Atlas psów - lista ras: Wyżeł niemiecki krótkowłosy

 

Wyżeł niemiecki krótkowłosy


Dane ogólne
Długość życia: 9-12 lat
Pies wzrost: 62-66 cm
Pies waga: 26-35 kg
Suka wzrost: 58-63 cm
Suka waga: 22-28 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Wyżeł niemiecki krótkowłosy, jest zaliczany do tzw. grupy wyżłów kontynentalnych. Pozostałych pięć ras wyżłów powstało w Europie na Wyspach Brytyjskich, z tego powodu określane są mianem wyżłów brytyjskich. Niemcy były ojczyzną powstania takich ras jak: wyżle niemiecki – krótkowłosy i szorstkowłosy oraz długowłosy, wyżeł weimarski krótkowłosy i długowłosy, wyżeł minsterlandzki mały i duży. Najpopularniejszymi rasami polującymi są wyżły niemieckie. Spośród nich najliczniejszą grupę w Europie a także w Polsce stanowią wyżły niemieckie krótkowłose.
Jest to pies średniego wzrostu o krótkiej sierści nie wymagającej specjalnej pielęgnacji. Z reguły spokojny i zrównoważony, chociaż szczenięta oraz młodzież pozostawiona sama w domu może być nieobliczalna. Psy te mają wrodzony aport i chęć noszenia przedmiotów. Gdy są niekontrolowane chętnie zabawę kończą gryzieniem i niszczeniem, więc pozostawienie ze szczenięciem buta lub szczotki może skończyć się na sprzątaniu z nich resztek po długiej zabawie…Pocieszający jest fakt, ze wraz z wiekiem z tego wyrastają. Wyżły niemieckie krótkowłose /często zwane z niemiecka kurzhaarami/ są bardzo pojętne, szybko się uczą. Ze względu na brak agresywności /tym różnią się od np. wyżłów niemieckich szorstkowłosych/ i skłonność do zabaw, szybko nawiązują kontakt w zabawie z dziećmi. U znanego w Polsce małżeństwa olimpijczyków Jagny Marczułajtis i Sebastiana Kolasińskiego pies ten pełnił rolę niani. Gdy ich córka płakała w wózku, wyżeł potrafił budzić śpiących rodziców, przypominając im o ich obowiązkach. Na co dzień spokojny okazywał nieufność podczas, gdy ktoś obcy zbliżał się do niemowlaka.
Wyżeł to pies, który kojarzony jest z polowaniem. Choć jego rola przez wieki się zmienia, zapewne pozostaje jednym z najlepiej pracujących psów myśliwskich. Jako pies myśliwski określany jest mianem psa wszechstronnego. Jego cechami wrodzonymi są: pasja do pracy w polu i wodzie, stójka /zatrzymywanie się przed dziką zwierzyną/,chęć aportu, posługiwanie się „nosem” tzn. chwytanie odwiatru zwierzyny. Niejednokrotnie duża pasja kurzhaara musi być w pewnym stopniu opanowana przez właściciela, tak, by bez przeszkód mógł wykonywać jego polecenia. Na sprawdzianach użytkowości psów myśliwskich właśnie psy rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy najczęściej, nie tylko w naszym kraju, uzyskują najwyższe wyniki.
Kurzhaary obecnie to nie tylko psy użytkowane do polowania. Doskonale sprawdziły się w służbie celnej. Ze względu na swój charakter /przyjazny dla ludzi/ wykorzystywane są często do wykrywania narkotyków wśród dużego skupiska ludzi. Na lotnisku w Wilnie /Litwa/ niemiecki wyżeł krótkowłosy przed czterema laty uskutecznił zatrzymanie pasażera z rekordową ilością twardych narkotyków. Znamiennym jest fakt, że pies został zakupiony w polskiej hodowli.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy posiada doskonały węch, jakże potrzebny do jego pracy w łowisku. Przy tym jest również wytrzymały na niesprzyjające, trudne warunki środowiska, posiada dużą wydajność pracy. Fakty te zostały wykorzystane przez grupy strażacko-ratownicze również w naszym kraju. Obecnie wyżły pozytywnie zaliczają próby odszukiwania osób zaginionych pod zwałami gruzu. W województwie zachodniopomorskim młodzi właściciele psa tej rasy przeszli z nim wszelkie możliwe szkolenia i gotowi są nieść pomoc poszkodowanym. Kurzhaar okazał się wyjątkowo inteligentny i obdarzony cechami jakie w tej czynności są niezbędne.
Istotną sprawą jest to, że psy tej rasy nie są obciążone chorobami dziedzicznymi. Ponieważ posiada obwisłe uszy, częściej niż u innych należy zadbać o ich czystość. Polski regulamin hodowlany nie nakłada na właścicieli suk i reproduktorów obowiązku badań wyżłów w kierunku dysplazji, chociaż często sami hodowcy to czynią. W wielu innych krajach psy są badane w tym kierunku.
Poziom wyżłów niemieckich krótkowłosych w Polsce gwałtownie wzrósł w ostatnich latach. Polskie psy z powodzeniem walczą na ringach w całej Europie, uzyskując również najwyższe światowe laury. Kurzhaary znajdują się w 50 % w rękach nie myśliwych. Jeśli mamy do dyspozycji ogród – jest to miejsce, gdzie ten wysportowany atleta może spokojnie zaspokoić dzienną rację biegania. Jeśli pies zamieszkuje w ciasnym mieszkaniu w bloku – motywuje do dłuższego lub dwóch dłuższych spacerów dziennie swoich właścicieli. Może to wpływać tylko pozytywnie na kondycję fizyczną zarówno psa jak i jego pana.

Mini galeria