Atlas psów - lista ras: Owczarek Rumuński Mioritic

 

Owczarek Rumuński Mioritic


Dane ogólne
Długość życia: ok 12 lat
Pies wzrost: od 70cm
Pies waga: w proporcji do wzrostu od 55
Suka wzrost: od 65 cm
Suka waga: w proporcji do wzrostu od 55


Informacje o rasie
Wzorzec rasy »
Hodowcy »
Reproduktory »
Ogłoszenia - szczeniaki/psy »
Porady i artykuły »
Mini galeria
Galeria zdjęć »
Filmy »

Cechy tej rasy:Opis rasy:
Pochodzenie rasy: Rumunia
Wzorzec rasy został ustanowiony w 1981 roku przez Rumuński Związek Kynologiczny. Choć jest to bardzo stara rasa dopiero niedawno została uznana przez FCI. Dzięki temu została zachowana w pierwotnej postaci. Pasterze używali psów tej rasy do pilnowania stada owiec lub kóz przed atakiem niedźwiedzi i wilków. Obecnie Shepherd Mioritic ma coraz więcej zwolenników, którzy szukają w tej rasie nie tylko Stróży i obrońców ale i towarzystwa dla rodziny.

Budowa: Owczarek rumuński Mioritic jest duży, masywny, mocny i silny, ale nie ciężki. Należy do grupy psów olbrzymich. Energiczny, o efektownym wyglądzie. Sierść o długości około 15 cm porasta całe ciało, łącznie z głową i kończynami. Dzięki niej bez problemu wytrzymują bardzo niskie temperatury. Psy są większe i mocniejsze od suk. Pomimo swojego rozmiaru jest zwinny i delikatny w kontaktach z domownikami i jest znany jako jeden z niewielu psów, który jest w stanie uciec życie w walce z niedźwiedziem. Broni terytorium lub stada jest silny, pewny siebie. Jest idealnym wyborem jako pies stróżujący. Szczeka tylko gdy uzna że coś się dzieje.

Charakter: Pasterz Mioritic ma zrównoważony temperament, jest czujny, przyjacielski i broni swojego pana za wszelką cenę ( kiedy poczuje zagrożenie). Na swoim terenie nieufny wobec obcych, generalnie akceptują wolę właściciela ale w niektórych przypadkach należy zachować ostrożność. Już na spacerze, poza swoim terytorium są neutralne, nie przeszkadza im obecności innych ludzi i zwierząt. Pomimo silnej osobowości uczy się łatwo i chętnie, najlepiej na smaczki. Należy je szkolić już od pierwszego dnia. Są bardzo skupione na właścicielu i bardzo skutkuje kara w postaci braku uwagi.
Bardzo lubi dzieci i zawsze chętnie się z nimi bawi. Lubią zabawę w berka, są wesołe i wpatrzone w właściciela.
Jest to pies pastersko-stróżujący, w Rumunii jeszcze często jest używany do pracy w górach przy wypasie, z tej przyczyny zapewne nie ma problemów z ucieczkami. Nigdy, w naszej hodowli, bez pozwolenia psy nie wychodzą poza teren posesji nawet jeżeli brama jest otwarta - tego uczyliśmy je od początku i nie mamy z tym problemu.

Ruch: Są to psy przystosowane do przebywania na zewnątrz ale bardzo lubią też spacery chociaż nie wielogodzinne. Jeżeli biegają na podwórku wystarcza im spacer około 30 minut. Należy jednak zapewnić psu rozrywkę na podwórku żeby nie rozrabiały np kulę smakulę, chowanie przysmaków itp.
Odpowiednia nauka w okresie dzieciństwa zapewni nam spokojny spacer bez ciągnięcia na smyczy a jeszcze bardziej ułatwia to kantar zakładany na pysk. Dzięki niemu możemy skutecznie sterować psem bez zadawaniu mu bólu. Jednak taki spacer ulicami miasta może okazać się bardzo samotny ponieważ większość przechodniów przezornie przechodzi na drugą stronę ulicy :-).

Warunki utrzymania: Mioritic trzymany na zewnątrz czasami lubi zajrzeć co słychać w domu, pomimo dużych rozmiarów potrafi poruszać się po domu nie wyrządzając szkód (chyba że coś znajdzie się na drodze wymachującego radośnie ogona). Lubi przebywać z Panem ale dłuższa rozłąka nie stanowi dla niego problemu. Rzadko korzysta z budy nawet podczas opadów deszczu czy śniegu, woli poszukać sobie miejsca, z którego będzie miał oko na wejście.

Pielęgnacja: aby utrzymać sierść w dobrej kondycji wystarczy czesanie zgrzebłem raz w tygodniu lub na dwa tygodnie. Kąpanie w zależności od potrzeb. Sierść nie wymaga przycinania. Ze względu na opadnięte uszy należy sprawdzać czy są czyste. Karmienie karmą dla psów olbrzymich.

Choroby: Jak u większości psów ras olbrzymich Mioritic jest narażony na dysplazję.

Mioritic jak każdy pies wymaga odpowiedzialnego właściciela. Pies od szczeniaka odpowiednio uczony będzie wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny oraz czujnym stróżem i obrońcą.
Izabela Kaczmarek
Hodowla "Mioritica"


Mini galeria