Atlas psów - lista ras: Duży szwajcarski pies pasterski

 

Duży szwajcarski pies pasterski


Dane ogólne
Długość życia: 10-12 lat
Pies wzrost: 65-72 cm
Pies waga: ok 60 kg
Suka wzrost: 60-68 cm
Suka waga: ok 50 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Duży Szwajcarski Pies Pasterski to rasa bardzo stara, najprawdopodobniej wywodząca się od olbrzymich mastiffów armii rzymskiej. W czasach współczesnych oficjalnie zostaje uznana w 1909r. Do lat 40 XX wieku szwajcary spotykane były tylko w Szwajcarii.
Duże Szwajcarskie Psy Pasterskie przez wieki wykorzystywano jako psy stróżujące, zaganiające bydło oraz pociągowe i juczne – nazywano je nawet „końmi ludzi ubogich”. Obdarzone wspaniałym węchem do dziś sprawdzają się jako psy lawinowe. Są również powszechnie cenionymi, zrównoważonymi psami rodzinnymi.

Charakter

Szwajcary to psy o umiarkowanym temperamencie i łagodnym usposobieniu. Potrzebują dużo miłości i bliskiego kontaktu ze swoja rodziną, w życiu której czynnie uczestniczą. Nie mają skłonności niszczycielskich. Absolutnie nie nadają się do trzymania w kojcu.
Są bardzo oddane, opiekuńcze i ciepłe. W kontaktach z dziećmi cierpliwe i tolerancyjne.
W stosunku do obcych nieufne. Doskonale sprawdzają się jako stróże. Można się przy nich czuć bezpiecznie, nie poleca się jednak szkolenia ich w kierunku obrony. Potężna budowa i niski głos z pewnością budzą wystarczający respekt. Nie są agresywne, jednak w przypadku skrajnej konieczności zawsze staną w obronie swojego pana.
Szwajcary nie mają instynktu myśliwskiego. Podczas spacerów nie oddalają się zanadto od właściciela. Często kontrolują jego obecność.
Szwajcary mają duże poczucie obowiązku i bardzo starają się być przydatne człowiekowi. Lubią pracować. Są przy tym ogromnie łase na pochwały i pieszczoty. Są wytrwałe i mogą się wiele nauczyć, ale ćwiczenia nie powinny być zbyt monotonne lub przydługie. Akceptują inne psy i zwierzęta domowe.

Aktywność

Szwajcary nie są wybitnymi sportowcami. Są to psy mocne, silne i wytrzymałe, ale nie będą odpowiednimi towarzyszami podczas biegania czy jazdy na rowerze. Nie są szybkie, tak jak np. owczarki. W zasadzie preferują długie, spokojne spacery. Są bardzo dobrymi psami dla ludzi średnio aktywnych. Świetnie sprawdzają się jako psy pociągowe – z zapałem i radością ciągną wózki lub sanki. Można je wyszkolić na psy tropiące.

Wychowanie

Duży Szwajcarski Pies Pasterski wymaga konsekwentnego, ale pełnego cierpliwości postępowania. Surowe traktowanie doprowadzi tylko do wypaczenia jego charakteru. Szwajcar powinien wyrastać w zrównoważonym środowisku, w którym będzie mógł nawiązać silną więź z rodziną. Nie powinien być izolowany ani prowadzony metodą „twardej ręki”. Musi jednak jasno wiedzieć co wolno, a czego nie. Niewłaściwe postępowanie może złamać jego wrażliwą psychikę, doprowadzić do utraty zaufania w stosunku do właściciela i w konsekwencji wywołać zachowania niepożądane.
Obecnie Duże Szwajcarskie Psy Pasterskie w celu nabycia uprawnień hodowlanych poddawane są testom psychicznym.

Zdrowie i pielęgnacja

Współczesne szwajcary uchodzą za rasę dość zdrową i odporną. Mogą jednak cierpieć na przypadłości typowe dla dużych ras, takie jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, kontuzje. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia dysplazji u przyszłych pokoleń, należałoby do hodowli dopuszczać osobniki przebadane i zdrowe. Prześwietlenie w kierunku dysplazji powinno być obligatoryjne dla kandydatów na „rodziców”. Szwajcary dość łatwo ulegają kontuzjom. Do końca pierwszego roku życia nie powinny być przeforsowywane, najlepiej, aby biegały tyle na ile same mają ochotę.
Jak większość dużych ras "szwajcary" mogą mieć skłonność do skrętu żołądka. Lepiej jest podawać do jedzenia mniejsze porcje, a częściej. Dorosłe psy powinny jeść przynajmniej dwa razy dziennie, o ile nie trzy. Są bardzo łakome (!) i dość łatwo przybierają na wadze. Bezpośrednio po jedzeniu nie powinny szaleć. Na pewno trzeba stosować karmę bardzo dobrej jakości, zwłaszcza w okresie wzrostu psa. Dieta uzupełniana jest także o preparaty wpływające na prawidłowy rozwój stawów.
Duży Szwajcarski Pies Pasterski nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarcza okazjonalne szczotkowanie w celu usunięcia martwego i luźnego włosa.

Duży Szwajcarski Pies Pasterski to piękny i imponujący, czuły i wrażliwy, silny i pracowity towarzysz człowieka.
Agnieszka Bułas
Hodowla "Koneser FCI"


Mini galeria