Atlas psów - lista ras: Pointer

 

Pointer


Dane ogólne
Długość życia: 6-14 lat
Pies wzrost: 63-69 cm
Pies waga: 25 kg
Suka wzrost: 61-66
Suka waga: 20 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Pointer- jest jedynym przedstawicielem krótkowłosych wyżłów brytyjskich. Jest to najstarsza rasa wyżłów, a jego pierwotną ojczyzną była Hiszpania, stąd też hiszpańska nazwa „ perro de punta” – pies do stójki.

Harmonijnie zbudowany pies , sprawia wrażenie uosobienia siły, szybkości i wytrzymałości a w swej specjalności- wystawianiu ptactwa –nie ma sobie równych. Powszechna opinia o tym, iż pointer jest psem wąsko wyspecjalizowanym, polując wyłącznie na ptactwo na lądzie jest dosyć krzywdząca. Pies ten doskonale radzi sobie zarówno na lądzie jak i w wodzie a aport większej zwierzyny przychodzi mu bez trudu. Ogromna pasja oraz chęć pracy z człowiekiem sprawia, iż rasa ta jest bardzo poddatna na szkolenie ale należy pamiętać o delikatnej psychice pointera. Tylko metodą pozytywnych wzmocnień uda nam się osiągnąć pełną nić porozumienia z tym dosyć upartym lecz niesamowicie inteligentnym psem.

Krzywdząca jest też opinia, że pointer nadaje się tylko w ręce myśliwego. Jest to wspaniały pies rodzinny, bardzo opiekuńczy w stosunku do dzieci. Doskonale sprawdza się jako towarzysz ludzi aktywnych : spacer przy rowerze, agility, czy konne wycieczki ; są to doskonałe formy spędzania czasu w towarzystwie pointera.

Dobrze wychowany pointer jest niekłopotliwym kompanem życia codziennego. Jego krótka twarda sierść jest łatwa w pielęgnacji a po wyschnięciu brud zwyczajnie się z niej skrusza. Rasa ta może spokojnie obejść się także bez polowań jeśli jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednią dawkę ćwiczeń. Wybiegany na spacerze pointer , w domu, staje się psem spokojnym i opanowanym .
Pointer jest czujnym i inteligentnym towarzyszem człowieka. Nigdy nie powinien być psem bojaźliwym i w hodowli powinno się surowo przestrzegać selekcji pod tym kątem. Jest to pies o łagodnym usposobieniu, pozytywnie nastawiony do innych zwierząt ( poza ptactwem) oraz ludzi.

Pointer raczej nie ma skłonności do poważnych chorób i choć w rasie nie jest to wymagane hodowcy często robią prześwietlenia pod kątem dysplazji w celach profilaktycznych.
Dodatkowo psy o umaszczeniu biało-pomarańczowym częściej mają bardziej miękki, delikatny włos oraz skłonności do alergii skórnych.

Pointer to pies średniego wzrostu z charakterystycznie „ wyrysowaną” głową, pięknym eleganckim ruchem i arystokratycznym wyglądem. Często sędziowie zapominają , że pointer nie powinien posiadać idealnie prostej linii grzbietu , do której dążą teraz hodowcy, lecz delikatny łuk, który daje mu tą niezwykłą szybkość i zwrotność w polu.
Nie bez przyczyny mówi się o pointerze „ Cadillac” wśród wyżłów. Widok pointera pracującego w polu to niezapomniane przeżycie dla wszystkich miłośników tej rzadkiej w Polsce rasy.

Mini galeria