Poradnik - ostatnio dodane porady

Wybierz rasę:

Kleszcze u psów - dręczący problem

Nadeszła wiosna a wraz z nią obudziły się do życia największe wampiry XXI wieku – kleszcze. Są to drobne pajęczaki żyjące w lasach, parkach, zakrzewionych łąkach. Do swojego rozwoju potrzebują ciepłokrwistego żywiciela którym mogą być nasze zwierzaki bądź my sami.
Kleszcze z drzew opadają niczym komandosi na plecy naszych pupili. Następnie poszukują najdelikatniejszych rejonów skóry aby mogły się przyssać i napoić ciepłą krwią. W fazie ataku są malutkimi stworzonkami wielkości łebka od szpilki a po kilku dniach ssania krwi mogą osiągnąć wielkość dużej jagody. Najedzony kleszcz odpada i dalej na łonie przyrody odbywa dalszy swój cykl rozwojowy.
Wydawało by się że cóż takiego - sam się przyczepi , sam się odczepi i po sprawie. Niestety tak nie jest. Najmniej przykrymi konsekwencjami jest świąd i zmiany skórne związane z mechanicznym uszkodzeniem skóry.
Kleszcze w swej ślinie potrafią przenosić groźne bakterie i pasożyty:

Babesia
Najpoważniejszym z nich jest pasożyt z rodziny pierwotniaków „Babesia”. Potrafi poczynić wiele szkód w organizmie. Rozwija się w krwinkach powodując ich rozpad. Choroba zwana piroplazmozą, bądź babeszjozą, wywoływana przez tego pasożyta objawia się bardzo wysoką gorączką, apatią, brakiem apetytu, krwiomoczem, żółtaczką. Ma bardzo często gwałtowny przebieg i jeśli nie jest leczona na początku objawów najczęściej kończy się śmiercią. (Kleszcze zarażone tym pierwotniakiem występują przede wszystkim na wschód od Wisły oraz na Pomorzu. Chociaż są bardzo ekspansywne i co roku zdobywają nowe przyczółki.)

Borelioza
Drugim poważnym schorzeniem jest choroba bakteryjna wywołana przez „krętka (bakteria)
Borelioza”. Jest to choroba przewlekła która objawia się zapaleniem stawów i przewlekłymi kulawiznami.

Jak walczyć z kleszczami?

Pierwsza sprawa: kleszcza który jest w skórze należy usunąć.
Tak nie wolno: Kiedyś zalecono smarowanie go masłem, eterem lub alkoholem aby go udusić, uśpić lub upić. Efekt jednak był taki że przed śmiercią kleszcz w postaci wymiotów wydalał toksyczne substancję do organizmu żywiciela.
W tej chwili odradza się takie postępowanie.

Najlepiej takiego kleszcza po prostu wykręcić tak jak śrubę, odwrotnie do wskazówek zegara, przy pomocy pęsety lekarskiej lub specjalnej pęsety do wyciągania kleszczy.

To po - a co przed?
W tej chwili na rynku jest szereg preparatów różnych firm, które nanosi się na skórę i które działają w organizmie zwierzęcia ok.1 miesiąca. Przy stosowaniu polecanych preparatów nawet jak kleszcz zdoła się przyczepić to po kilku godzinach odpada i nie zdąża zarażać żywiciela.
Są też obroże przeciwkleszczowe, które działają dłużej (nawet do 7 miesięcy).Oczywiście te obrożę są dosyć drogie ale wydatek się opłaca bo jest na cały sezon. Nie łudźmy się, że obroża kupiona w supermarkecie za 6 zł rozwiąże nasz problem z kleszczami. Odstraszają one trochę pchły ale na kleszcze w ogóle nie działają… Dlatego zabezpieczmy nasze zwierzaki - zwłaszcza przed wakacyjnym wyjazdem na Mazury, wybrzeże, wschód.lek.wet. Zbigniew Mozga
www.vetmozga.com

Polecane w walce z kleszczami:
skuteczny preparat na kleszcze
pęseta do wyciągania kleszczy

Problem z kleszczami? Warto obroże przeciw kleszczom i pchłom: Sprawdź co jest odpowiednie dla Twojego psa

powrót