Atlas psów - lista ras: Barbet

 

Barbet


Dane ogólne
Długość życia: 13-16 lat
Pies wzrost: 58-65 cm
Pies waga: 17-25 kg
Suka wzrost: 53-61 cm
Suka waga: 17-25 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
BARBET – Francuski Pies Dowodny

HISTORIA:

Historia rasy sięga XVI wieku kiedy Barbety były wykorzystywane w trakcie polowań. Ich zadaniem było znajdywanie i przynoszenie postrzałek z wody i bagien. Z czasem Barbety zostały wyparte przez inne rasy i prawie wyginęły. W latach 20 –tych XX wieku grupka entuzjastów rasy postanowiła ją odnowić.
Barbet jest protoplastą ras takich jak pudel i Owczarek Francuski Briard i innych psów dowodnych.

CHARAKTER:
Barbet to pies zrównoważony, spokojny i łagodny w stosunku do ludzi i innych zwierząt. Można śmiało powiedzieć, że jest doskonałym psem rodzinnym i wiernym towarzyszem dzieci. Barbet ceni sobie obecność ludzi w swoim otoczeniu i bardzo mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Jest radosny i wesoły nigdy agresywny.

WYGLĄD:
Barbet wygląda jak mały niedźwiadek. Jego sierść jest średniej długości, odrobinę kręcona. Gęsta szata łatwo się filcuje, toteż co jakiś czas powinna być strzyżona. Najpopularniejszy jest barbet koloru czarnego, jednak zdarzają się szare, brązowe, brudnobiałe, także łaciate.
Obecnie nie ma wymogów FCI dotyczących fryzury Barbeta tzn. możemy pokazywać go na wystawach zarówno w wersji długiej jak i krótkiej.

SZKOLENIE:
Barbet to bardzo inteligentny pies, uczy się szybko i chętnie. Właściwie nadaje się zarówno do psich sportów jak agality, taniec z psem. Barbety także uczestniczą w konkursach posłuszeństwa. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się tą rasę do pracy z osobami niepełnosprawnymi w kynoterapii gdzie są świetną alternatywa dla golden retrieverów oraz
w asystowaniu (pies serwisowy).
Oczywiście Barbet to także pies myśliwski i w tym kierunku wykorzystywany w Polsce i na świecie do polowania na ptactwo wodne.

ZDROWIE:
Dzięki temu, że Barbet wciąż jest bardzo rzadką rasą nie ma obciążeń genetycznych np.
w zakresie onkologii, dysplazji, chorób oczu. Dlatego są to psy dożywające nawet 17 lat.

BARBET, A KYNOTERAPIA:
Psy tej rasy stosunkowo niedawno rozpoczęły swoją karierę pracując z osobami niepełnosprawnymi. Szybko okazało się, że średni, kudłaty i bardzo wesoły piesek wprowadza w życie osób rehabilitowanych wiele radości, a co najważniejsze w tej metodzie wspomagania rewalidacji także motywacji do pracy. Obecnie w Polsce pracują dwa barbety.


Anna Stępińska


Mini galeria