Poradnik - ostatnio dodane porady

Wybierz rasę:

Wakacje bezpieczne dla psa - uwaga na kleszcze i inne pasożyty

Chętnie spędzamy wakacje wspólnie ze swoimi zwierzakami. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy jakie niebezpieczeństwa grożą naszym pupilom w czasie podróży oraz w jakich częściach Europy występuje szczególne ryzyko zarażenia chorobami rozprzestrzenianymi przez pasożyty zewnętrzne.

Coraz łatwiej jest nam spędzać urlop ze swoim psem, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Właściciele pensjonatów, hoteli i restauracji, a także środków transportu, takich jak pociągi i samoloty, zaczęli przychylniej patrzeć na klientów z czworonogami. Planując urlop na łonie natury, należy pamiętać o czyhających na naszych pupili niebezpieczeństwach – kleszczach, komarach i meszkach. Można je spotkać zarówno w Polsce, gdzie największe zagęszczenie kleszczy występuje na północy kraju, ale również za granicą, szczególnie w regionach o cieplejszym klimacie, jak np. rejon Basenu Morza Śródziemnego.

Kleszcze to jedne z najgroźniejszych pasożytów dla psa, a także dla człowieka. Przenoszą czynniki chorobotwórcze, takie jak wirusy, pierwotniaki oraz bakterie. Te z kolei prowadzą do wielu groźnych chorób, kończących się nieodwracalnymi powikłaniami, a nawet zgonem zwierzęcia. Należą do nich m.in. babeszjoza, która nie leczona szybko kończy się śmiercią, borelioza, erlichioza, wirusowe zapalenie opon mózgowych i mózgu występujące także u ludzi - przestrzega Artur Dobrzyński, lekarz weterynarii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie

Samice komarów przenoszą nicienie, wywołujące dirofilariozę sercowo-płucną. Na skutek ukąszenia dostają się one do tkanki podskórnej a następnie do krwioobiegu, oskrzeli
i prawej komory serca, gdzie następuje ich rozwój. Zdaniem ekspertów w wyniku globalnego ocieplenia choroba ta obejmie niedługo całą Europę. Zaskakująco wysoka jest prewalencja u psów, która np. we Włoszech wynosi ponad 50%, na Sardynii 28%. W Hiszpanii i Grecji około 48%, w Serbii i Chorwacji około 50%, na Wyspach kanaryjskich powyżej 50%. Jej odmiana w postaci dirofilariozy skórnej obecna jest już na Słowacji i Ukrainie a także niestety od niedawna w Polsce.

W przypadku zachorowań ludzi w Europie zanotowano ponad 300 przypadków z tym wyjątkiem, że przeważała u nich Dirofilaria repens, zaś Dirofilaria immitis dotknęła jedynie około 10 osób. Najwięcej przypadków bo aż 66% zanotowano we Włoszech, 22% we Francji, 8% w Grecji i 4% w Hiszpanii.
Natomiast muchówki przenoszą leiszmaniozę - jedną z najgroźniejszych chorób pasożytniczych u psów, a także bardzo niebezpieczną dla ludzi. Szacuje się, że jest nią zarażonych około 2,5 mln psów w Europie południowo-zachodniej.

Niestety nie ma szczepionek przeciwko wszystkim chorobom, przenoszonym przez pasożyty zewnętrzne. Istnieją natomiast środki o wielokierunkowym działaniu, chroniące jednocześnie przed kleszczami, pchłami, komarami i muchówkami, które bez problemu można dostać w lecznicach weterynaryjnych. Warto stosować środki o najszerszym spektrum przeciwpasożytniczym - zabijające jak i odstraszające. Dlatego najskuteczniejsze są leki, zawierające w swym składzie środek o nazwie Permetryna – informuje doktor Artur Dobrzyński.

Permetrynę zawierają np. wieloskładnikowe krople najnowszej generacji Advantix Spot-on, aplikowane bezpośrednio na skórę psa. Odstraszają kleszcze, redukując ich atak do minimum. Krople te usuwają także pchły, odstraszają komary i muchówki (np. meszki i ćmianki). W przypadku dużego zagęszczenia kleszczy, warto pomyśleć też o obroży przeciwkleszczowej (np. Kiltix), której działanie ochronne trwa nawet do siedmiu miesięcy.Redakcja

powrót