Atlas psów - lista ras: Cavalier King Charles spaniel

 

Cavalier King Charles spaniel


Dane ogólne
Długość życia: 10-12 lat
Pies wzrost:
Pies waga: 5,4-8 kg
Suka wzrost:
Suka waga: 5,4-8 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Nigdy nie sadziłam, że mogłabym hodować jakąś małą rasę - mam raczej zdecydowany i silny charakter…. Spostrzegłam jednak, że wiele hodowli labradorów posiada także cavaliery.
I nie pomyliłam się ! To niewielkie pieski z wielkim sercem i silnym charakterem, a oddaniem i miłością oraz łatwością uczenia się nie ustępują labradorom.

Jest bardzo wiele powodów aby zdecydować się na cavaliera jako psa rodzinnego lub wystawowego. Jest to piesek bardzo przywiązany do swojego Pana, uwielbiający zabawy, inteligentny. Mimo, że cavalier ze względu na swoją niedużą wielkość już z założenia jest psem w sam raz „na sofę”, to jest ona także bardzo odważnym, ciekawskim i lubiącym ruch psem. Jego radosne, przyjazne i całkowicie pozbawione agresji usposobienie czynią z niego idealnego towarzysza, zdolnego dopasować się do wszystkich sytuacji życiowych.

Cavalier king charles spaniel czuje się dobrze zarówno w dużej, pełnej życia rodzinie, jak też wśród starszych czy samotnych, dorosłych ludzi. Naturalnie dzieciom trzeba stanowczo wyjaśnić, że z pieskiem nie wolno się brutalnie obchodzić, a we wszystkich zabawach pilnować umiaru. Pies to nie zabawka, lecz przyjaciel na całe psie życie. Szczególnie szczenięta potrzebują dużo spokoju i snu, tak jak małe dzieci.
Cavalierowi sprawia przyjemność życie z aktywnymi ludźmi, którzy zabierają go na długie, emocjonujące spacery, pełne nowych wrażeń. Będzie on jednak także zadowolony z trochę spokojniejszego życia. Naturalnie mniej aktywni właściciele muszą zapewnić psu możliwość wybiegania się i odpowiednie zajęcia, zabawy. W przeciwnym razie będzie on tył i może stać się apatyczny i znudzony.

Cavalier dopasuje się do każdego stylu życia. Zaakceptuje zarówno krótkie, regularne spacerki wokół bloku, jak również długie wypady za miasto, gdzie wśród zieleni będzie mógł pobiegać luzem ( naturalnie jeśli będzie miał zapewnione całkowite bezpieczeństwo ), czy intensywne zabawy we własnym ogrodzie, gdzie będzie mógł się wyszaleć w pogoni za piłeczką. Po odpowiedniej dawce ruchu i zabawy cavalier zwinie się na kolanach właściciela lub na wygodnym fotelu w zaciszu pokoju.
Cavaliery są pod każdym względem psami „do towarzystwa”, ponieważ one nie tylko lubią bliskość człowieka, ale wręcz jej potrzebują.

Cavaliery żyją w zgodzie z innymi psami i pozostałymi zwierzętami domowymi. Rzadko bywają zazdrosne i wielkodusznie dzielą się z innymi swoimi smakołykami i zabawkami.
Jak wiele innych ras, a cavaliery w szczególności, uwielbiają towarzystwo innych psów. Dlatego bardzo wielu właścicieli cavalierów trzyma dwa psy tej rasy, ponieważ tworzą one wyjątkową „wspólnotę” i o ileż łatwiejsze są w utrzymaniu. Posiadanie i troska o dwa cavaliery kosztuje niewiele więcej starań niż gdy ma się jednego, a gdy właściciel czasami musi na trochę dłużej zostawić swojego psa, towarzystwo drugiego będzie na prawdę wysoko cenione. Należy jednak pamiętać, że nawet mając dwa psy, nie należy zostawiać ich regularnie długo same.

W krajach, gdzie cavaliery są rasą od wielu lat bardzo rozpowszechnioną, mówi się nawet „jeden cavalier, to nie cavalier”. A moja własna dygresja – nie wiem, jak można mieć tylko jednego cavaliera…… Dopiero gdy są co najmniej dwa, można obserwować w pełni ich cudowne, zabawowe charaktery.
Cavaliery w żadnym wypadku nie powinny być trzymane na zewnątrz w kojcach, w kennelu.

Są one psami typowo domowymi w pełnym tego słowa znaczeniu, czworonożnym członkiem rodziny, który najchętniej będzie jej towarzyszył we wszystkich działaniach i dlatego musi żyć w domu w rodzinie.
Cavaliery są psami raczej mało szczekliwymi, ale naturalnie jak każdy pies zaszczeka, gdy ktoś obcy stanie przed furtką. Nie nadają się jednak zupełnie na stróża, choćby ze względu na wyjątkowo delikatny wygląd, który nikogo nie mógłby odstraszyć.

Jednak rasa ta mimo swoich niedużych rozmiarów i delikatnego wyglądu, jest odporna i wytrzymała. Większość cavalierów to bardzo zdrowe psy, u których podstawowa troska o zdrowie ogranicza się do utrzymania odpowiedniej wagi. Zbytnie otłuszczenie powoduje obciążenie dla serca, które jest punktem newralgicznym tej rasy. Ale bez obaw, większość cavalierów cieszy się długim i zdrowym życiem.
Beata Radomska
"Górska Fantazja"


Mini galeria