Poradnik - ostatnio dodane porady

Wybierz rasę:

Życie psa w wielkim mieście - „Sztuka dorastania”

Właścicieli psów, zwłaszcza szczeniąt trzeba edukować. Wiedza i umiejętności są podstawą, aby mieć dobrze ułożonego psiaka, radzącego sobie z życiem w wielkim i tłocznym mieście – mówi Alicja Duda ze Szkoły Pastel.

Katowice: Mały pies w śląskim mieście - Nowa inicjatywa na Śląsku

Blisko 90% psów żyjących w wielkim mieście narażonych jest na silny stres wywołany hałasem oraz dużą ilością ludzi. Czworonogi żyjące w śląskich miastach również. Stres sprawia, że przeciętny psiak boi się ulicy, spacerów, samochodów w nawet bawiących się dzieci.


pies w mieście


Najbardziej narażone na „rozwichrowanie” psychiczne są szczeniaki wyprowadzane przy wtórze ulicy, autobusów i tłumów przechodniów – alarmuje Ośrodek Szkolenia Psów Pastel.

Żeby zapowiedz zgubnemu wpływowi miasta na życie czworonogów Ośrodek Pastel przygotował cykl wykładów pod nazwą „Sztuka dorastania”. Mają one przygotować psich opiekunów do wychowania psa w wielkim mieście i reagowania na pierwsze oznaki stresu swoich pupili.

- Psy żyjące w wielkim mieście, pełnym samochodów i ludzi, zwłaszcza małe psy, narażone są na ciągły stres. Spacer, wizyta w parku, przechadzka ulicą na smyczy, są to miejsca, w
których nawet typowo miejski pies może czuć się niekomfortowo. Bardzo ważne jest, zatem aby opiekunowie potrafili uspokajać psa, widząc pierwsze objawy jego poddenerowania – mówi Alicja Duda, trenerka Ośrodka Szkolenia Psów Pastel oraz wykładowczyni „Sztuki dorastania”.

– Trzeba umieć rozgryźć zachowanie swojego psa, bo tylko wtedy będziemy w stanie rozpoznać zestresowanego psiaka, zapobiegając wielu przykrym konsekwencjom – dodaje Duda. Tymi
przykrymi konsekwencjami psiego stresu może być min. agresja bądź uruchomienie mechanizmu
ucieczki – przestrzegają eksperci.

Takie problemy ma każdy pies. Rada? Psia superniania

Na stresie jednak temat wykładów się nie kończy – zapowiadają organizatorzy. Z powodu ponad 30 zgłoszeń na infolinię „Trener na telefon” w programie niecodziennych wykładów znalazły
się także sposoby radzenia sobie z najczęstszymi psimi problemami, jak: skakanie na gości, ciągnięcie smyczy, gonienie własnego ogona, a nawet sposoby radzenia sobie z psim buntem.

– Są to najczęstsze problemy, z jakimi zgłaszają się właściciele psów. Często radzą sobie z nimi przemocą, nie wiedząc, że istnieją inne metody zapanowania nad psim szaleństwem,
całkowicie eliminujące podniesioną rękę czy kapeć. Często nawet konsultacja telefoniczna pomagała właścicielowi psa w zapanowaniu nad czworonogiem – mówi Duda.

Organizatorzy zapowiadają, że przygotowane wykłady będą cykliczne i będą odbywały się docelowo w kilku Śląskich miastach. Na początek w Katowicach i Zabrzu. – Mamy pomysł organizacji całych cyklów wykładów i warsztatów, także warsztatów wyjazdowych i weekendów, podczas, których właściciele psów będą mogli dowiedzieć się czegoś więcej o psiej naturze i typowo psich problemach – mówi Duda.

Zajęcie przygotowane przez szkołę trwać będą 90 minut. Na miejsce katowickich wykładów, 30 stycznia wybrano szkołę.. językową – Instytut Kultury i Języków Obcych Structura. Początek o godzinie 17:00. Wstęp 25 zł. Kolejne zajęcia 7 lutego w Restauracji Słoneczna w Zabrzu. Na zajęcia zaplanowane w Katowicach i Zabrzu można zgłaszać się mailowo lub poprzez SMSy. mail biuro@szkolapastel.pl tel. 605-595-716


Oznaki stresu u psa:

- szybki i płytki oddech
- wargi podciągnięte w górę i do tyłu
- zmarszczki na czole
- brak skupienia i reakcji na komendy
- ziewanie
- zwiększona częstotliwość wydalania
- pocące się poduszki łap

Szczegóły w kalendariumOśrodek Szkolenia Psów Pastel - Śląsk

powrót