Atlas psów - lista ras: Sealyham Terrier

 

Sealyham Terrier


Dane ogólne
Długość życia: 9-15 lat
Pies wzrost: 20-26 cm
Pies waga: 8-13 kg
Suka wzrost: 18-24 cm
Suka waga: 8-10 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Sealyham terrier

Wszyscy wiemy, że idealny pies nie istnieje, ale tylko niewielu z nas wie,… że istnieje pies …bardzo bliski ideału.
Sealy – bo tak miłośnicy tej rasy je nazywają, naprawdę ideału bliski jest. Otwarty, ufny, kochający całe swoje ludzkie stado, kochający dwu i czteronożnych domowników. Pies, który doskonale nadaje się jako towarzysz dzieci i osób starszych, czuły i opiekuńczy, nigdy nie agresywny wobec członków swojego stada. Inteligentny i zawsze chętny współpracy, kochający pieszczoty lecz nie natarczywy….tak wyglądałby ideał gdyby nie drobna skaza…otóż…. Ten otwarty, serdeczny pies nie jest zbyt ufny w stosunku do obcych.
Sealy niezbyt „szczekliwy” z natury, na pewno nie zostanie obojętny gdy ktoś obcy zjawi się pod drzwiami „jego” mieszkania lub „furtki: posesji. Wtedy daje o sobie znać natura bulterriera (którego domieszkę krwi posiada) z ogromną determinacją będzie bronił swojego stada i tu….niestety nie ma znaczenia jakie obcy ma zamiary. Sealy…to doskonały pies stróżujący. Również bywa mało przyjazny wobec obcych psów - dotyczy to głównie samców. Udobruchanie sealy nie jest trudne, pod warunkiem jednak, że będziemy zawsze pamiętać, że motywacja musi być pozytywna. Szalenie łasy jest na nagrody i pochwały. Nie toleruje krzyku i kar, wtedy może okazać się, że nasz sealy, z miłego, pogodnego psa, stanie się psem nerwowym, nawet…agresywnym. O tym pamiętać należy, a także o tym, iż mimo, iż próg agresji jest u tej rasy bardzo wysoki, to sprowokowany sealy w razie potrzeby będzie bronił każdego z członków swojego stada do upadłego. A każdy kto widział tego psa wie,że mimo słodkiego wyglądu i wrażliwej duszy, posiada bardzo okazałe zęby…pozostałość po swoich przodkach i w razie potrzeby potrafi z nich zrobić użytek.

Pielęgnacja tego efektownego i białego ( sić!!) psa wbrew pozorom nie jest trudna. Właściwie poza 2-3 krotnym w roku trymingiem ( u dobrego fachowca - który na pewno trymuje. A nie obetnie nam psa) wymaga tylko solidnego wyszczotkowania 1-2 razy w tygodniu.

Rasa ta w latach 80-90 ubiegłego wieku, była popularne rasą w Polsce. Zasługa tak doskonałych psów w tamtym okresie przypada wspaniałej hodowli „ Koncept” Hani Bakuniak. Do dziś w rodowodach najlepszych psów na całym świecie przydomek „koncept” jest bardzo cennym i poszukiwanym wśród przodków. Także z dużymi sukcesami działała hodowla „Verbena”. Obie położyły ogromne zasługi dla rasy. Ale…wraz z zamknięciem tych dwóch hodowli ( obie hodowczynie zaprzestały hodować tę rasę) niestety zauważalny był regres w tej rasie. Smutne ale zamiast dumnych, pięknych sealy zaczęły pojawiać się na naszych ringach psy zaniedbane, nierzadko …brudne. Stąd pewnie spadek zainteresowania tą wspaniałą rasą. Ostatnio, co bardzo cieszy…widzimy dużą zmianą na naszych ringach dzięki importom ( z czołowych hodowli np. Szwedzkich) znowu pojawiły się psy piękne, fachowo wystawiane i przygotowane. Myślę, że proces ten dzięki grupie zapaleńców- miłośników tej wspaniałej rasy, utrzyma się.

Efekty są już widoczne – znów mamy piękne, niskonożne ( o czym zapomniano) psy, które odnoszę sukcesy – kończą interchampionaty, zwyciężają na prestiżowych wystawach
(np. Europejskiej, Europy Środkowej i Wschodniej, czy na wystawach klubowych np. w Holandii). Wierzę, że znów sealyham znajdzie swoje miejsce w kynologii polskiej. A jak pięknym psem jest świadczy jego sukces na wystawie Światowej w Sztokholmie w 2008r., Best In Show na tak ważnej i prestiżowej wystawie zdobył amerykański, ogromnie utytułowany pies, właściwie współczesny ideał tej rasy Efbe´s Hidalgo At Goodspice. Cieszy, że jego przodkach odzywa się nieodżałowany „Koncept”.

Myślę, że już na stałe piękny sealy wrócił do Polski. Ten piękny pies jakim jest sealy jest również psem bardzo zdrowym. Do dziś w doskonałej kondycji żyje w moim domu 14 już letnia matka, babka Zwycięzców Świata Super Baba z Walizki i mam nadzieję,że „Babuszka” jeszcze długo cieszyć mnie będzie swoją pogodą, dobrodusznością, ogromną tolerancją wobec innych psów, cierpliwie znosić wybryki zawsze rozbrykanych norwichy mieszkających w moim domu.
Baba to prawdziwa psia „ Dama”…
Sławomir Stępniewski
„Victis”


Mini galeria