Atlas psów - lista ras: Tosa

 

Tosa


Dane ogólne
Długość życia: 8-12 lat
Pies wzrost: min. 60 cm
Pies waga:
Suka wzrost: min. 50 cm
Suka waga:


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Przez wiele lat walki psów były pasją Japończyków. Tosa, który został wyhodowany specjalnie w tym celu, pochodzi z Tosa w prefekturze Kochi. Po zaniechaniu Polityki Narodowej Izolacji w 1854 r. psy walczące pierwotnego typu szpica, takie jak Akita, zazwyczaj przegrywały z rasami europejskimi. Entuzjaści walk psów nie mogli się z tym pogodzić i skrzyżowali krajowe psy z Bernardynami, Mastifami, Dogami, Buldogami i Pointerami z Zachodu. W efekcie powstał dzisiejszy Tosa, jest znacznie większy i silniejszy.

Rasa ucierpiała w czasie II wojny światowej, jak większość dużych psów na całym świecie. Najlepsze odesłano na północ Japonii, gdzie dalej je hodowano. Później entuzjaści walk ujednolicili wygląd psów i doprowadzili do ich poprzedniej świetności. Niewielka ich liczba została wyeksportowana, m.in. do Stanów Zjednoczonych i Niemiec, gdzie służą tylko jako psy do towarzystwa, obrony i pilnowania.

Wzorzec zwraca uwagę na agresję Tosy w stosunku do innych psów Tosa nigdy nie cofa się, ale od razu atakuje. Mimo, że masywny, jest zwinny i sprawny. Wymaga właściciela umiejącego z nim postępować w sensie fizycznym i dominującego psychicznie, zatem nie jest psem dla każdego. Nie polecany dla osoby, która nigdy wcześniej nie miała psa.

Jednak umiejętnie traktowany Tosa lnu to spokojny, łagodny pies i dobry towarzysz rodziny. Charakter Tosa-Inu w dużej mierze odpowiada osobowości i mentalności dawnych mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Psy te są wyjątkowo opanowane, ciche, spokojne zrównoważone, szlachetne i dumne. Odznaczają się odwagą i skłonnością do poświęceń. Opisywane są jako zwierzęta o wybitnym instynkcie socjalnym, bezgranicznie oddane swojej rodzinie, bardzo czułe i wierne. Zmarszczki na czole nadają im wyrazu ciągłego zatroskania. Wymagają bliskiego kontaktu z właścicielem, uwielbiają dzieci.

W Stanach Zjednoczonych biorą udział w programach dogoterapii, gdzie pracują m.in. z dziećmi autystycznymi. Mają bardzo silnie rozwinięty instynkt opiekuńczy, nadzwyczaj cierpliwe, tolerancyjne i wyrozumiałe. Najbardziej wymyślne zabawy nie są w stanie wyprowadzić ich z równowagi. Gdy poczują się zmęczone, po prostu oddalają się. Są bardzo towarzyskie i lubią przebywać wśród ludzi, zachowują się przyjaźnie nawet wobec nieznajomych osób. Tosy są dobrymi stróżami i obrońcami. Szczekają rzadko, nie są hałaśliwe. Jeśli podniosą alarm, możemy być pewni, że dzieje się coś, co wymaga natychmiastowej interwencji. Zawsze będą przykładać większą wagę do ochrony rodziny niż swego terenu, na którym się znajdują. Są rozsądne, nigdy nie zachowują się nieobliczalnie czy nieprzewidywalnie. Wizyty obcych mogą wywołać u nich niepokój, ale gdy będą mile widziani przez gospodarzy, zaakceptują ich.

Żyją w zgodzie z psami i innymi zwierzętami, z którymi mieszkają, mogą być natomiast agresywne wobec obcych czworonogów. Psy te mają wysoki próg pobudzenia, nie dają się łatwo sprowokować, ale gdy zostaną zaatakowane, stają się bardzo groźnymi przeciwnikami.

- Szczeniaki Tosa Inu osiągają pełne gabaryty w 18 miesięcy. Przez następne 2-3 lat psy te nabierają masy mięśniowej. Pełne gabaryty Tosa ma dopiero w wieku 5 lat.
- Tosa jest zazwyczaj delikatna w kontaktach z dziećmi ale nadzór jest konieczny ze względu na gabaryty psa.
- Łatwo dostosowuje się do niewielkich powierzchni.
- Jest to rasa, która ze względu na bardziej ściśniętą dolną wargę mało się ślini (jak na mastiffa).
- Jest to rasa bardzo czysta, często można zauważyć Tosę liżącą swoje łapy jak kot po posiłku.
- Jest to rasa raczej cicha, szczeka tylko gdy to konieczne (np. aby zaalarmować swoją rodzinę).
- Tosy żyją przeciętnie od 8 do 12 lat
- Jest to rasa bardzo inteligentna dlatego też odnosi dużo sukcesów w szkoleniu.
Maciej i Kazimierz Gondek
Hodowla "TWIERDZA SAMURAJA"


Mini galeria