foto: Jaromir Chalabala/shutterstock.com

Posiadanie czworonoga wiąże się z obowiązkami oraz przywilejami. O zaletach i wadach posiadania pupila niejednokrotnie toczyły się zaciekłe dyskusje, pomiędzy ich miłośnikami oraz przeciwnikami. Wśród tych pierwszych często zdarzają się dzieci, stęsknione posiadania futrzastego przyjaciela. Nierzadko jednak pies to wyśniony towarzysz samotnych osób dorosłych oraz starszych.

Pies uczy odpowiedzialności

Zdecydowanie opieka nad żywą istotą, zupełnie zależną od nas sprawia, że wymówki pt. “jest sobota i pośpię do 12” odchodzą w niebyt. Czworonóg wymaga opieki, zarówno w zakresie spacerów, karmienia, jak też leczenia, szkolenia oraz wychowania. Jeśli zdecydujemy się na posiadanie psa, z pewnością poprawimy naszą punktualność oraz nauczymy się szybciej wstawać 😉

Mniejsze ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych

Badania wykazują, że rozmawianie z psem, głaskanie i pieszczoty mogą wiązać się z niższym ciśnieniem krwi, a to oznacza zmniejszone ryzyko dużej liczby chorób.

Pies zbliża ludzi

Dzięki czworonogowi poznasz innych właścicieli w swojej okolicy i szybko zaczniesz umawiać się z nimi na wspólne spacery lub wyjazdy. Dzięki posiadaniu psa wiele osób dowiaduje się o istnieniu psich szkół oraz klubów sportowych, które zrzeszają pasjonatów czworonogów. Dzięki uczestnictwu w takich zajęciach możesz nawiązać prawdziwe przyjaźnie.

Szybsza regeneracja po chorobie

Właściciele psów o wiele szybciej wracają do zdrowia po przebytej chorobie w stosunku do osób, które ich nie posiadają.

Nieoceniony pomocnik

Psy mogą zostać odpowiednio przeszkolone, aby pełnić rolę czworonogów asystujących i pomagać w codziennych czynnościach osobom, które nie podołałyby im bez wsparcia swoich pupili. Mogą one zarówno podać gazetę, leki, otworzyć drzwi, zgasić światło, a także wprowadzić człowieka do autobusu, jak również pomóc odpowiednio przejść przez jezdnię osobie niewidomej.

Potrafią ocalić życie

Wiele psów może również pełnić rolę psów alarmujących, np. o zbliżającym się ataku swojego właściciela, poprzez specyficzny zapach, jaki zaczął wydzielać albo określone zachowanie. Po określonym zdarzeniu, np. ataku padaczki, psy mogą wezwać pomoc (np. naciskając na określony przycisk służący do wzywania karetki).

Zimowy grzejniczek

Jednym z zadań psa domowego jest obecnie, niczym za dawnych czasów, ogrzewanie łóżek swoich właścicieli. Co jednym może wydać się dziwne, a nawet obrzydliwe, dla innych jest przyjemnością niemożliwą do zastąpienia. Ciepły pies na kolanach przed telewizorem albo w łóżku podczas siarczystych mrozów to najlepszy termoforek świata!

Wpływa na porządek

Pies z jednej strony jest źródłem ciągłego bałaganu – sierść, błoto, ślina są praktycznie wszędzie. Z drugiej jednak, jest on lepszym motywatorem do regularnego sprzątania domu niż niejedna perfekcyjna pani domu z białą rękawiczką

Prawdziwa porcja zdrowia

Wychodzenie z psem minimum 2-3 razy dziennie na pewno wpłynie pomyślnie na naszą kondycję. Zarówno bieganie po schodach z maluchem, dopiero uczącym się załatwiania na dworze, jak też długie wędrówki jesienią i zimą wpłyną na naszą kondycję, pozwolą zrzucić zbędne kilogramy oraz poprawią odporność. Czasem pies jest jedynym powodem do wyciągnięcia nas z domu lub wpływającym na przerwanie oglądania ulubionego serialu w weekend. Co więcej, szybko odkryjemy, że z psem można spędzać bardzo wiele czasu na atrakcyjnych zajęciach, np. uprawiając canicross, bikejoring, jak również uczestnicząc w zajęciach agility albo po prostu wspólnych spacerach.

Towarzysz i spowiednik

Czworonożny przyjaciel nie odmówi nam pieszczot po ciężkim dniu. Można z nim porozmawiać i wtulić się w jego gęstą sierść. Ukochany pies zawsze będzie u naszego boku, niezależnie w jakim będziemy nastroju.

Pocieszyciel i poprawiacz nastroju

Spędzenie zaledwie 15-30 minut z psem może pomóc poczuć się bardziej spokojnym i zrelaksowanym, jak po porady psychologicznej zmniejszając stres i zwiększając szczęście. Bawiąc się ze swoim pupilem zwiększa się nasz poziom dopaminy i serotoniny w mózgu, które są neuroprzekaźnikami związanymi z przyjemnością i uczuciem spokoju.

Przyjaciel dzieci

Pies zdecydowanie nie powinien być nabywany dla dzieci, jednak jeśli jest częścią odpowiedzialnego domu, w którym one się znajdują, to zdecydowanie pozytywnie wpłynie na ich rozwój. Nie tylko będzie pomocny w nauce odpowiedzialności, ale także empatii. Dzieci wychowywane z psem rzadziej cierpią na otyłość, są mniej skłonne do alergii, więcej czasu spędzają na dworze i są zdrowsze.

Czworonóg uczy empatii

Nie ma bardziej wymownego nauczyciela empatii niż nasz własny pies. Jego głębokie spojrzenie i mądry wyraz pyska sprawia, że mamy wrażenie iż rozumie on nie tylko nasze słowa, ale wręcz każdą myśl! Szybko okazuje się, że zmieniamy podejście do wszystkich żywych istot i rozpatrujemy je przez pryzmat ich potrzeb, dobrostanu oraz odczuć.

Mniej nieobecności w szkole

Badania wykazały, że dzieci posiadające w swoim domu czworonogi rzadziej chorują oraz szybciej wracają do zdrowia, dzięki czemu opuszczają mniej szkolnych zajęć.

Z psem nigdy nie jest nudno

Posiadanie psa powoduje, że nie ma możliwości narzekania na nudę. Poza zupełną odmianą codziennej rutyny, licznymi spacerami, czeka nas wiele przygód i atrakcji, zarówno w zakresie wspólnych wakacji, zabaw w parku, wypraw do weterynarza, przygotowywania posiłków. Posiadanie psa stymuluje umysł właściciela i skłania do działania.

Poprzedni artykułFrizgility, czyli połączenie frisbee i agility
Następny artykułPsi nowotwór – jak rozpoznać, że czworonóg ma raka
mm
Dyplomowana trenerka psów, zoopsycholożka, edukatorka i konsultantka kynologiczna. Organizatorka wydarzeń, seminariów i warsztatów oraz rekreacji z psem. Posiadaczka szesnastu psich łapek. Specjalizuje się w szkoleniu psów towarzyszących oraz sportowych. Aktywnie działa na polu dogfrisbee oraz flyball’u. Przeprowadzając terapie behawioralne, rozwiązuje problemy zarówno psów, jak i właścicieli oraz kładzie duży nacisk na prawidłową relację między nimi, a także motywację czworonoga. Fascynuje się psią psychiką oraz budowaniem i wzmacnianiem więzi psa oraz człowieka, która we współczesnym świecie wymaga dużej elastyczności w modelowaniu ze względu na zróżnicowanie potrzeb przewodników oraz złożoność psich temperamentów. Jest również redaktorką i dziennikarką branżową z wieloletnim stażem.