Atlas psów - lista ras: Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon

 

Spaniel kontynentalny miniaturowy Papillon


Dane ogólne
Długość życia: 15-18 lat
Pies wzrost: 24-28 cm
Pies waga: 2,5-4,5 kg
Suka wzrost: 24-28 cm
Suka waga: 2,5-5 kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
PAPILLON pochodzi od Spaniela Miniaturowego Kontynentalnego (Europejskiego). Rasa występuje w dwóch odmianach: z uszami stojącymi - PAPILLON (franc. "motyl"), oraz z uszami zwisającymi - PHALENE (franc. "ćma").
Jest to bardzo stara rasa. Najdawniejsze podobizny phalene możemy podziwiać już na obrazach średniowiecznych malarzy - portrecistów członków Rodzin Królewskich oraz arystokracji. Te piękne małe spaniele były ulubieńcami dam dworu.

Rasa ma dwa państwa na liście, z których się wywodzi, Francję i Belgię. W obydwu tych krajach jest znana, jako Spaniel Kontynentalny Miniaturowy. Pierwotnie pieski te miały uszy oklapnięte. Dopiero pod koniec XIX w. w roku 1896 urodził się pierwszy piesek z uszami stojącymi czyli "Papillon". Odmiana z uszami oklapniętymi pozostała do dziś i jest znana jako "Phalene".

Papillonki mają szeroko osadzone, stojące i lekko rozchylone uszy, które przypominają skrzydła motyla. Biała strzałka na głowie papillona przypomina kształtem tułów motyla. Natomiast nazwa Phalene pochodzi od ćmy, która składa swoje skrzydła, gdy odpoczywa.

Papillony to małe wesołe pieski, zawsze jednak pełne elegancji i wytworności. Są wyjątkowo inteligentne i pewne siebie.
O każdym z nich można powiedzieć, że to wielka "osobowość" w małym ciele.

Są żywiołowe i pełne temperamentu. Uwielbiają długie spacery, ale również potrafią wylegiwać się na poduszce na sofie lub w fotelu.
Papillony nie mają sierści lecz włosy; sprężyste i jedwabiście lśniące. Powinny być utrzymywane w idealnej czystości, bo tylko wówczas zapewniają tym pieskom właściwą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi; zarówno przed chłodem jak też przegrzaniem. Papillonów w żadnym razie nie wolno strzyc, gdyż zostają pozbawione ich naturalnej ochrony. A skóra papillonów jak wyjątkowo delikatna i cieniutka.
Bardzo delikatne są też ich kości. Dlatego nie należy kupować pieska mając małe dzieci w wieku zaledwie kilku lat. Mimo największej uwagi o wypadek nietrudno.
Decydując się na kupno papillonka należy też pamiętać o kwestii najważniejszej; papillonki to rasa baaaardzo długowieczna. Wiek 16-18 lat nie należy do rzadkości a raczej jest standardem.

Wbrew zapewnieniom lansowanym przez sprzedawców szczeniąt - papillon to rasa bardzo wymagająca; wymagają troski o wygląd oraz czystość; wymagają poświęcenia im czasu na codzienne zabiegi pielęgnacyjne a także poświęcenia im mnóstwa czasu i uwagi na zabawę z nimi, bo to pieski bardzo towarzyskie i bardzo źle znoszą samotność bez człowieka.

Wszystkim obecnym i przyszłym posiadaczom Papillonków życzę takiego mnóstwa radości z obcowania z tymi cudownymi stworzeniami ile mi dostarczają moje "motylki".
Anna Schellenberger
Hodowla "Amber Beauty"


Mini galeria