Atlas psów - lista ras: Owczarek francuski Briard

 

Owczarek francuski Briard


Dane ogólne
Długość życia: 8-12 lat
Pies wzrost: 62-68 cm
Pies waga: 38-48 kg
Suka wzrost: 56-64 cm
Suka waga: 33-39 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Briard od początku swojego istnienia był ceniony przede wszystkim jako pies pasterski o nieprzeciętnych umiejętnościach. Rasa odznaczała się inteligencją, odwagą i wytrzymałością. Dwa, trzy briardy z powodzeniem mogły zajmować się stadem 600-700 owiec bez pomocy człowieka! W ostatnich latach oczywiście zanikła tradycja wypasu stad owiec, ale ze względu na inteligencję, charakter, wspaniałą sylwetkę, piękną szatę ( efekt selekcji hodowlanej ) i wielkie serce, długowłose owczarki francuskie zaczęły robić karierę jako tzw. psy do towarzystwa.
Dzisiejsze briardy mają mocniejszą budowę i nieco krótszy format. Są bez porównania bardziej długowłose. Sprawiają wręcz wrażenie bajkowych, kosmatych stworów, jednak nie warto zapominać o ich użytkowym charakterze. To ciągle psy owczarskie, pasterze stad! Aktywne, błyskotliwe, zainteresowane wszystkim co się dzieje dookoła, kochające ludzi. Do późnej starości potrafią zachowywać się jak nieokiełznane szczeniaki.

Nie każdy potencjalny właściciel briarda zdaje sobie sprawę z tego, że ten wesoły, przepiękny pies nie jest kudłatą maskotką. To wymagająca, pełna temperamentu, inteligentna i często uparta rasa, o dość dobrze rozwiniętym instynkcie obronnym. Każdy, kto chce mieć takiego psa, powinien odznaczać się silną wolą, konsekwencją w działaniu, a jednocześnie być wyrozumiałym, aby dobrze wychować swojego pupila. Briard potrzebuje towarzystwa człowieka, niezwykle mocno kocha swoją ludzką rodzinę i uwielbia dzieci. Lubi w zasadzie każdy rodzaj aktywności. Chętnie aportuje przedmioty, również w wodzie. Jest świetnym pływakiem. Wiele briardów nawet nurkuje za rzuconą im w wodzie zabawką, mimo ze nie były szkolone w tym kierunku. Briard to po prostu niespożyty wulkan energii! Może brać udział w agility być stróżem, towarzyszyć nam w uprawianiu wielu sportów. Czego natomiast nie może żaden briard? Otóż nie może się nudzić! Stanowczo odradzam tego psa tym, którzy widzą go jako ozdobę kanapy. Ogromna witalność briarda nie przeszkadza w trzymaniu psa tej rasy w nawet niewielkim mieszkaniu. Ważna jest dawka ruchu, którą zapewni się mu na spacerze. Niektóre, dostępne w Internecie charakterystyki rasy podają, że briard wolno się uczy. Jestem tym zdumiona. Briard to bystry obserwator i niesamowity spryciarz, a te cechy wykluczają powolne uczenie.
Typowy briard jest zrównoważony, nie agresywny i nie tchórzliwy. To wesoły, bardzo ciekawski i odważny pies, jednak o raczej delikatnej psychice. W związku z tym nauka i szkolenie powinny być dla psa zabawą. Egzekwowanie pożądanych zachowań brutalnymi metodami może zupełnie zniszczyć psychikę briarda. Złota zasada szkoleniowa: nagradzaj psa za postępy, a jako "karę" za ich brak stosuj jedynie brak nagrody. W treningu korzystna może być np. nauka z zastosowaniem klikera.
Briardy bywają wykorzystywane przez policję, wojsko i straż pożarną. Doskonale dają sobie radę z odszukiwaniem osób zasypanych np. podczas trzęsienia ziemi oraz w pracy śledczej. W Polsce w Jednostce Ratowniczo- Gaśniczej nr 10 Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi pracuje wspaniały Pies Poszukiwawczo- Gruzowiskowy BROYT z Andaye (wł. M. Szulc).

Mini galeria