Atlas psów - lista ras: Cane Corso

 

Cane Corso


Dane ogólne
Długość życia: 10-13 lat
Pies wzrost: 64-68 cm
Pies waga: 45-55 kg
Suka wzrost: 60-64 cm
Suka waga: 40-45 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:



Opis rasy:
Rasa wywodzi się od dawnych molosów rzymskich podróżujących wraz z legionami rzymskimi podbijającymi coraz to nowe tereny. Później hodowane były do pilnowania domostw i dobytku; jako psy do polowania na grubego zwierza (miały go wytropić i zatrzymać); jako psy służbowe do pogoni za zbiegłymi więźniami. Pełniąc rolę "stróża gospodarstwa" pomagały pędzić bydło na pastwiska i z powrotem do domu, którego nocą broniły stojąc na straży spokojnego snu włoskiego farmera.

Cane corso jest psem pogodnym, żywiołowym i chętnym do współpracy.

Z budowy mocny, muskularny, grubej kości z elegancką dużą głową. Ma budzić zachwyt i respekt, sprawiać wrażenie silnego, sprawnego gladiatora, a nie zapaśnika sumo.

Temperament mają umiarkowany. Łatwo jest je pobudzić jak i wyciszyć. To pies bardzo "plastyczny" psychicznie.

Cane corso będzie takim psem na jakiego go wychowamy. Można stworzyć groźnego psa, można też przytulankę, choć dla właścicieli będzie zawsze przyjacielem, kumplem i obrońcą.

Mając silny instynkt terytorialny świetnie sprawdza się w stróżowaniu posesji. Po wyjściu za ogrodzenie zachowuje się jak pies towarzysz - otoczenie jest raczej dla niego obojętne, tłum, osoby obce również. Niemniej w sytuacji zagrożenia reaguje szybko i bez wahania.

Ze względu na wszechstronne użycie rasy w dawnych czasach warto zobaczyć co naszego psa bawi, co lubi robić i wykorzystać to. Z cane corso można ćwiczyć prawie wszystkie sporty, agility, frisbee, flyball, cani-cross, obedience, ślady, PT, szkolenie obronne, ciągnięcie ciężarów (weight pulling). Oczywiście nie każdy CC polubi każdą z tych dyscyplin i może nie będzie zawsze na podium, ale na pewno dużo radości sprawi nam i naszemu psu szkolenie go!

Jako młody pies CC czasami robi wrażenie lękliwego, ale wyrasta z tego z wiekiem. Nie można go wtedy zmuszać do niczego, raczej przekonywać, wzmacniać pozytywnie. Ważna jest socjalizacja. To co szczeniak zobaczy do 3-4 miesiąca zapamięta na zawsze, także negatywne skojarzenia.

Cane corso nie nadaje się do szkoleń siłowych i brutalnych. Zamyka się wtedy w sobie i po jakimś czasie kary przestają na niego działać, a on i tak osiągnie swoje. Należy dotrzeć do psa, nawiązać z nim kontakt i więź -wtedy on zrobi dla nas wszystko. Oczywiście nie jest to rasa która bezmyślnie i mechanicznie wykonuje polecenie po 100 razy. Wykona je chętnie i dokładnie, jednak po kilku razach da do zrozumienia całym sobą: "sorry koleś, nudzisz mnie!"

Szkolenie CC to duża radość i przyjemność dla psa i właściciela. Jest to molos więc "myśli" co czasami przeszkadza w szkoleniu nieprzywykłym do tego typu psów treserom. Są dość szybkie i zwinne, z dużym zapałem do pracy - jeśli go wychowamy na psa aktywnego.

W Stanach Zjednoczonych cane corso służą w policji, w Holandii jest suka przyuczona do dogoterapii, w Finlandii spotkałem psa szkolonego na wyszukiwanie ludzi zagubionych w lesie - to naprawdę wszechstronna rasa.

W stosunkach z innymi zwierzętami nie ma raczej konfliktów, choć na pewno łatwiej jeśli od początku je znają, niemniej wszystkie zwierzęta w domu uznają za swoje stado, dbając o nie i pilnując. Chętnie bawią się z innymi psami, nawet małych ras, dogadując się z nimi bez problemów.

Jeśli chodzi o dzieci -są doskonałymi opiekunami. Znoszą cierpliwie zabawy dzieci często na nich leżących, są bardzo delikatne jakby wiedziały, że mają do czynienia z kruchą istotą. Co ciekawe zaobserwować można, iż dla naszych pociech są właśnie bardziej opiekunami niż towarzyszami ich zabaw.

Cane corso ma stosunkowo niewielkie potrzeby. Krótki włos nie wymaga szczególnej uwagi. Żywienie może być suchą karmą lub pokarmem naturalnym (osobiście stosuję mieszany). Podobnie jak szczenię każdej szybko rosnącej dużej rasy potrzebują w młodym wieku odżywek wapniowych i mineralnych, ale bez przesady.

Nie ważne gdzie i na ilu metrach kwadratowych żyje CC, ważne, że ze swoim ukochanym Panem. W bloku czy w domu mając możliwość wybiegania się i zabawy będzie szczęśliwy. Przy zapewnieniu mu ciepłej budy i zwiększeniu ilości energii w pokarmie może żyć na dworze cały rok.

Nawet początkujący właściciel da sobie radę z cane corso, lecz polecam "psie przedszkole" od 3 miesiąca życia. Ułatwia ono nawiązanie kontaktu i nici porozumienia z naszym podopiecznym.

Podsumowując: Cane corso to pies dla osoby zrównoważonej, szukającej przyjaciela oraz obrońcy domu i własnej osoby. Dla kogoś kto lubi kilka razy w tygodniu zażyć trochę ruchu na świeżym powietrzu, nie straszny mu długi spacer, bądź trenowanie któregoś z psich sportów.
Marcin Luciak
"Del-Orte"


Mini galeria