. Uzasadnione jest trymowanie głowy, uszu, szyi i stóp w celu pozbycia się martwego włosa oraz przerzedzenia lub skrócenia nadmiaru sierści, tak by uwydatnić wytworny, funkcjonalny wygląd psa. Sierść na ogonie może być trymowana lub pozostawiona w formie pióra. Kąpanie, szczotkowanie i trymowanie to zatem niezbędne zabiegi, zapewniające pupilowi (przy prawidłowym żywieniu) ładną, gęstą i zdrową szatę.

Wybór hodowli:
Jeśli po rozpatrzeniu powyższych kwestii zgodnie z własnym sumieniem i najlepszymi intencjami wciąż czujecie Państwo nieodpartą chęć posiadania właśnie angielskiego springera - teraz pozostaje jeszcze dokonanie trafnego wyboru hodowli i szczenięcia, tak by wspólne życie miało szansę stać się radością i szczęściem, nie zaś - pasmem udręk i wzajemnych żalów.
Pamiętajmy, że zgodność ze wzorcem rasy obejmuje nie tylko walory ściśle wizualne, lecz także, a może - co najważniejsze - charakter psa oraz prawidłową anatomię. Tu osobniki niezrównoważone, bojaźliwe lub skłonne do agresji oraz posiadające istotne wady anatomiczne poddawane są restrykcyjnym ocenom sędziów i nie dopuszczane do dalszej hodowli. Tylko nabywając psa z metryką wystawioną przez Związek Kynologiczny możemy oczekiwać, iż odpowiadać on będzie wymaganiom rasy. Naprawdę warto zatem dokładnie przemyśleć planowany zakup, a częstokroć - poczekać trochę na wymarzonego malucha. Niezwykle istotne jest znalezienie odpowiedzialnych i mądrych hodowców, nie unikających odpowiedzi na tzw. niewygodne pytania o zdrowie (fizyczne i psychiczne) oraz ogólną kondycję rodziców szczenięcia. Miłośnicy i znawcy rasy z własnej inicjatywy powinni przeprowadzić poważną rozmowę z potencjalnym nabywcą ich szczeniaka, przekazać mu wszystkie niezbędne informacje i zawsze chętnie służyć radą oraz pomocą, oczywiście także w przyszłości. Hodowcy zainteresowani znalezieniem dla swych szczeniąt dobrego domu oraz czekającym ich losem, uczciwie i rzeczowo doradzą czy konkretne szczenię spełni Państwa oczekiwania oraz wyrażą chęć pozostania z Państwem w kontakcie. Z całą pewnością znają oni swoje szczenięta i nie będą zwykle mieli oporów przed zezwoleniem na przeprowadzenie odpowiednich psychologicznych testów sprawdzających, zwłaszcza zaś w przypadku springer spanieli angielskich, będących przecież niewątpliwie rasą myśliwską, a zatem użytkową. Choć bowiem każde szczenię rodzi się wyposażone w określone cechy fizyczne i psychiczne charakterystyczne dla całej rasy, jednocześnie dziedziczy także pewne indywidualne, wyróżniające go z miotu predyspozycje psychiczne.
Agnieszka i Grzegorz Kulkowie
„Tamaam.pl”


Mini galeria