Atlas psów - lista ras: Beagle

 

Beagle


Dane ogólne
Długość życia: 12-17 lat
Pies wzrost: 33-40 cm
Pies waga: 12-15 kg
Suka wzrost: 33-40 cm
Suka waga: 10-13


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Beagle jest inteligentnym przedstawicielem psów myśliwskich – gończych. Pochodzi z Anglii. Psy tej rasy wyhodowano w VIII wieku po to, aby samodzielnie wyszukiwały i tropiły zwierzęta w lesie. Uwielbiają szukać zawsze i wszędzie w zespole pobratymców. Nie znoszą samotności i nieróbstwa.
Beagle można polecić osobom dojrzałym, które kochają psy, mają dla nich dużo czasu i cierpliwości. Optymalne warunki, to domek jednorodzinny z dobrze ogrodzoną działką, gdzie zawsze ktoś jest. To nie jest rasa dla zapracowanej rodziny z małym dzieckiem, mieszkającej w centrum miasta. Beagle nie mogą nic nie robić. Nie powinno się ich zostawiać samych w domu, który nie ma wyjścia na ogród.
Beagle jest piękny. Uroczy, wesoły, wdzięczny, pogodny, zawadiacki, odważny, inteligentny, do tego niewysoki, o krótkiej sierści i rozumnym spojrzeniu.
Te wszystkie cechy paradoksalnie mogą stać się źródłem jego nieszczęścia... Jeśli trafi do właściciela, który wie o nim tylko tyle, ile napisano powyżej.
Jego wyraźnie ukształtowany charakter, odwaga i potrzeba niezależności to cechy które potrafią sprawić właścicielom sporo kłopotów. Beagle wymaga od swojego właściciela zrozumienia jego potrzeb i partnerstwa, a nie bezwarunkowej dominacji i podporządkowania.
Zdaniem niektórych specjalistów pierwszych osiem miesięcy życia psa równa się trzynastu pierwszym latom życia człowieka. Czyli mniej więcej od narodzin do okresu dojrzewania. Roczny pies jest już w pełni rozwinięty fizycznie, umysłowo i płciowo. Jeśli był właściwie wychowywany, teraz nadszedł czas na czerpanie przyjemności z posiadania zdrowego, mądrego i ułożonego psa, który okres niefrasobliwości ma już za sobą.
Jeśli popełniliśmy wychowawcze błędy, jest jeszcze czas na ich naprawienie. Ale nigdy nie czyńmy tego zbyt radykalnie. Pies przyzwyczaił się już do pewnych reguł, potrzebuje czasu, żeby zrozumieć zmiany w naszych reakcjach. Jest odporniejszy na choroby, mniej narażony na urazy. Nadal należy mu się nasza troska i opieka, by żył długo i szczęśliwie.
Chociaż uważa się go za psa predestynowanego do życia w złaji, beagle może być bardzo szczęśliwy jako pies domowy, pod warunkiem jednak, że zapewni się mu odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Beagle jest psem niezwykle ciekawskim i zawsze gotowym, by sprawdzić, co jest za ogrodzeniem, dlatego spacery są ważną zmianą otoczenia.
Inteligentne, bardzo chętne do zabawy i do partnerowania swemu panu. Ich charakter opisuje się często jako połączenie silnej osobowości i myśliwskiej natury, co sprawia, że gdy tylko będzie miał tylko taką możliwość, na pewno sam chętnie wybierze się na spacer. Dlatego mocne, wysokie ogrodzenie oraz cierpliwy właściciel są tak istotne. Jako psy przystosowane do życia w złaji, beagle uwielbia towarzystwo i nie lubią być zostawiane samotnie. Z tego powodu nie nadaje się dla rodzin, które opuszczają dom na dłużej niż dwie, trzy godziny.
Mimo iż beagle jest z natury przyjazny, nie oznacza to, że będzie cierpliwym asystentem i towarzyszem dla małego dziecka. Pies potrzebuje czasu właściciela przeznaczonego wyłącznie dla niego, a w domach z małymi dziećmi główna uwaga rodziców poświęcana jest właśnie im. Beagle będzie czuł się odtrącony, niechciany i w konsekwencji bardzo nieszczęśliwy. Pies tej rasy może być polecany dla rodzin ze starszymi dziećmi (10-12 lat i więcej).
Dorosły beagle mierzy 33 - 40 cm i może być umaszczony jasno-żółto i biało lub tricolor. Wzorzec rasy nie określa maksymalnej wagi, jednak dieta psów powinna być pod kontrolą ze względu na tendencję do tycia.
Beagle nie wymaga skomplikowanych zabiegów, tym niemniej staranna pielęgnacja i co najważniejsze regularne, codzienne ćwiczenia (co najmniej jedna godzina dziennie) są nieodzowne dla zdrowia i dobrego samopoczucia psa., Beagle lubią domowy komfort i poświęcaną mu uwagę, są najszczęśliwsze gdy mieszkają w domu razem ze „swoją" rodziną. Oczywiście złaję można trzymać w osobnym pomieszczeniu. Wszystko jest kwestią preferencji i osobistego wyboru właścicieli. Ważne jest także, by jeszcze przed zakupem psa wiedzieć, czego oczekuje się od beagla i co będzie my w stanie w nim zaakceptować.
Poniższe pytania pozwolą ci odpowiedzieć sobie na pytanie, czy beagle jest odpowiednim psem dla ciebie.
- Beagle nie lubią być pozostawione same sobie i szybko się nudzą. Czy będzie w domu ktoś, kto przez większą część dnia dotrzyma psu towarzystwa?

- Twój ogród musi być dobrze ogrodzony, jeśli zamierzasz mieć beagla. Czy twój ogród jest bezpieczny?
- Beagle ma naturę psa myśliwskiego. Czy jesteś w stanie zaakceptować i poradzić sobie z instynktem psa, jeśli czasami może to oznaczać, że nie przyjdzie on na wezwanie?
Beagle jest psem dosyć zdecydowanym i psotnym. Np. uchylona furtka będzie zapewne wspaniałą okazją do zwiedzenia okolicy, powstaje więc pytanie, czy wszyscy członkowie rodziny będą zawsze czujni i nie będą stwarzać sytuacji, gdy pies może polecieć do kumpli?
- Beagle jest psem bardzo aktywnym. Czy ty i twoja rodzina jesteście także wystarczająco aktywni?
Być może zapoznałeś się ze standardami rasy, ale to jeszcze nie gwarancja, że twój pies te standardy będzie spełniał. Nie ma psów idealnych, ale dobrze jest móc porozmawiać z hodowcą o słabościach i "mocnych stronach" psa. Miejsce zakupu psa powinno być gruntownie przemyślane i aby uniknąć rozczarowań i nieszczęścia jedynym słusznym rozwiązaniem jest zakup szczeniaka z dobrej, sprawdzonej hodowli.
Andrzej W. Baciński
"Catulus"


Mini galeria