Poradnik - ostatnio dodane porady

Wybierz rasę:

Żywienie psich sierot - jak postępować.

Sytuacja, w której przychodzi nam zaopiekować się psimi sierotami w pierwszych chwilach ich życia, jest niewątpliwie bardzo trudna. W ciągu pierwszych 24-36 godzin szczenię pobiera od matki siarę-pokarm całkowicie przyswajalny i bogaty w przeciwciała. Najlepszym sposobem dostarczenia osieroconemu szczenięciu siary jest znalezienie matki zastępczej-suki, która urodziła w tym samym dniu. Jest to niestety zazwyczaj trudne. W takich sytuacjach zawsze należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który może zadecydować podanie syntetycznych przeciwciał. Jeśli mamy sami karmić szczenięta, trzeba dobrać odpowiedni rodzaj pokarmu zastępczego. W ciągu pierwszych dwóch dni warto, jeśli to możliwe, podać maluchom dwukrotnie bezpośrednio do pyszczka ok. 1 ml. surowicy lub pełnowartościowej krwi dorosłego psa. Jest ona bowiem swoim składem najbardziej zbliżona do składu siary. Mleko krowie zdecydowanie różni się swoim składem (proporcją zawartości laktozy i tłuszczu) od mleka psiego, nie jest więc doskonałą formą pierwszego żywienia. Dorota Sumińska w swojej książce „Szczęśliwy pies” przedstawia przepis na pokarm dla szczeniąt pozbawionych matki.

„Mleko w proszku przeznaczone dla niemowląt (najlepiej to najtańsze, tzw. niebieskie) rozrabiamy dokładnie według przepisu podanego na opakowaniu, używając w tym celu marchwianki, czyli wody, w której gotowała się oczyszczona dojrzała marchew. To mleko powinno stanowić 43% mieszanki. Następnie dodajemy chudy twaróg, najlepiej przygotowany w domu (40% całości), oraz dodatkowe składniki - 10% żółtka ugotowanego na twardo, ok. 6% oleju i 1% mieszanki mikroelementowo-witaminowej przeznaczonej dla szczeniąt. Wszystko miksujemy i przechowujemy nie dłużej niż 12 godzin w lodówce.”

Mieszankę taką podaje się podgrzaną ok. 6 razy dziennie a waga szczeniaczka powinna podwoić się po ok. 8 dniach po urodzeniu. Trzeba pamiętać że brak psiej mamy to nie tylko brak dostępu do naturalnego pokarmu. Sucza mama dba o odpowiednią temperaturę ciała i regularne wypróżnianie swoich maleństw. W pierwszych tygodniach życia trzeba więc zapewnić psim sierotom ciepłe legowisko (można je ogrzewać termoforem lub poduszką elektryczną, ale zabezpieczoną przed moczem maluchów). W zastępstwie za matczyny język, trzeb też delikatnie ciepłą, wilgotną ręką masować pupę i brzuszek malucha aby umożliwić mu wypróżnienie. Od ok. 3 tygodnia życia stopniowo przestawiamy szczeniaka na stały pokarm i postępujemy zgodnie z zasadami opieki nad szczeniętami.Katarzyna Nowak
www.KlubLW.pl – pierwszy serwis społecznościowy dla polskich Lekarzy Weterynarii.

powrót