Atlas psów - lista ras: Bichon frise

 

Bichon frise


Dane ogólne
Długość życia: 16-18 lat
Pies wzrost: 26-30 cm
Pies waga: 5-7 kg
Suka wzrost: 24-30 cm
Suka waga: 4-6 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Bichony są najstarszymi psami rasowymi w Europie.
Już w starożytnym Rzymie te białe pieski towarzyszyły eleganckim damom.
Mieszkały na dworach królewskich.
Przetrwały wiele stuleci, głównie we Włoszech i Francji, gdzie damy pochodzące z arystokracji pozwalały się z nimi portretować.
Bichon frise zwany dawniej pieskiem z Teneryfy ma zachwycający charakter pełen czaru, mądrości, wesołości i uczucia .Jest czujny lecz nie hałaśliwy.

Bichon Frise to jedna z najstarszych ras psów do towarzystwa, kraj pochodzenia Francja. Termin określa małego białego psa z wyraźnymi czarnymi oczami i czarnym nosem.
Jego bliscy kuzyni to: bichon bolognais (bolończyk), bichon maltais (maltańczyk), bichon havanais (hawańczyk), coton de tulear oraz bichon petit chien-lion (lwi piesek).

Bichony były ulubieńcami arystokracji i osób szlachetnie urodzonych. W XVI wieku te pieski stały się maskotkami na dworach szlacheckich i królewskich oraz ulubionymi pupilami dam z wyższych sfer. We Francji zyskał popularność za panowania Franciszka I (1515-1547) i Henryka III ( 1574-1589). Damy nosiły je na rękach, perfumowały i rozpieszczały do granic możliwości.

W 1933 roku francuski związek kynologiczny zarejestrował wzorzec rasy Bichon Frise.
W 1934 roku bichony wpisano do francuskich ksiąg rodowodowych, FCI uznało rasę jako francusko-belgijską.
Największą popularnością cieszy się we Francji, Belgii, Skandynawii i Czechach. Lubiany jest w Niemczech, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych na Węgrzech i Słowacji.

Do Polski pierwsi jej przedstawiciele trafili pod koniec lat 90 XX wieku.

Zdrowie
Małe, wszędobylskie bichonki posiadają ogromną witalność i żywotność. Praktycznie nie są obarczone żadnymi genetycznymi choroba. W pełni sił dożywają 16-18 lat, a czasem jeszcze więcej. Bichon Frise jest pieskiem dużo bardziej wytrzymałym i sprytnym, niż można sądzić po jego eleganckim wyglądzie.

Pielęgnacja
Bichon Frise jest pieskiem szalenie efektownym, przypominającym raczej zabawkę, aniżeli żywego psa. Wiąże się to oczywiście z pielęgnacją sierści oraz jej specyficznym strzyżeniem.
W jednym jednak wszyscy są zgodni: tylko zadbany bichonek jest elegancki i efektowny. Czesać i kąpać należy wg potrzeby, wtedy kiedy wymaga tego jego włos czyli jak jest brudny.
Bichony frise nie linieją, pozbawione są psiego zapachu, zamiast sierści ma wełenkę (angora) , dlatego może się nadawać dla alergików

Temperament
Bichon jest w znany całym świecie jako piesek „antystresowy” a na zachodzie wykorzystywany w dogopterapii. Jest niezwykle czuły, wesoły, uczuciowy, uwielbia się przytulać i być blisko człowieka. Świetny towarzysz, zarówno dla domatora jak i osoby lubiącej długie spacery.

Bichony są czujnymi stróżami domu lecz nie hałaśliwymi. Zawsze jest chętny na zabawę i potrafi bawić się czymkolwiek. Są całkowicie oddane swojemu panu i całej rodzinie. Ich obecność w domu wypełnia każdą lukę i nikt nie może czuć się samotnie, ani w dzień, ani w nocy. Jednak nie jest psem natrętnym. Wymaga delikatnego podejścia ale nie można mu ulegać bo szybko okręci sobie domowników koło palca. Nie należy ich chować pod kloszem aby nie były lękliwe w stosunku do obcych i innych czworonogów. Jest inteligentny i łatwo się uczy więc bez problemów można go nauczyć spania we własnym posłaniu oraz wszelkich innych zasad czystości i dobrego wychowania.

Charakter bichony mają przecudowny , uwielbiają dzieci , zabawy i przytulanie. Zawsze jest chętny na zabawę i potrafi bawić się czymkolwiek. Są całkowicie oddane swojemu panu i całej rodzinie.
Bichony nie linieją i nie alergizują ,dlatego nawet alergicy mogą sobie pozwolić na to żeby cieszyć się takim towarzyszem w swoim domu. Wymagają regularnego wyczesywania martwego włosa i kąpieli w dobrych kosmetykach.
Przy odpowiedniej pielęgnacji piesek zawsze wygląda efektownie, jak z obrazka.
Dorota Kądziela
"DIAMOND PARADISE FCI"

Mini galeria