Turystyka - Porady turystyczne


Pies w samochodzie, pies w pociągu - praktyczne porady.

Pies w samochodzie

Zmiana miejsca jest dla wielu psów dużym stresem. Są takie psiaki, które uwielbiają podróż samochodem, inne mają chorobę lokomocyjną. Im bardziej pies lubi jeździć i im lepiej radzi sobie z nowymi sytuacjami, tym łatwiejsza będzie jego adaptacja do nowych warunków. Jadąc z psem samochodem trzeba pamiętać o przepisach, które określają jasno, iż zwierzę powinno być przewożone w sposób bezpieczny tak, by nie przeszkadzało kierowcy w prowadzeniu pojazdu. Najbardziej komfortowa do przewożenia psa jest klatka z metalowych prętów, miękko wyścielona i przytwierdzona tak, żeby się nie przesuwała w czasie jazdy. Bardzo wskazane jest wcześniejsze zakupienie klatki i przeprowadzenie z psem treningu przebywania w niej już w domu. Klatka jest dla wielu psów bezpiecznym azylem, w którym czują się komfortowo i nie denerwują się w czasie podróży. Może to pomóc zwłaszcza psom nadpobudliwym, które mają tendencję do szczekania w samochodzie i do kontrolowania otoczenia wokół pojazdu. Niezależnie od tego, z jakim zwierzakiem podróżujemy, musimy zabrać dla niego wodę. Większość psów nie ma ochoty na jedzenie w czasie podróży, dlatego możemy nakarmić psa dopiero po przyjeździe na miejsce. Zwierzę można przewozić w bagażniku tylko w samochodach kombi. W bagażnikach mniejszych samochodów pies może się łatwo przegrzać i udusić.
Koniecznie pamiętajmy o tym, że pies ma ograniczone możliwości termoregulacji. W odróżnieniu od człowieka jego skóra nie ma gruczołów potowych (za wyjątkiem opuszek łap) i dlatego pies się nie poci. Obniżyć temperaturę ciała może jedynie dysząc, dlatego ważne jest aby zostawiając psa w samochodzie parkować zawsze w cieniu i zostawiać psu miskę z wodą i uchylone okna.
Mniej więcej co 3 – 4 godziny trzeba zrobić przerwę w podróży, wyprowadzić psa, pozwolić mu poznać otoczenie, powąchać ziemię, załatwić się. Takie postoje pomagają psu zorientować się gdzie się znajduje i dobrze wpływają na jego samopoczucie podczas podróży.


Pies w pociągu

Polskie Koleje Państwowe regulują zasady przewożenia psów następująco:

W pociągach INTERCITY:

Dorosły podróżny może przewieźć jednego psa w wagonie klasy 1 lub 2, we wszystkich kategoriach pociągów, jeżeli:
- posiada ważny bilet na przewóz psa oraz aktualne świadectwo szczepienia,
- pies trzymany jest na smyczy i ma nałożony kaganiec,
- współpodróżni w przedziale nie zgłoszą sprzeciwu (powyższe nie dotyczy psów - przewodników oraz psów służbowych),
- w wagonach sypialnych (WL) i z miejscami do leżenia (Bc) psa można przewozić pod warunkiem wykupienia wszystkich miejsc w przedziale.

Opłata za przewóz psa na dzień dzisiejszy wynosi 15 złotych.

Powyższe zasady nie dotyczą psów - przewodników osób niewidomych.

Nasz czworonożny przyjaciel nie może być trzymany na miejscach do siedzenia, leżenia lub miejscach sypialnych oraz nie może zakłócać ciszy nocnej. Podróżny odpowiada za stan sanitarny przedziału, w którym pies jest przewożony.

Za psy umieszczone w odpowiednich pojemnikach (klatkach, pudłach, koszach itp.) - przewożone w ramach bagażu podręcznego, nie pobiera się żadnych opłat. W ten sam sposób mogą być przewożone wszystkie zwierzęta domowe. (źródło: http://www.intercity.pl/25)
W przewozach regionalnych:
Według informacji PKP, za jednorazowy przewóz psa w wagonie kolejowym, niezależnie od wielkości zwierzęcia i odległości jaką pokonamy, konieczne jest wykupienie zryczałtowanego biletu. psa może przewozić tylko osoba dorosła i zwierzę musi być na smyczy oraz w kagańcu.

Pozostałe przepisy są identyczne jak w przypadku przewozów InterCity.powrót