Atlas psów - lista ras: Bearded Collie

 

Bearded Collie


Dane ogólne
Długość życia: 12-15 lat
Pies wzrost: 53-56 cm
Pies waga: 24-25 kg
Suka wzrost: 51-53 cm
Suka waga: 21-22 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:



Opis rasy:
"Żaden człowiek nie jest w stanie zapomnieć szarego psa z Kenmuir, obdarzonego siła wyrazu Madonny Rafaela (...). Bezcenne jest uczucie, jakim jest w stanie obdarzyć swego pana ten pies, przypominający dostojnego rycerza w szarym habicie."-
to pierwszy opis kosmatego collie pochodzący z wydanej w 1850 roku książki Alfreda Ollivanta "Owd Bob":
Wiele jest hipotez dotyczących pochodzenia Bearded Collie. Jedno ze źródeł przedstawia go jako potomka polskiego owczarka nizinnego. Inne źródło donosi, iż udział w procesie hodowlanym rasy miał pies w typie owczarka pirenejskiego. Jeszcze inne udowadniają, że jest to krzyżówka dwóch typów ras. Jedna z nich to loweland, pies duży, w kolorach szarym do czarnego; druga - highland, pies mniejszy o umaszczeniu szarym do brązowego.
Bez względu na to, której z hipotez damy wiarę, jedno jest pewne - jest to jeden z najbardziej widowiskowych psów pasterskich. To prawdziwa uczta dla oka. W górzystej Szkocji, gdzie spełniały funkcje pasterskie zaganiając stada, charakterystyczną cechą był kosmaty włos zabezpieczający psa przed chłodem i deszczem. W pracy pasterskiej posługiwały się głosem, a ich cechy myśliwskie zawdzięczały kojarzeniu ze szkockimi chartami.
Na ringu wystawowym BC pokazały się po raz pierwszy w 1897 roku w Edenbourgu.
Finalnie istnienie tej rasy zawdzięczamy pani Willison. W pochodzeniu każdego rodowodowego bearded collie doszukamy się przodka z przydomkiem hodowlanym of Bothkenar, a od 1955 roku po raz kolejny zarejestrowany został w Anglii Klub Bearded Collie.
Pierwszy bearded collie w Polsce to suczka Ruta di Poggio Petroio, która przyjechała z Włoch w 1984 roku. Dała ona początek hodowli „ Cud nad Wisłą” dr.T. Śpiewankiewicza. Kilka potomków Int.Ch Ruty (z czterech miotów) po kryciach czołowymi reproduktorami Europy przyczyniło się do rozwoju tej rasy w Polsce. W ostatnich latach, staraniem polskich hodowców, sprowadzono kilka doskonałych psów i wyhodowano obiecujące mioty.
"Bearded" w tłumaczeniu z języka angielskiego znaczy "brodaty". Długie, twarde włosy tworzą na głowie grzywkę, brodę i wąsy. Jest to pies niezbyt duży. Szczenię przypomina pluszową zabawkę, a gdy dorośnie nadal pozostaje cudowną przytulanką. Ma lekko wydłużony korpus (sylwetka o proporcjach 4:5) i mocną budowę. Bardzo efektowny dzięki swej obfitej sierści. Umaszczenie bearded collie bywa bardzo różnorodne i zmienia się przez całe życie. Szczenięta rodzą się w czterech umaszczeniach - czarnym, błękitnym, brązowym i płowym. Z wiekiem większość szczeniąt rozjaśnia się i to bardzo mocno - prawie wszystkie psy około pierwszego roku są, albo jasno srebrzyste, albo jasno beżowe, często prawie białe. Bywają też, choć sporadycznie,
osobniki, których włos pozostaje w barwie urodzeniowej.
Z racji swych cech psychicznych beardie to obecnie pies wszechstronny. Adoptuje się doskonale w każdym środowisku. Jest zarówno szczęśliwy w niewielkim mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Jest bardzo przyjacielski i absolutnie wyzbyty agresji. Edukacja przebiega bez problemów - jest bardzo inteligentny. Mówi się nawet o nim, że jest od urodzenia posłuszny. Naukę i wzajemne kontakty zaleca się rozpocząć jak najwcześniej, muszą być one oparte na bezwzględnym zaufaniu. Wrodzone poczucie respektu wobec hierarchii czyni go psem niekonfliktowym. Beardie lubią być w centrum uwagi i najlepiej nadają się do rodzin z podrastającymi dziećmi. Są doskonałymi towarzyszami zabaw dla dzieci i równie dobrym kompanem dla innych zwierząt. To także wyśmienity partner do szkoleń posłuszeństwa, a także zawodów obedience, agility, flyball, frisbee i pasienia. Doskonale sprawdzają się w policji pomagając przy wykrywaniu narkotyków, oraz jako ratownicy poszukujący ofiar pod gruzami. Jest to pies stworzony do współpracy z człowiekiem, zawsze gotów robić to, czego się od niego oczekuje. Ostre traktowanie i presja ze strony człowieka są niedopuszczalne, co w konsekwencji może całkowicie zrujnować psychikę beardie (stają się neurasteniczne). Psy tej rasy są z reguły podporządkowane, nie wykazują chąci przejmowania przywództwa i dominacji w stosunku do człowieka. Najbardziej konfortowo czują się kiedy to człowiek ustala zasady i reguły wspólnego życia. Wymagają zdecydowanie opieki, zajęcia i prowadzenia człowieka. Ich cechy pasterskie przejawiają szczególnie w opiece nad dziećmi. Traktują je często jak swoje stado, ktore trzeba nieustannie "zaganiać". Stąd, przy braku cienia agresji i ich zawsze radosnym charakterze, tak pięknie sprawdzają sie m.in w dogoterapii. Powinien mieć właściciela zrównoważonego, sympatycznego i dynamicznego, który dołoży starań, aby umożliwić mu dużą dawkę ruchu na codzień. Już sama zabawa w aportowanie uczyni beardie szczęśliwym, a dodatkowo zacieśni i utrwali pozytywny kontakt z właścicielem.
Bearded collie to odporny i zdrowy pies pasterski. Choroby, które nękają inne rasy wydają się go oszczędzać.
Żywienie w tej rasie nie nastręcza większych problemów. Są niewybredne.
Pielęgnacja bearded collie wymaga trochę wysiłku, ale nie aż tyle, aby nie można było sobie z nią poradzić. Kosmaty włos nie pozwala, aby pies zmókł zbyt intensywnie na spacerze, a także chroni go przed wiatrem i przegrzaniem. Sierść w tej rasie tworzy miękki podszerstek i włos długi okrywowy, o "koziej" strukturze, który w przeciwieństwie do pierwszego rośnie praktycznie przez cale życie beardie. Podszerstek natomiast ulega wymianie. Piękny, długowłosy bearded okryty płaszczem włosów to prawdziwa "uczta dla oka" Zachwyt ten jest udziałem wielu osób przyglądającym się efektownym psom, które prezentują się na ringach wystawowych.
Na efekt końcowy w postaci "płynącego", z pięknym, rozwianym włosem beardie trzeba jednak poczekać i jak, w każdej rasie długowłosej, zapracować. W praktyce wymaga to od właściciela systematycznego szczotkowania i kąpieli. Dorosły beardie zajmuje ok.2 godz cotygodniowego szczotkowania i przeciętnie raz na 1,5 miesiąca kąpieli, która wraz z suszeniem zajmie ok.4 godz. Zaniedbania pielęgnacji sierści w tej rasie kończą się skołtunieniem włosa i problemami skórnymi. Wynika z tego jasno, że nie jest to pies dla osób, które nie podejmą się tego wysiłku
Starannie odchowany i wypielęgnowany bearded, wpatrzony z miłością we właściciela to nieustanna radość dla wszystkich, którzy mogą go podziwiać. Bez względu na to, czy jest uczestnikiem konkurencji wystawowych, czy tylko pełnoprawnym członkiem ludzkiej rodziny...... o prawdziwej wartości psa świadczy jego oddanie i miłość, jaką obdarowuje...bezinteresownie...nas – ludzi.
Te cechy bezdyskusyjnie Bearded Collie niesie w darze człowiekowi.......

Beardie piękne! Beardie cacy!
Proszę, nie noś go na tacy.
Bo pod futrem - krew pastucha,
charcie ciało, piękno ducha!

Kiedy zajrzysz w beardie oczy
obraz przodków Cię zaskoczy,
gdzie wśród pól i Szkocji skał
jego pradziad dzielnie gnał.......
Urszula Grzegorzewska
"Marinus Bearded Collie"

Mini galeria