Atlas psów - lista ras: Jamnik Krótkowłosy Miniaturowy i Króliczy

 

Jamnik Krótkowłosy Miniaturowy i Króliczy


Dane ogólne
Długość życia: 15-20 lat
Pies wzrost: ob. kl.: 31-35cm-min;< 30 król
Pies waga: -
Suka wzrost: ob. kl.: 31-35cm-min;< 30 król
Suka waga: -


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Najbardziej trafne określenie jamnika to: w małym ciele wielki duch.
Jamniki uwielbiają swoją ludzką rodzinę. Są kochane, bardzo inteligentne i uparte.

Aby wychować dobrze jamnika trzeba trzymać się pewnych zasad. Przede wszystkim należy wykazać się żelazną konsekwencją w wychowaniu. Jasno określić zasady. W innym wypadku nasz mały przyjaciel z milutkiego psiaka może zmienić się w terrorystę.
Jamniki jeśli nie zostaną we wczesnym szczenięctwie odpowiednio socjalizowane z obcymi ludźmi i innymi zwierzętami, potrafią stać się małymi agresorami, które chętnie i bez oporów zaatakują psa wielkości doga. Nie oszczędzą też nogawek odwiedzających nas gości.
Jamnik może żyć pod jednym dachem z innymi zwierzętami domowymi. Doskonale dogadują się z kotami, królikami. Tu jednak musi panować zasada ograniczonego zaufania. Nie możemy zapominać że jest to pies myśliwski, w którym pasja łowiecka może obudzić się w każdej chwili!!!

Wielką pasją jamników jest kopanie. Jeśli mamy wypielęgnowany ogród, trzeba mieć świadomość że ten mały piesek jest na tyle przedsiębiorczy i niezmordowany w swoich działaniach ,że w niedługim czasie zmieni nasz ogród w krajobraz księżycowy.
Jamniki są dość szczekliwe. Trzeba dużo pracy i cierpliwości aby nauczyć naszego psa „milczenia”. Do jazgotliwego ujadania sprowokować może dzwonek do drzwi, sąsiedzi na klatce schodowej, pies za oknem. A jamniki mają donośny głos, bardzo donośny.
Psy tej rasy są z reguły zdrowe. Ich największa przypadłość to nadwaga, bo apetyt mają wilczy. Konsekwencją nadmiernych kilogramów może być cukrzyca, problemy z kręgosłupem i stawami. Częściej niż u innych ras mają problem z nerkami. Kolejnym problemem jest tendencja do odkładania się kamienia nazębnego. Jednak konsekwentne czyszczenie zębów, podawanie smakołyków do higieny jamy ustnej ustrzegą naszego pupila przed wizytą u psiego dentysty.

Podsumowując: JEST TO CUDOWNA RASA.!!! Kocha bezgranicznie swoją rodzinę. Choć czasem jego uparty charakter nie pozwala mu wykonać naszych poleceń, to my oczarowani jego urokiem osobistym, szybko zapominamy o jego chwilowym nieposłuszeństwie.

Joanna Warzecha
hodowla "Asocjacja"


Mini galeria