Atlas psów - lista ras: Clumber spaniel

 

Clumber spaniel


Dane ogólne
Długość życia: 12-13 lat
Pies wzrost: 48-51 cm
Pies waga: 32-39 kg
Suka wzrost: 43-48 cm
Suka waga: 25-32 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
HISTORIA:
Clumber Spaniel jest rasą, której początki datuje się na rok 1300. Słowo "spaniel" pochodzi od łacińskiego słowa "Hispania" oznaczającego Hiszpanię. Podczas, gdy Sussex Spaniel, Cocker Spaniel i Field Spaniel mają wiele cech wspólnych, Clumber różni się od nich znacząco.
Clumber Spaniel powstał jako efekt krzyżowań Alpine Spaniela z Bassetem i Bernardynem. W wyniku takich krzyżowań otrzymano długie masywne ciało, ciężką głowę, białą sierść ze znaczeniami.
Niestety bardzo mało wiadomo o początkach powstania tej rasy. Wielu sądzi, że jest to czysta rasa angielska, inni wierzą , że jest to rasa francuska. Zwolennicy tej teorii twierdzą, że niejaki książę de Noailles podczas Rewolucji Francuskiej poszukiwał schronienia dla swojej hodowli spanieli właśnie w Anglii.
Inna teoria mówi, że książę z Newcastle trzymał je w swojej posiadłości o nazwie Clumber Park w Nottinghamshire. W jednym z obszernych korytarzy posiadłości Clumber Park widnieje obraz namalowany w 1788 przez Francisa Wheatley'a " Powrót z polowania" ukazujący księcia z Newcastle z 4 Clumberami. Clumbery na tym obrazie są bardzo małe, jeśli porównamy je z obecnym typem przedstawicieli tej rasy.
Przez wiele lat hodowle Clumber Spanieli były prowadzone przez szlacheckie rody zamieszkujące sąsiednie ziemie w pobliżu Clumber Parku. Tak było do połowy XIX wieku.
Później Clumbery wyszły z rąk angielskiej arystokracji. Pierwsza Wojna Światowa przyczyniła się do zmniejszenia populacji Clumberów w znaczący sposób. W owym czasie było to nie lada wyzwaniem dla hodowców by odbudować hodowle Clumberów na podstawie osobników, które pozostały po wojnie.
Clumber Spaniel był ulubionym psem myśliwskim brytyjskiej rodziny królewskiej i arystokracji. Edward VII i George V kochali tę rasę za jej zdolności do pracy podczas polowań. Książę Albert, małżonek królowej Wiktorii zaczął hodować Clumbery. Przelał miłość do tej rasy na swojego syna Edwarda VII. Edward nadał swojej hodowli przydomek "Of Sandringham" po tym jak w 1861 zakupił posiadłość o takiej nazwie. Królowa Wiktoria
również kochała Clumbery za ich miły wygląd i dobry temperament. George V kontynuował pracę ojca, która stała się z czasem bezcenną wartością dla rasy. Królewski kennel hodował piękne psy pracujące o wspaniałym typie i jakości, które również sprawdzały się na ringach wystawowych. Król cenił swoje psy tak wysoko, że mogły nawet podgryzać rosnące wokół Sandringham rododendrony. Niestety syn George'a V Edward VIII nie podzielał pasji ojca. Jak tylko usłyszał o śmierci ojca, rozkazał wszystkie Clumbery zabić. Nie wiadomo do końca czy tak się stało. Czy psy zostały zabite, sprzedane czy może przeszmuglowane przez handlarzy poza Anglię. Druga Wojna Światowa znowu przyniosła zniszczenie dla hodowli Clumber Spanieli. Po wojnie jednak większość hodowli w Anglii zaczęła odbudowę tego co
zostało utracone.

PORADY

Clumber Spaniel jest wspaniałym psem myśliwskim posiadaczem najlepszego "nosa" a poprzez masywne ciało eksponuje wielkie zdolności do pracy. Jest łatwy w ułożeniu i niezwykle inteligentny.
Psy te mają naturalną zdolność do aportowania, są psami wodnymi i uwielbiają polowania, pływanie. Pracują bardzo dobrze w niskim poszyciu i są niezwykle cichymi w czasie pracy , co daje im możliwość podejścia do zwierzyny bardzo blisko.

Clumbery są eleganckimi, lojalnymi, dostojnymi psami. Inteligentne i niezależne. Wyrażają swoją determinację do pracy oraz instynkt łowiecki.
Clumbery są psami domowymi i powinny być trzymane w mieszkaniu lub w domu,
ale nie w kojcu. Niektóre z nich mogą okazać się psami zbyt energicznymi, inne limfatycznymi. Clumbery są czasami ostrożne w stosunku do obcych, wykazują rezerwę, ale nigdy nie są wrogo usposobione czy nieśmiałe.
Ukazują się jako psy z wielka chęcią do zabaw i łagodną naturą. Clumbery zachowują się dobrze wobec każdego włączając w to inne zwierzęta. Są świetnymi opiekunami dla dzieci. Nigdy nie są nieprzyjacielskie i nigdy nie pokazują oznak agresji, a przynajmniej nie powinny!!!! Uwielbiają nosić rzeczy w pysku. Wiele Clumberów potrafi machać ogonem (nieprzyciętym) tak bardzo, że uderza nim w obie strony brzucha, kręcąc przy tym energicznie całym tułowiem.

Clumbery nie są niemiłe i nieszczere. One po prostu są czasami nieugięte i nieustępliwe powodując, że niektórzy myślą o nich jako o psach głuchych, może nawet głupich. Przeciwnie, one są tak bardzo inteligentne, że dadzą nam do zrozumienia, że nie będą tolerować złego traktowania i nadużyć w stosunku do siebie. Clumbery potrzebują dobrej, miłej, ale zdecydowanej i stanowczej ręki.

Średnia życia Clumber Spaniela waha się pomiędzy 10-12 lat, jednakże w ostatnich 20 latach Clumbery rzadko dożywały 15-16 lat. Złe odżywianie, błędy hodowlane powodowały między innymi otyłość, miały zły wpływ na rozwój układu ruchowego, w rezultacie powodując obniżenie średniej długości życia tych psów.
Piotr Tram
"Kaprys Rejenta FCI"
E.Knuplerz, M.Gawlik
"Serwis o rasie Clumber Spaniel"


Mini galeria