foto: SikorskiFotografie/shutterstock.com

Niemal każdy psi właściciel zna ten charakterystyczny i niezwykle uroczy ruch, który pupile wykonują gdy usłyszą coś intrygującego. Przekrzywianie głowy najczęściej zauważyć można u poznających świat szczeniaczków, choć i starsze czworonogi dość często go wykonują. Co tak naprawdę oznacza kręcenie psią głową?

Okazuje się, że wytłumaczeń takiego zachowania może być co najmniej kilka. Behawioryści i badacze dwoją się i troją, by uzasadnić to niewyjaśnione dotąd zjawisko. Oto kilka hipotez:

1kręcę, bo chcę lepiej słyszeć

To chyba najprostsze wyjaśnienie całej zagadki – pies przekrzywia głowę, by znaleźć się bliżej źródła intrygującego go dźwięku. Psie uszy mogą przekręcać się w wybranym przez psa kierunku i mogą robić to w dwie różne strony na raz! Pupile kręcą uszami niezależne od swojej wielkości, wieku, kształtu małżowiny czy inteligencji – to po prostu odruch wpisany w ich codzienne zachowanie.

2kręcę, bo chcę zrozumieć

Psia dedukcja nie opiera się wcale na bodźcach płynących z jednego zmysłu – wręcz przeciwnie, potrafią one całkiem zgrabnie łączyć w całość elementy płynące z dźwięku naszych słów i mimiki towarzyszącej ich wypowiadaniu. Również w tym procesie pomóc może przekrzywianie głowy – dzięki niemu zwierzę łatwiej dostrzega nawet niewielkie niuanse odbijające się na naszej twarzy i skutecznie uzupełnia informacje dźwiękowe.

3kręcę, bo wiem, że to lubisz

Nasi pupile są świetnymi obserwatorami, którzy doskonale wiedzą, że key differences i jesteśmy skłonni sowicie nagradzać ich za pożądane przez nas zachowanie. Przekręcanie głowy na dźwięk naszych słów zwykle bardzo nas bawi, a co za tym idzie chętniej obdarowujemy psiaka smakołykami, czułościami czy zabawą. Czworonogi nierzadko próbują to wykorzystywać…

4kręcę, bo czekam na słowo-klucz

Przekręcanie psiego łebka to czasem swego rodzaju odpowiedź na zadawane przez nas pytanie dotyczące pójścia na spacer, jedzenia czy zabawy. Określone słowa, takie jak piłka albo idziemy, sygnalizują psu rychłe nadejście przyjemności – pamiętajmy, że psy inteligencją dorównują dwuletniemu dziecku i są w stanie zrozumieć około 200 słów. Nic dziwnego, że wyczuwając zbliżające się pozytywne wydarzenie przekrzywiają głowę w naszym kierunku, by lepiej się skupić i wyłapać upragniony zwrot.

5kręcę, bo to element mojego języka

Psy – podobnie jak ludzie – w komunikacji z otoczeniem wykorzystują cały szereg dźwięków, bodźców i zachowań. Kręcenie głową jest również jednym z nich – wykonując ten niewielki gest pies daje nam do zrozumienia, że z uwagą słucha co do niego mówimy, jest zainteresowany i na swój sposób potakuje temu, co mówimy.

6kręcę, bo jestem chory

To zdecydowanie najgorszy scenariusz tłumaczący przekrzywianie głowy przez czworonoga. Ale jednocześnie bardzo ważny – szybko wykryta i zdiagnozowana choroba może ocalić zdrowie, a nawet życie naszego pupila. Tym bardziej, że nadmierne przechylanie głowy na jeden bok czy kręcenie nią bez wyraźnego sygnału dźwiękowego mogą oznaczać zarówno niegroźne infekcje czy stany zapalne, ale także poważniejsze choroby, jak narastające problemy z błędnikiem. Czujny i uważny właściciel zwróci również uwagę na ciała obce znajdujące się w uchu – ich obecność także może zaowocować nadmiernym przekrzywianiem głowy.