Atlas psów - lista ras: Gryfon Korthalsa

 

Gryfon Korthalsa


Dane ogólne
Długość życia: 12-15 lat
Pies wzrost: 55-61 cm
Pies waga: 23-27 kg
Suka wzrost: 51-55 cm
Suka waga: 18-23 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Gryfon Korthalsa jest rasą zapoczątkowaną przez Edwarda Korthalsa, powstałą pod koniec XIX w. Celem twórcy było wyhodowanie psa chętnego do pracy, wytrzymałego, ale jednocześnie przyjaznego i wszechstronnego pod względem myśliwskim. Chodziło również o to, by miał dobrą szatę i nie był zbyt ciężki.
Rasa ta cieszy się popularnością we Francji (uznaje się, że gryfon korthalsa jest rasą francuską, choc pamiętać należy, że jej początki miały miejsce w Holandii), całkiem sporo gryfonów jest w Niemczech, Holandii, krajach skandynawskich oraz Kanadzie i USA. W Polsce w tej chwili jest kilkaście przedstawicieli tej rasy.

Gryfon jest wyżłem szorstkowłosym, choć w porównaniu z wyżłem niemieckim, jego włos wydaje się być dłuższy i bardziej miękki. Często jest mylony z czeskim fouskiem.

Gryfony to psy ras średnich. Na zdjęciach wydają się być większe niż w rzeczywistości, a świadczą o tym podobne reakcje osob, które po raz pierwszy widzą gryfona: „...ja myślałem, że one są większe...“
Jako, że rasa ta jest bardzo oddana człowiekowi, potrzebuje bliskości raczej źle znosi samotność w kojcu.

Rasa ta ma usposobienie niezwykle radosne, pogodne. Jest miłym i bardzo oddanym towarzyszem w domu, a wesoło merdający ogon i ogromna chęć do głaskania, tarmoszenia, przytulania oraz wszelkich zabaw – dają ogromną frajdę właścicielom gryfonów. Gryfon jest psem bardzo wrażliwym i wyjątkowo łagodnym dla dzieci. Dzięki temu świetnie nadaje się na psa rodzinnego. Jednak pomimo swej delikatności jest psem pewnym siebie, z silnym instynktem obronnym.
Wychowanie przebiega bardzo sprawnie, są to pieski łatwo uczące się. Podczas treningu nie powinno się nigdy krzyczeć, ponieważ sa wrażliwe na wszelkie próby agresji ze strony człowieka.

Pielęgnacja tej rasy polega na kilkukrotnym w ciagu tygodnia szczotkowaniu (chyba, że pies wraca ze spaceru w polu, zaroślach czy lesie – wówczas po każdej takiej wyprawie zalecane jest szczotkowanie). Do sierści „uwielabiają“ się przyczepiać wszelkie rzepy, resztki traw czy inne „dary przyrody“, ale i ...kleszcze, stąd po każdym dłuższym , leśnym spacerze zalecany jest przegląd skóry psiaka.
Przy regularnym szczotkowaniu włos nie wypada, zatem nie należy się martwić o estetykę naszych dywanów czy foteli.
Gryfon korthalsa to pies wrażliwy, przywiązujący się do człowieka i lubiący towarzyszyć w każdej codziennej czynności swojej „pani“ lub „pana“.
Tomasz Szwed
"Bezdroża Cybiny"


Mini galeria