Atlas psów - lista ras: Jamnik Długowłosy Miniaturowy i Króliczy

 

Jamnik Długowłosy Miniaturowy i Króliczy


Dane ogólne
Długość życia: 12-15 lat
Pies wzrost: ob.kl: 31-35cm-min;< 30-król
Pies waga: 4,5-5,5kg-min; 3,5-4,5król
Suka wzrost: ob.kl: 31-35cm-min;< 30-król
Suka waga: 4-4,5kg - min., 3-4kg - król


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Jamniki Długowłose Miniaturowe i Królicze w zasadzie nie różnią się wiele od swoich większych braci. Jedyną znaczącą różnicą jest wielkość. Obwód klatki piersiowej u jamnika miniaturowego nie powinien przekraczać 35 cm natomiast u jamnika króliczego 30 cm.

Utrwalona przez wieloletnią pracę hodowców psychika i charakter jamnika pozostała niezmienna. Ktokolwiek miał kiedyś jamnika wie, że jamnik to przede wszystkim wielki uparciuch i indywidualista, dotyczy to więc także tych malutkich miniatur i królików.

Nie powinniśmy zapominać, że jamnik to przede wszystkim jamnik, bez względu na wielkość i niech nie zwiedzie nas jego wygląd zewnętrzny i niepozorna postura.

Niewątpliwą zaletą jamników miniaturowych i króliczych jest ich wielkość, co nie pozostaje bez znaczenia dla ludzi którzy, często podróżują ze swoim pupilem.

W czasie podróży na pewno są bardziej „poręczne” i mniej kłopotliwe od swoich większych braci.

W warunkach domowych uwielbiają siedzieć właścicielowi na kolanach i nieustannie domagają się pieszczot. Są wówczas bardzo wdzięczne i nieskończenie szczęśliwe.

Pomimo czasem trudnego charakteru – jamnika można a nawet trzeba „ułożyć”, także tego malutkiego, miniaturowego i króliczego. Uczą się chętnie i są bardzo pojętne, jednak czasem przypominają nam, że mają swoje własne zdanie „wymawiając posłuszeństwo”.

Czasem bywają nieco hałaśliwe, zwłaszcza kiedy do drzwi mieszkania zbliża się obca osoba. Chętnie pełnią rolę „stróża” domowego ogniska oszczekując „intruza”.

Jednak jamnik w mieszkaniu nie szczeka bez wyraźnego „powodu”, a to zawsze powinno we właścicielu wzbudzić czujność i zainteresowanie.

Jamniki długowłose miniaturowe i królicze dobrze zaaklimatyzowały się w warunkach miejskich, jednak najwięcej radości przynosi im „wyprawa” poza miejski zgiełk i hałas.

Spuszczone ze smyczy natychmiast zaczynają „buszować” w zaroślach i okolicznych krzakach, ponieważ nawet w małym jamniku króliczym odzywa się pasja myśliwska.

Jest odważny, czasem zadziorny i lubi sobie poszczekać, dlatego pozwólmy mu na spacerach ujawnić głęboko tkwiące w nim instynkty i „wyszaleć się” do woli.

Tylko wówczas po powrocie do domu znowu będzie grzecznym i dobrze ułożonym psem.

Chętnie biega i bawi się z innymi psami, jednak powinniśmy zwracać uwagę na towarzyszy jakich dobieramy do tych szaleństw, aby w czasie niewinnej zabawy zbyt duży kolega niechcący nie zrobił krzywdy naszemu pupilowi.

Spacery są niezmiernie ważne i pełnią dwojakie funkcje:
Pozwalają jamnikowi „odstresować się” i wyzwolić własne instynkty - czyli być po prostu psem, a także utrzymują naszego psa w doskonałej kondycji fizycznej o czym nie wolno zapominać decydując się na tą rasę. Niezmiernie przykry jest widok zapasionego jamnika ledwie „toczącego” się na smyczy za swoim panem. Pamiętajmy więc, że jamnik szczęśliwy to nie jamnik gruby. Jamnik kocha ruch i nie uczynimy go szczęśliwym jeśli będziemy karmić go zbyt obficie - jednocześnie ograniczając wysiłek fizyczny, który jest naturalną potrzebą naszego psa.

Jamnik chętnie uczestniczy w życiu całej rodziny i stara się być zawsze tam gdzie jego pan. Nieustannie więc „wędruje” po mieszkaniu za swoim właścicielem na zasadzie :
„gdzie Ty, tam Ja”.
Jeśli więc chcemy mieć w jamniku „psa towarzysza” ta rasa świetnie się do tego nadaje.
Lucyna Pasierbek
"Evasion"


Mini galeria