Poradnik - ostatnio dodane porady

Wybierz rasę:

Zatrucie cebulą u psów

Wiele z pokarmów przyjmowanych przez człowieka jest trujących dla zwierząt. Pies może zatruć sie między innymi cebulą ale także czekoladą lub rodzynkami.
Trująca jest zarówno cebula surowa, jak i gotowana. Substancje toksyczne to dwusiarczki, które powstają podczas przemian zachodzących w przewodzie pokarmowym zwierząt.

Podpis


Objawy:
Objawy zatrucia mogą się pojawić, gdy zwierzę zje ilość cebuli większą niż 0,5% jego masy ciała (dla psa ważącego 10 kg - 50 gram!). Zjedzenie dużej ilości cebuli może prowadzić nawet do śmierci!


Intensywność objawów zależy od ilości zjedzonej cebuli oraz od osobniczej wrażliwości zwierzęcia na zatrucie. Jeżeli zwierzę systematycznie jest karmione cebulą w małych ilościach, możliwy jest przebieg bezobjawowy, z laboratoryjnie widoczną niezbyt nasiloną anemią. W tych przypadkach pies/kot nadrabia ubytek krwi zwiększoną produkcją krwinek czerwonych w szpiku kostnym.

Objawy które możemy zaobserwować gołym okiem:

- Blade lub zażółcone błony śluzowe
- Osłabienie, depresja
- Przyspieszone tętno i oddechy
- Wymioty, brak apetytu, biegunka
- "Cebulowy" zapach z jamy ustnej


Objawy tzw. laboratoryjne:

- Łagodna anemia
- Obniżony hematokryt
- Krew w moczu (hemoglobinuria)
- Methemoglobinemia
- Obecność nieprawidłowych erytrocytów we krwi - ciałka Heinza, ekcentrocyty.
- Leukocytoza z przesunięciem w lewo
- Trombocytoza

Leczenie
1 Usunąć przyczynę. Jeżeli pies trafi do lecznicy w ciągu 2 godzin od zjedzenia cebuli, można opróżnić żołądek przez wywołanie wymiotów.
2 W ciężkich przypadkach, przy znacznym rozpadzie krwi, może być wskazana transfuzja krwi.
3 Leczenie wspomagające - w zależności od objawów. Płynoterapia - w przypadku wstrząsu, uszkodzenia nerek lub objawów żołądkowo-jelitowych (biegunka, wymioty).
4 Dieta - lekkostrawna, dobra jakościowo.
5 Konieczne są kontrolne badania krwi (morfologia + ewentualnie inne, według wskazań lekarza weterynarii)

Jeżeli zatruciu cebulą nie towarzyszą inne schorzenia hematologiczne, to przy odpowiednim postępowaniu rokowanie jest dobre. Wyraźna poprawa stanu zdrowia jest widoczna w ciągu 10-14 dni. W przypadku zjedzenia przez psa/kota dużych ilości cebuli i braku pomocy lekarskiej, może dojść nawet do śmierci zwierzęcia.lek. wet. Maja Ingarden
klinika weterynaryjna "Therios" w Myślenicach

powrót