Atlas psów - lista ras: Mops

 

Mops


Dane ogólne
Długość życia: 10-15 lat
Pies wzrost: -
Pies waga: 6,3 - 8,1kg
Suka wzrost: -
Suka waga: 6,3 - 8,1kg


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Mops to dziwna rasa, która przez wieki towarzyszy człowiekowi w prawie niezmienionej formie. Ta rasa, jak donoszą historycy i archeolodzy, mogła być tworzona nawet przez 1000 lat w obrębie Dworu Chińskiego. Te psy pozostawały przez setki lat tajemnicą zarówno dla świata, jak samych Chińczyków.
Za pierwszy europejski ślad przyjęto 1425 rok, kiedy to włoski malarz Pisanello uwiecznił mopsa na swoim obrazie. Żadna inna rasa w Europie nie była znana pod tyloma różnymi nazwami: w Anglii - początkowo Holenderski Mastiff, pózniej Pug, we Francji - Carlin, w Holandii Mopshond. Pod nazwą mascherino czyli maseczka w XVII wieku występowały również w Wenecji . Mimo obrazu Pisanello, większość autorów prac kynologicznych uważa, że w XVI wieku przybyły mopsy do Europy.
Obecność mopsa w Polsce została udokumentowana w początkach XVIII wieku. W pałacu w Nieborowie znajduje się portret kasztelanowej Anny Orzelskiej, córki Augusta II Sasa i Franciszki Duvall, malowany przez Antoine Pesne około 1730 roku, na którym widzimy mopsa mającego, zgodnie z ówczesną modą, obcięte uszy. Wiadomo, że mopsy mieszkały też na dworze króla Stanisława Augusta. Jako dar od naszego króla trafiły na dwór Carycy Katarzyny. Innym potwierdzeniem pobytu mopsów na dworze królewskim jest bajka Ignacego Krasickiego "Kurta i mops".
Mops jest typowym psem do towarzystwa. To mały, niezmiernie towarzyski piesek. Kocha cały świat i wszystkich wokoło siebie. Mops jest pozytywnie nastawiony do całego świata. Dlatego jest wspaniałym kompanem dla każdego , zarówno dla dzieci jak i dla innych zwierząt.
Może być trzymany w domu z ogrodem jak również w maleńkim mieszkanku i nie wymaga całogodzinnych spacerów na wolnym powietrzu. Jest dobrym towarzyszem dla osób starszych lub niepełnosprawnych, jak również wspaniałym kompanem dla dzieci. Nie potrzebuje wiele ruchu. Ma również niewielkie wymagania dotyczące utrzymania i pielęgnacji.
Ze względu na skróconą kufę spotyka się u tej rasy problemy z oddychaniem, często się zdarza , że chrapie i sapie. Jest wrażliwy na wysoką temperaturę dlatego w upalne dni należy zapewnić mu zacienione miejsce oraz nieograniczony dostęp do wody. Mopsy są skłonne do tycia, zatem nie należy ich przekarmiać.
Oczy mopsa są duże ale dobrze osadzone w oczodołach. Pies tej rasy nie powinien mieć wystających gałek ocznych (jak to często niesłusznie jest napisane ) - taki mops z wystającymi oczami jest po prostu wadliwy!
Pies tej rasy, nie poradzi sobie bez pomocy człowieka jest od niego całkowicie zależny. Jest łatwy do prowadzenia i polecany osobom początkującym w zakresie wychowywania psa. Należą do najbardziej sympatycznych i przystosowujących się ras.
Stella Zawadzka
Hodowla "Stellanova "


Mini galeria