foto: Liliya Kulianionak/shutterstock.com

Prawdziwy kompan, przyjaciel na dobre i złe, towarzysz wędrówek, członek rodziny… To tylko niektóre określenia dla psa, jakie wywołują nasz uśmiech i wzruszenie. Równie często słychać jednak niestety: za duży, kradnący jedzenie, liniejący, uciekający, agresywny, wredny, złośliwy, zbyt szczekający… Czy naprawdę jest tak, że świat dzieli się na psy dobre i złe? Czy może na te dobrze i niedobrze dopasowane do naszych domów?

Ustal wymagania

Przede wszystkim należy zastanowić się: dlaczego chcemy mieć psa? Wbrew pozorom jest to bardzo trudne pytanie i nie jest łatwo w 5 minut na nie odpowiedzieć. Czasem chęć posiadania psa wynika z potrzeb, innym razem z chęci. Czasem czworonóg pełni rolę przyjaciela, a zdarza się, że również stróża. Jeśli uda się nam wypunktować wszystkie powody, dla których chcemy mieć psa, tym łatwiej będzie nam podjąć właściwą decyzję.

Pies i jego role

Czworonóg może pełnić różne role w naszym życiu. Oczywiście wielokrotnie przez lata wspólnej egzystencji mogą one się ze sobą przeplatać lub łączyć, jednak zastanówmy się nad tym, jakiego psa pragniemy dziś, w chwili obecnej. Nie ma jednej, uniwersalnej rasy, jak również pasującego dla wszystkich kundelka. Chociaż istnieją mniej lub bardziej wszechstronne czworonogi, to jednak nie da się wybrać takiego psa, który będzie witał wszystkich gości radośnie, a jutro wrogo oszczekiwał przechodniów, stróżując w ogrodzie. Oczywiście każdego psa można nauczyć praktycznie wszystkich zadań, sztuczek i poleceń, jednak działają wbrew instynktom lub genetyce, szkolenie będzie trudniejsze, a może nawet niemożliwe. Z pewnością warto skupić się na predyspozycjach naszego przyszłego domownika, które wynikają zarówno z jego rasy (pochodzenia), jak też osobniczego usposobienia.

Pies towarzysz

Teoretycznie każdy pies ma być towarzyszem człowieka. Czy jednak na pewno? Jakby się nad tym bardziej zastanowić, to okazuje się, że nie wszyscy chcemy by pies spędzał z nami popołudnia na kanapie, ale za to pilnował ogrodu lub mieszkał w kojcu. Pies towarzysz to czworonóg spędzający z nami wiele czasu, jeżdżący samochodem i autobusem w różne miejsca, zabierany do znajomych, do pubu, na wakacje, gości w hotelach i śpi z nami w namiocie na campingach oraz bardzo chętnie pokonuje z nami wszelkie, nowo znalezione trasy spacerowe. Taki pies powinien oglądać z nami wieczorem telewizję oraz pozwalać na liczne pieszczoty ze strony zestresowanego pracą właściciela. W tym przypadku najczęściej szukamy psa średniej wielkości, niezbyt kłopotliwego w utrzymaniu, łatwego do podniesienia czy też wprowadzenia w przestrzeń publiczną. Raczej omijamy molosy oraz rasy miniaturowe. Z charakteru poszukujemy psa otwartego, radosnego i o średniej aktywności, dobrze odnajdującego się w mieście. Czworonóg powinien być chętny do pracy z człowiekiem oraz przyjazny, ale niezbyt nachalny w stosunku do innych psów.

Pies dla rodziny z dziećmi

To w zasadzie pies towarzysz, z tą różnicą, że musi to być czworonóg akceptujący dzieci – i tutaj pojawia się szereg psów idealnych dla rodzin z małymi dziećmi, jak też odmiennych ras, bardziej odpowiadających dzieciom w wieku szkolnym lub nastolatkom. Zdecydowanie poszukiwane są psy o mniejszej reaktywności, “wybaczające” swoim opiekunom np. nadepnięcie na ogon lub pociągnięcie za ucho. Oczywiście kontakt dzieci z psem musi być szczególnie nadzorowany, a dzieci koniecznie należy uświadomić o potrzebach żywego stworzenia jakim jest pies oraz zasadach w obchodzeniu się z nim. Jednak trzeba mieć na uwadze ewentualne ryzyko i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wolimy “wpadkę” z nerwowym 50 kg psem stróżującym, czy może tym niewielkim, o wadze 15 kg. Rodziny z dziećmi chętniej wybierają także psy łatwe w prowadzeniu, bowiem ze względu na niewielką ilość czasu, nie zawsze udaje się poddać je odpowiedniemu oraz regularnemu szkoleniu. Raczej poszukiwane są rasy o średniej potrzebie aktywności, czyli takie, które będą w stanie sprostać rodzinnej wędrówce do lasu, jednak nie będą cierpieć z powodu krótkiego spaceru na smyczy w trakcie pracowitego tygodnia.

Pies dla aktywnych

W tym przypadku pojawia się typ psa o większej potrzebie aktywności. Przyszli właściciele szukają czworonoga, który będzie towarzyszył im w wielokilometrowych wędrówkach, codziennym joggingu lub z przyjemnością pokona długi dystans u boku roweru, co z pewnością jest lepsze niż pocenie się na niektórych urządzeniach do ćwiczeń. Zdecydowanie stawia się w tym przypadku na psa o lżejszej i atletycznej budowie, nieobciążone ryzykiem dysplazji lub innych schorzeń wykluczających go z aktywności. Najczęściej w tym wypadku psy prowadzone są na smyczy, zatem przyszłym właścicielom wydają się nie straszne opowieści o ryzyku związanym z pogonią lub polowaniem i często stawiają na psy myśliwskie. Aktywny właściciel planuje wszystkie wakacje ze swoim pupilem, niezależnie od pogody oraz destynacji. Jego pies odwiedza zarówno zaśnieżone kurorty oraz piaszczyste plaże. W tym wypadku również docenia się chęć współpracy oraz naturalny aport.

Pies sportowy lub pracujący

Przygodę z psim sportem rozpocząć można praktycznie z każdym psem. Jeśli jednak na oku mamy konkretną dyscyplinę, np. dogfrisbee, wtedy poszukiwać będziemy psa o odpowiedniej budowie, aktywności oraz popędach. W tym przypadku zdecydowanie nacisk kładzie się na zakup szczeniąt po przebadanych rodzicach, bowiem pies do sportu lub pracy musi być zdrowy i sprawny. Dla celów poszukiwania psa pracującego, dodatkowo znaczną uwagę przykłada się do testów psychicznych szczeniąt, które pozwalają określić czy dany pies sprawdzi się w stawianym przed nim zadaniu. Zależnie od realizowanych prac, psy powinny cechować się różnymi charakterami i predyspozycjami, najczęściej jednak poszukuje się twardych i nieustępliwych oraz odważnych psów.

Pies stróż

Myli się ten, kto myśli, że ujadanie zza płotu, to prawdziwe stróżowanie. Pies broniący posesji nie powinien być strachliwym małym pieskiem, który szczeka na wszystkich, włącznie z przelatującym workiem foliowym. Do pilnowania wybierane są psy duże i olbrzymie, zrównoważone oraz pewne siebie get a quote, ale jednocześnie pracujące dla swojego przewodnika. Często stawia się również na wygląd zwierzęcia – czworonóg przebywający dużą część dnia w ogrodzie musi posiadać gęsty podszerstek.

Wygląd nie ma żadnego znaczenia

Największym błędem popełnianym przez niedoświadczonych przewodników jest nabywanie psa pod kątem jego wyglądu lub mody. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. O ile pokochamy lub znienawidzimy czesanie naszego psa czy wizyty u groomera, to zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie zaakceptować rzucanie się naszego psa na nogawki gości przy każdych odwiedzinach lub cotygodniowe polowanie przez niego na kurczaki sąsiada? Pamiętajmy, że wygląd – a dokładnie mówiąc: rasa – niesie za sobą wiele cech psychicznych, predyspozycji i popędów, które mogą sprawić, że nazwiemy naszego psa aniołkiem albo diabełkiem. Tylko, że jego diaboliczność widnieje tylko w naszych oczach! Jeśli nie możemy znieść tego, że pies goni rowery, nie nazywajmy go potworem! O ile nie zaniechaliśmy szkolenia i nauki odpowiednich manier w mieście, o tyle znaczy to nie mniej, nie więcej niż to, ze psa wybraliśmy najpewniej pod wpływem chwilowej zachcianki, bez dogłębnej analizy tematu.

Historia rasy i zachowania typowe

Najbardziej istotną informacją dla przyszłego właściciela jest historia rasy, a konkretnie to, do czego dany pies został hodowany. Setki lat selekcji pod kątem cech psychicznych oraz fizycznych sprawiły, że dziś kupując psa określonej rasy, możemy z dużym prawdopodobieństwem określić jego zachowanie, talenty oraz ewentualne trudności wychowawcze. Oczywiście, także w przypadku psów danej rasy istnieją odstępstwa oraz wyjątki wynikające z różnic osobniczych określonych rodziców, jednak dodając do tego właściwe testy psychiczne, możemy naprawdę wybrać właściwego czworonożnego przyjaciela.

Problemy na życzenie

Chociaż brzmi to wszystko może przerażająco, to zastanówmy się, czy nie jest prawdą, że:

  • większość terrierów goni koty i kopie dziury w ogrodzie
  • owczarki niemieckie szczekają na obce psy i ludzi
  • labradory bardzo długo uczą się właściwego chodzenia na smyczy ponieważ ciągną do wszystkich przechodniów, chcąc się przywitać, a do tego kładą się w każdej kałuży i powodują konieczność częstego sprzątania
  • retrivery kradną zabawki, skarpety i kapcie oraz roznoszą je po mieszkaniu
  • charty przejawiają chęć pogoni za dziką zwierzyną?

Ta lista może być bardzo długa. Zastanówmy się, czy naprawdę chcemy zmagać się w przyszłości z potencjalnymi problemami, o których wiemy jeszcze przed zakupem psa?

Poprzedni artykułPsi nowotwór – jak rozpoznać, że czworonóg ma raka
Następny artykułIle wody powinien pić pies?
mm
Dyplomowana trenerka psów, zoopsycholożka, edukatorka i konsultantka kynologiczna. Organizatorka wydarzeń, seminariów i warsztatów oraz rekreacji z psem. Posiadaczka szesnastu psich łapek. Specjalizuje się w szkoleniu psów towarzyszących oraz sportowych. Aktywnie działa na polu dogfrisbee oraz flyball’u. Przeprowadzając terapie behawioralne, rozwiązuje problemy zarówno psów, jak i właścicieli oraz kładzie duży nacisk na prawidłową relację między nimi, a także motywację czworonoga. Fascynuje się psią psychiką oraz budowaniem i wzmacnianiem więzi psa oraz człowieka, która we współczesnym świecie wymaga dużej elastyczności w modelowaniu ze względu na zróżnicowanie potrzeb przewodników oraz złożoność psich temperamentów. Jest również redaktorką i dziennikarką branżową z wieloletnim stażem.