Atlas psów - lista ras: Manchester Terrier

 

Manchester Terrier


Dane ogólne
Długość życia: 12-16 lat
Pies wzrost: od 40-41 cm
Pies waga: 8-10 kg
Suka wzrost: od 38 cm
Suka waga: 8-10 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Manchester terrier to stosunkowo nieduży pies o ogromnym sercu i przywiązaniu.
Niezwykle praktyczna krótka (mało liniejąca szata) w atrakcyjnym mahoniowym czarnym kolorze przydaje mu niezwykłej elegancji. Charakterystyczny bystry wzrok i zwinność od razu sygnalizują psa ,który nie jest kanapowcem.
Każda ras została stworzona z konkretnych pobudek i w związku z tym ma określone cechy zarówno budowy jak i charakteru. Nie inaczej było z manchesterem. Zamierzano stworzyć psa bardzo szybkiego, nie hałaśliwego, współpracującego z właścicielem i takim jest właśnie współczesny manchester.
Manchester jakiego dziś można zobaczyć ma około 40 cm w kłębie i waży w granicach 10 kilo. Suczki jak przystało na damy są z reguły delikatniejszej budowy .Jest więc to pies nieduży i lekki. Dzięki temu jest praktycznym towarzyszem w domu ,podróży i podczas wszelkich zabiegów.
Ciekawostką w świecie terrierów jest szata manchestera. Sierść tego psa jest bardzo krótka (zdecydowanie krótsza od włosa np. bullterriera czy foksterriera krótkowłosego czy np. jamnika), bardzo gładko przylegająca i niezwykle błyszcząca.
Kolory to intensywne czerń i znaczenia na głowie , kończynach i pod ogonem w kolorze soczystego mahoniu. Każda mahoniowa plamka ma ściśle określone miejsce na ciele dokładnie opisane w standardzie.
Dzięki rodzajowi szaty pielęgnacja manchestera jest bardzo mało pracochłonna i dziecinnie łatwa. Kąpiele nie musza być częste bowiem wystarczy przetarcie psa irchową ściereczką lub nawilżonymi chusteczkami dla dzieci.
Włos nie podlega stałemu linieniu wobec czego nie ma problemu z fruwającymi kudełkami. Jedynie raz w roku na wiosnę zaobserwowałam u moich podopiecznych kilkudniowy spadek formy szaty objawiający się gubieniem małej ilości włosów.
Charakter manchester terriera to pewien rodzaj sprzeczności. Z jednej strony bowiem miły, ciepły, wesoły i bardzo lojalny członek rodziny a z drugiej nieufny , czasem wręcz niesympatyczny, nie lubiący czułości w stosunku do osób postronnych. Jest to bowiem pies niezwykle przywiązany do swojej rodziny. Obcych traktuje raczej z rezerwą i w najlepszym przypadku obojętnością. Z tej cechy charakteru należy zdawać sobie sprawę w przypadku prowadzenia domu otwartego gdzie przewija się wiele osób – tutaj manchester będzie się czuł źle.
W stosunku do dzieci nie są agresywne i są bardzo opiekuńcze. Mogą być natomiast w braku pozostawienia im dzieci pod „opieką” zbyt nadgorliwe i np. nie dopuścić nikogo obcego do dziecka.
Super dogaduje się z ruchliwą młodzieżą. Aktywność psa i młodego człowieka, wspólne zabawy, szkolenie i przebywanie razem jest zarówno dla psa jak i właściciela prawdziwą przyjemnością.
Manchestera polecałabym osobom - rodzinom aktywnym, dla których pies nie ma być tylko ozdobą ale członkiem rodziny. Niedrogi w utrzymaniu, wymagający minimalnej pielęgnacji, z natury zdrowy i do tego nie hałaśliwy pies jest na pewno psem atrakcyjnym.
Pewnym problemem może być chęć dominacji samców na innymi psami (typowe dla większości terrierów). Mimo to potrafią razem żyć w zgodzie z innymi zwierzętami.
Szkolenie i prowadzenie manchestera nie jest trudne wymaga jednak zdania sobie sprawy czego oczekujemy od psa i konsekwencji w jego edukacji.
Manchester terrier to pies doskonale sprawdzający się w agility. Rasa warta popularyzacji.
Agnieszka Ewa Nowak
„Aluzja”


Mini galeria