Poradnik - ostatnio dodane porady

Wybierz rasę:

Twój ulubieniec też chce jeść smacznie i zdrowo - doradzają eksperci w całej Polsce

Jak prawidłowo wybrać karmę dla kota? Czym różni się dieta szczeniaka od dorosłego psa? Czy zwierzęta mogą jeść to samo co ludzie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci podczas jesiennej edycji akcji „Jedz smacznie i zdrowo”, która rusza w hipermarketach Carrefour w całej Polsce.

Program „Jedz smacznie i zdrowo” organizowany jest od 2008 roku przez firmę Nestlé i ma na celu zwrócenie uwagi konsumentów na potrzebę zdrowego odżywiania i komponowania zbilansowanej diety dla siebie i swojej rodziny. Członkami niejednej rodziny są również zwierzęta, dlatego w tegorocznej edycji postanowiono zadbać o ich jadłospis. W weekend 30 września – 2 października w wybranych 40 hipermarketach Carrefour, obok tradycyjnych stoisk konsultacyjnych z dietetykami, pojawią się specjaliści ds. żywienia zwierząt. Będą oni udzielać porad na temat odpowiedniego doboru jedzenia dla psów i kotów. Opowiedzą również o korzyściach jakie niesie stosowanie zbilansowanego żywienia, a także zabiegów pielęgnacyjnych i wizyt profilaktycznych.

- Tak samo jak u ludzi, zdrowe odżywianie ma ogromne znaczenie dla rozwoju naszych czworonożnych ulubieńców - mówi specjalistka ds. żywienia zwierząt w Nestlé Polska, dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz. Jesteśmy odpowiedzialni za nasze czworonogi, a one potrzebują zbilansowanych i dobrze dopasowanych karm, aby były zdrowe i piękne. Powinniśmy im to zapewnić. Niestety w praktyce wygląda to często inaczej. Ludzie nagminnie dzielą się ze zwierzętami swoimi posiłkami, lub zostawiają im resztki – uważają, że podanie chudej, drogiej szyneczki dla pudla czy jamnika jest oznaką dbałości. To błąd! Niektóre przyprawy lub łakocie mogą uszkodzić układ pokarmowy ulubieńca wywoływać nadwrażliwość pokarmową lub skórną lub wpływać na łatwiejsze osadzanie się kamienia nazębnego.

-Pokarmy przygotowywane przez nas w domu maja zupełnie inne proporcje niż potrzebują tego nasze zwierzęta- dlatego karmienie „rodzinnym obiadem” może być przyczyną nadmiarów lub niedoborów niektórych składników pokarmowych. Warto też pamiętać, że szczeniak potrzebuje pożywienia w innych proporcjach mięsa i dodatków roślinnych, niż dorosły pies. Wbrew pozorom, nawet u bezwzględnych mięsożerców takich jak koty, codzienna dieta nie powinna składać się wyłącznie z mięsa, ponieważ jest niezbilansowana w wiele ważnych składników odżywczych. Ważna jest również częstotliwość i regularność, z jaką karmimy swojego ulubieńca. Najnowsze trendy pokazują, że zarówno psy jak i koty powinniśmy karmić interaktywnie - w osobnych posiłkach, specjalnych „kulach-smakulach” czy w nagrodę. Pozostawianie dużych porcji jedzenia dostępnych w misce na cały dzień prowadzi do przejadania się, a także różnych chorób w tym otyłości. Na tym nie koniec – karmę należy wybierać ze względu na szereg indywidualnych cech, takich jak: rasa, wiek, wielkość, stan zdrowia, to czy kot został wykastrowany, lub czy pies jest aktywny.
Zasad i zmiennych jest tu wiele i trudno się w nich nie pogubić – dlatego najlepiej poradzić sobie z dietetycznym wyzwaniem wykorzystując osobiste porady ekspertów, którzy dostosują je dla każdego z czworonogów indywidualnie. Bo przecież każdy z nich jest inny. Wiedza na temat prawidłowego odżywiania zwierząt wyniesiona z akcji „Jedz smacznie i zdrowo” z pewnością sprawi, że nasi ulubieńcy będą zdrowsi, a przez to i szczęśliwsi.

Akcja, który rozpoczęła się 21 września i potrwa do 3 października, ma ponadto element konkursowy. Aby otrzymać ciekawe, praktyczne nagrody należy kupić 4 dowolne produkty z portfolio Nestlé np. karmy Purina, zachować paragon i wysłać SMS jak najbliżej pełnej godziny - pomiędzy 11:00 a 20:15. Do wygrania jest 260 bonów Carrefour (każdy o wartości 100 zł), a także 13 nowoczesnych czytników e-book. Dodatkowo, każdy uczestnik konkursu otrzyma nagrodę gwarantowaną – poradnik „Piramida zdrowego żywienia” z informacjami na temat prawidłowej diety i komponowania zbilansowanych posiłków.

Informacje o akcji i konkursie dostępne są na stronie www.nestle.pl/wellness, w gazetce Carrefour oraz na plakatach informacyjnych umieszczonych na terenie sklepów i ulotkach dystrybuowanych w trakcie trwania promocji.Redakcja

powrót