Atlas psów - lista ras: Schapendoes

 

Schapendoes


Dane ogólne
Długość życia: 12-15 lat
Pies wzrost: 43 - 50 cm
Pies waga: 13 - 20 kg
Suka wzrost: 40 - 47 cm
Suka waga: 13 - 20 kg (lżejsze od psów)


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Schapendoes jest psem pasterskim pochodzenia holenderskiego, wykorzystywanym do pasienia owiec.
Jest bardzo aktywny, szybki, wytrzymały, zwinny i skoczny a przy tym bardzo inteligentny i zdolny do samodzielnego podejmowania decyzji.
Idealny dla fanów sportów kynologicznych - rasa dość wymagająca pod względem ilości ruchu. Doskonale sprawdza się w w agility, obedience, frisbee, flyball, pasieniu owiec lub w innych formach aktywności. Psy tej rasy zdecydowanie nie lubią bezczynności, gdy nie zapewnimy im odpowiedniej dawki ruchu, zaczynają się nudzić i same znajdują sobie zajęcie - niekoniecznie takie, z którego opiekun byłby zadowolony. Wymagają poświęcenia się im, ze względu na inteligencje i możliwość jej wykorzystania. Konieczne jest staranne i konsekwentne ułożenie metodami pozytywnymi. Siła fizyczna użyta w stosunku do psów tej rasy spowoduje wycofanie się psa i zaburzenie relacji miedzy psem a opiekunem. Pies tej rasy lubi dominować, jeżeli się mu tego nie zabrania. Jednak dominacja Schapendoes nie polega na agresji, której w tej rasie być nie może, ale na poszukiwaniu przez psa samodzielnych zajęć przy czym opiekun traci wtedy w jego oczach wtedy autorytet. Polecany dla ludzi o zrównoważonym charakterze, którzy potrafią konsekwentnie i systematycznie wprowadzać elementy wychowawcze w życiu codziennym. Stosunek do dzieci psów rasy Schapendoes jest pozytywny, lecz kontakty, ze względu na konsekwencje w wychowaniu psa, należy mieć pod kontrolą.
Jest psem otwartym, chętnym do pracy z człowiekiem. Potrafi przemierzać z opiekunem długie kilometry. Dobrze „dogaduje” się również z innymi psami.
Jest szczekliwym psem co należy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy zamieszkać z nim bloku.
Szata wymaga dość dużo pielęgnacji, gdyż Schapendoes jest psem długowłosym. Należy zdać sobie sprawę z tego, iż będzie przynosił do domu stale, w zależności od pogody, piach i błoto, bądź kule śniegu wplatane we włosy.
Schapendoes wymaga prześwietlenia w kierunku dysplazji i badan PRA.
Podsumowując nie jest to rasa dla kogoś, kto lubi by pies tylko pięknie wyglądał na kanapie, Schapendoes jest doskonałym wyborem dla ludzi aktywnych.
Na chwilę obecną w Polsce są jedynie trzy suczki tej rasy


Jolanta Zółtowska-Widera
Właścicielka jednej z trzech suczek mieszkających w Polsce (Pieta Elfi v.h. Haskerhus przyjechała z hodowli www.schapendoes.net/Engels/indexengels.htm)

Mini galeria