Poradnik - ostatnio dodane porady

Wybierz rasę:

Zaczynamy Nowy Rok - postanowienia właścicieli psów

Początek roku to dobry okres na noworoczne postanowienia. Najlepiej, aby były one przygotowane z myślą o naszych psach.
Jeśli nie masz pomysłów, oto kilka podpowiedzi:

- Nie pozwalam psu ciągnąć się na smyczy.
To najważniejsza z zasad każdego właściciela psa, ponieważ pozwalanie psu na ciągnięcie smyczy jest niebezpieczne, np. gdy schodzisz po schodach. Po drugie, pies ignorujący cię na spacerze, podważa to twój autorytet jako lidera. To pies podejmuje decyzje, gdzie chce iść i do kogo podejść. Często obserwuję na ulicach spacerujące psy, ciągnące za sobą właścicieli i zachowujące się tak jakby to one wyprowadzały człowieka na spacer a nie odwrotnie. Konsekwencje takiego niewinnego braku dyscypliny mogą być opłakane, począwszy od ucieczek i braku posłuszeństwa, wymuszania zainteresowania aż po agresję dominacyjną. W przypadku posiadania więcej niż jednego psa, negatywne skutki przeważnie nasilają się.

- Przynajmniej raz dziennie zabieram psa na, co najmniej półgodzinny spacer.
Spacer da szansę twojemu psu, na zużycie nadmiaru energii a tobie pomoże np. odstresować się po całym dniu pracy. Najlepiej aby pies nie jadł bezpośrednio przed spacerem ani po nim. Zabierz ze sobą kilka smakołyków, bo nic tak nie zachęci psa do współpracy z tobą, jak dobra przekąska.

- Przynajmniej raz w tygodniu wychodzę z psem na dłuższy, co najmniej godzinny spacer.
To doskonała okazja do spędzenia czasu z dziećmi i przy okazji do nauczenia ich właściwego zajmowania się psem. Raz na tydzień możesz wybrać się za miasto lub do parku, gdzie pies będzie mógł biegać bez smyczy a ty odpoczniesz od zgiełku miasta. Psy uwielbiają zwiedzać nowe miejsca i towarzyszyć w rodzinnych wyjazdach. Planując podróże, wybierz takie miejsce, gdzie będziesz mógł zabrać ze sobą psa. Przewodniki coraz częściej zamieszczają informacje o miejscach przyjaznych czworonogom.


spacer w nowe miejsce


- Nie karmię psa przy stole.
To prosta zasada ale niestety wymagająca żelaznej konsekwencji. Dla Ciebie i twojej rodzinie możliwość zjedzenia spokojnego posiłku a pies uczy się cierpliwości. Właściwe wychowanie psa podczas podawania posiłków, daje mu bardzo ważną informacją na temat jego miejsca w hierarchii rodzinnego stada. Jeśli pies uważa, że wolno mu wymuszać na tobie szybsze podanie mu posiłku, lub co gorsza zachowywać się względem ciebie agresywnie, znaczy, że niestety nie ty rządzisz w domu. W takim przypadku powinieneś jak najszybciej zapisać się z psem na szkolenie.

- Nie pozwalam psu na gryzienie moich rąk ani ubrań.
Zabawy z psem powinny być bezpieczne i przyjemne zarówno dla psa jak i dla ciebie. Psy, bawiąc się między sobą, lubią się podgryzać, dla ochrony przed zębami mają jednak sierść i grubą skórę. Człowieka zaboleć może nawet najbardziej delikatne ugryzienie. Psy, zwłaszcza młode, mogą o tym nie wiedzieć. Twoim zadaniem jest więc nauczenie psa, że gryzienie jest niedozwolone. Zrobić to można bardzo prosto. Za każdym razem, gdy pies chwyci cię zębami, krzyknij słowo „nie”, szybko ale spokojnie wyjmij rękę z pyska psa i przerwij zabawę. Ważne, aby przy tym nie szarpać się z psem, bo to tylko zachęci go do dalszego zaczepiania.Agnieszka Nojszewska
"Dobry Pies - Akademia Porozumiewania się ze Zwierzętami"

powrót