Atlas psów - lista ras: Owczarek belgijski

 

Owczarek belgijski


Dane ogólne
Długość życia: 12-15 lat
Pies wzrost: 60-66 cm
Pies waga: 25-30 kg
Suka wzrost: 56-62 cm
Suka waga: 20-25 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:



Opis rasy:
Są cztery typy owczarków belgijskich:

Groenendael: odmiana czarna, długowłosa (odmiana najbardziej popularna w Polsce)
Laekenois: odmiana płowa , szorstkowłosa (praktycznie niespotykana w Polsce)
Malinois: odmiana płowa, krótkowłosa (odmiana bardzo dobrze nadająca się do pracy w Policji, na granicy itp.
Tervueren: odmiana długowłosa: płowa, ruda i szara

Charakter i wychowanie:
1) W tej rasie bardzo ważny jest okres wczesnej, odpowiedniej socjalizacji. Wpływa on niesamowicie na dalsze życie belga. Dla przykładu: jeżeli malucha nie nauczymy poruszania się tramwajem to gdybyśmy pierwszy raz chcieli wsiąść do niego z belgiem w wieku 4 lat, z psami innych ras byśmy sobie poradzili, ale z belgiem nie. On po prostu nie wsiądzie i koniec. Dlatego bardzo istotne jest aby w młodym wieku przebywać z belgiem w jak najróżniejszych miejscach, zabierać go wszędzie aby w przyszłości te sytuacje były mu już znane. To samo donosi się do kontaktu z innymi zwierzętami.
2) Owczarki belgijskie to bardzo inteligentne psy. Wadą tego jest ich trudność w wychowaniu. Mimo, że psy tej rasy bardzo chętnie i szybko się uczą to trzeba mieć do nich odpowiednie podejście. Jak to kiedyś powiedział pewien hodowca: „do tych psów trzeba mieć żelazną rękę w aksamitnych rękawiczkach.” Co oznacza, że przemocą i przymusem nic się nie zdziała a jednocześnie tylko będąc ostrym i zdecydowanym można wyrobić sobie odpowiednią pozycję w stadzie. Pocieszające jest jednak to ,że gdy odgadnie się tajemnice wychowania belga to człowiek zakochuje się w nim bezgranicznie i z wzajemnością, osiąga niesamowite rezultaty na konkursach posłuszeństwa i obrony oraz ma wiernego towarzysza życia i obrońcę domu.
3) Psy tych ras mają bardzo dobrze wykształcony instynkt pogoni za uciekającymi przedmiotami. Dlatego też kochają aportować. Jednak gdy tym uciekającym przedmiotem jest sarna, kot lub rowerzysta albo co gorsza auto to cecha ta jest dosyć uciążliwa. Trzeba o tym pamiętać wychowując młodego belga. Wszelkie takie próby od razu należy niwelować.
4) Najlepszym sposobem na ułożenie sobie owczarka belgijskiego to:
- odpowiednia socjalizacja
- dużo zabawy
- zdecydowany charakter ( ustalenie hierarchii w stadzie )
- uczestniczenie w kursach szkolenia posłuszeństwa , obrony albo agality lub po prostu znalezienie belgowi zajęcia np. jazda na rowerze (one to kochają tak jak labradory pływanie)
Uwagi: psy tych ras w żadnym wypadku nie nadają się dla człowieka który nigdy wcześniej nie miał psa. Jeżeli jednak ktoś taki decyduje się na belga to zalecane jest aby zapisał się na kurs posłuszeństwa.

Zdrowie i pielęgnacja
Psy tych ras oznaczają się bardzo dobrym zdrowiem ze względu na ich dosyć pierwotną sylwetkę, nie zmodyfikowaną przez człowieka. Są także psami bardzo praktycznymi. Linieją tylko 2 razy w roku przez ok. 2 tyg. Czesać je trzeba okazjonalnie a nawet nie wolno za często gdyż można uszkodzić podszerstek. Przygotowanie do wystaw ogranicza się do kąpieli i lekkiego przeczesania sierści tuż przed wejściem na ring.


Cecha charakterystyczna rasy:
Ciągle uśmiechający się pysk. Owczarki belgijskie nawet najbardziej smutnego człowieka potrafią pocieszyć swoim uśmiechem i zadowoleniem z życia. Trzeba jednak pamiętać, że są to psy bardzo wrażliwe psychicznie. Dlatego jako jedna z niewielu ras potrafi załamać się gdy np. w domu wszyscy ciągle się kłócą.

Zapotrzebowanie na ruch:
Owczarki belgijskie mają dosyć duże zapotrzebowanie na ruch. Najlepiej je zaspokoić poprzez jazdę na rowerze w ciepłe dni lub ciągnięcie sanek w zimie.

Wady:
-wymagają odpowiedniego podejścia w wychowaniu
-trzeba im poświęcić trochę czasu ( zwłaszcza w młodym wieku )- belg musi mieć kontakt z człowiekiem.
-są doskonałymi obserwatorami ( jest to wadą gdy np. zamykasz psa w kojcu , on patrzy ja ty zasuwasz klamkę i po jakimś czasie rozszyfrowuje to i potrafi sam sobie otworzyć ) Oczywiście tak kombinuje tylko gdy mu się nudzi.
-pogoń za uciekającymi przedmiotami

Zalety:
-inteligentne
-żelazne zdrowie
-praktyczne w utrzymaniu
-ciągle uśmiechające się
-uwielbiają czułości (przytulanie, głaskanie , lizanie)
-mimo dużego zapotrzebowania na ruch w domu są bardzo spokojne. Maja swoje ulubione miejsce i tam grzecznie śpią.
-są świetnymi obrońcami i stróżami
-kochają swojego pana ponad wszystko i są mu bezgranicznie wierne
-zawsze są chętne do działania (cokolwiek jego pan wymyśli a wiąże się to z aktywnością to belg od razu jest gotowy)
To idealny pies dla ludzi aktywnych, chcących brać udział w wszelkiego rodzaju zawodach lub potrzebujących psa do pracy (np. w policji itp.) Jednak dla zwykłych ludzi także się nadają pod warunkiem poświęcenia im dostatecznej ilości czasu i miłości.
Barbara Michno
przy współudziale hodowli: "Polaris"
oraz hodowli: "Ret Dot"


Mini galeria