Atlas psów - lista ras: Shar pei

 

Shar pei


Dane ogólne
Długość życia: 7-13 lat
Pies wzrost: 44-51 cm
Pies waga: 23-27 kg
Suka wzrost: 44-51 cm
Suka waga: 21-25 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Shar-pei jest rasą psa z dużymi tradycjami. Niektórzy hodowcy i kynolodzy twierdzą, że rasa ta istnieje już od blisko 2000 lat w południowych prowincjach Chin
Za miejsce pochodzenia uznaje się 2 prowincje Dah Let i Kwantug. Jako dowód tak długiej historii rasy często przedstawiane są historyczne dzieła i przedmioty składane wraz z umarłymi do grobu w czasach dynastii Han, panujące od 206 roku n.e do 220 roku n.e. Zawierają one wizerunki psa podobnego do współczesnego shar-pei'a.
Również jako dowód tej tezy są podawane znalezione statuetki z piaskowca pochodzące z przed naszej ery, które bardzo przypominały wyglądem shar-pei'a.
Nazwa shar-pei w Chinach wymawiana jest jako "sah-pay" i oznacza w wolnym tłumaczeniu podawanym przez kynologów: papier ścierny, psa o szorstkiej skórze, twardy włos w kolorze piasku lub skórę rekina.
Możliwym jest, że do powstania shar-pei’a przyczyniły się szpice, zachodnie mastify
Przebywanie w towarzystwie shar – pei’a jest prawdziwą przyjemnością. Jest to pies niezależny, dobrze ułożony, kochający ludzi.
Przedstawiciele tej rasy są doskonałymi psami domowymi. Cieszą się opinią bardzo czystych zwierząt.
Towarzyski, czujny, wrażliwy, skłonny do obrony, ale nie agresywny. Jest to pies "jednego właściciela", którego bezwzględnie słucha, natomiast wszystkich domowników otacza wielką miłością.
Dobrze ułożony shar-pei staje się kochającym i przywiązanym pupilkiem całej rodziny. Zdyscyplinowany i rozsądny pies jest wspaniałym stróżem. Potrzebuje dużo uwagi i zainteresowania ze strony właściciela. Lubi być w centrum zainteresowania a wtedy odpłaca się wielką uczuciowością względem domowników.
Anna Żwierełło
”Rysi Wykrot”


Mini galeria