Poradnik - ostatnio dodane porady

Wybierz rasę:

Dobra dieta na psią pamięć

Stare przysłowie mówi, że „starego psa nie nauczy się nowych sztuczek". Naukowcy z Centrum Badawczego Nestlé Purina w St. Louis (Missouri, USA) dowiedli jednak, że jest inaczej. Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że wzbogacanie psiej diety w triglicerydy średniołańcuchowe (MTC) znacznie poprawia ich pamięć, co sprawia, że mogą uczyć się nowych sztuczek nawet w podeszłym, psim wieku.

Spadek umiejętności poznawczych jest naturalną konsekwencją starzenia się zarówno zwierząt jak i ludzi. W przypadku psów zmiany zachowania przypominają często objawy demencji starczej, która jest przypadłością typowo ludzką. Spadek tych umiejętności związany jest ze zmniejszoną zdolnością komórek mózgowych psa do przyswajania glukozy - podstawowego źródła energii. Nazywany on jest fachowo Zespołem Zaburzeń Poznawczych Psów (CCD - Canine Cognitive Dysfunction) lub też psią chorobą Alzheimera.

Naukowcy z Centrum Badawczego Nestlé Purina postanowili zbadać, czy wzbogacenie diety psa w triglicerydy średniołańcuchowe, będzie miało wpływ na ich umiejętności poznawcze. Psy w wieku 7,5-11,5 roku podzielone zostały na dwie równe pod względem umiejętności poznawczych grupy. Jedna z nich przez 8 miesięcy otrzymywała dietę wzbogaconą w triglicerydy, druga zaś przez analogiczny okres była karmiona tradycyjnie. Następnie psy były tresowane i uczone trzech typów sztuczek.

Wyniki badań pokazały, że psy, w których diecie zawarte były triglicerydy średniołańcuchowe o wiele lepiej radziły sobie z wykonywaniem zadań. W ich krwi stwierdzano również wyższą zawartość ciał ketonowych. Dowodzi to, że triglicerydy mogą stanowić bardzo dobre źródło energii dla psiego mózgu.

„Wzbogacanie psiej diety w triglicerydy średniołańcuchowe jest szczególnie korzystne dla starszych psów. Stanowią one znakomite źródło energii, szczególnie w wypadku, kiedy przyswajanie glukozy przez takie psy jest ograniczone." - powiedział dr Yuanlong Pan z Centrum Badawczego Nestlé Purina. „Wyniki naszych badań wskazują na to, że możliwa jest poprawa zdolności poznawczych w trakcie procesu starzenia, co przynosi korzyść nie tylko zwierzętom, ale również ich właścicielom" - dodaje.

Artykuł dotyczący tego interesującego odkrycia opublikowany został w naukowym periodyku „British Journal of Nutrition".Redakcja

powrót