Atlas psów - lista ras: Hawańczyk

 

Hawańczyk


Dane ogólne
Długość życia: do 15 lat
Pies wzrost: 23-29 cm
Pies waga: 5-6 kg
Suka wzrost: 23-27 cm
Suka waga: 5-6 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Hawańczyk to mały, cudowny piesek o dość dużym temperamencie. Jest niebywale sprawny a przy tym
ambitny i inteligentny. Rasę tą cechuje duży zakres możliwości pracy z psem i sposobów spędzania czasu: może być psem tropiącym, być wykorzystywany w dogoterapii, chętnie uprawia psie sporty ( agility, flyball, taniec z psem). Jest także bardzo czujny - łatwo ułożyć go na psa ostrzegającego. Jest dość wytrzymały, uwielbia się bawić i zawsze stara się zadowolić swojego właściciela - jest przy tym niezwykle uczuciowy.

Szata Hawańczyka wymaga starannej pielęgnacji. Uśredniając zaleca sie kąpiel raz w miesiącu ( oprócz szamponu również odżywka) i czesanie trzy razy w tygodniu.
Nie wolno strzyc/korygować jego szaty z wyjątkiem łapek.
Szata jest bardzo różnorodna: od koloru białego, kremowego, sobolowego do czarnego (przy czym istnieje wilel kombinacji tych kolorów). Włos okrywowy jest bardzo długi: 12-18 cm. Miękki i puszysty może tworzyć loki.
Jest to pies odpowiedni dla alergików. Hawańczyk nie gubi włosów.

Generalnie jest to rasa charakteryzująca się dobrym zdrowiem. Jest psem długowiecznym - dożywa naet 15 lat. Problemami zdrowotnymi, które mogą się pojawić u Hawańczyka częściej niż u innych ras są: zwichnięcie rzepki (patella), choroby oczu (zaćma), choroba Perthesa.

W Polsce rasa ta jest jeszcze mało popularna. Obecnie mamy około 14 hodowli.
Jest to pies niemal dla każdego: zarówno dla ludzi starszych, osób samotnych jak i dla rodzin z dziećmi. Nadaje się i do mieszkania w bloku i do domku z ogródkiem.
Jest przy tym niezywkle przyjazny i świetnie "dogaduje się" z innymi zwierzętami.

Cechy charakteru Hawańczyka, dobre zdrowie, cudowny wygląd, długowieczność i niskie koszty utrzymania - wszystko to stawia tego małego, czupurnego pieska, w pierwszym rzędzie czworonogów, które są godne polecenia. Dla tych, którzy wyznają zasadę, że w relacji człowiek - pies, najważniejsza jest miłość, Hawańczyk będzie wspaniałym psim przyjacielem.

Mini galeria